Finanse
Schowek
- Dodaj do schowka
- Zobacz schowek
Sprawozdanie finansowe JSW S.A. za 2012 rok
2.23. Leasing
Leasing, przy którym znaczna część ryzyka i pożytków z tytułu własności pozostaje udziałem leasingodawcy (finansującego), stanowi leasing operacyjny. Opłaty leasingowe uiszczane w ramach leasingu operacyjnego, po pomniejszeniu o ewentualne specjalne oferty promocyjne uzyskane od leasingodawcy (finansującego), obciążają koszty metodą liniową przez okres leasingu.
Do leasingu operacyjnego zalicza się również nabyte prawo wieczystego użytkowania gruntów. Cena nabycia uiszczana z tytułu możliwości korzystania z tego prawa amortyzowana jest przez okres leasingu zgodnie ze sposobem rozłożenia w czasie czerpania korzyści z tego prawa. Nabyte prawo wieczystego użytkowania gruntów ujmuje się w pozycji wartości niematerialne.
Leasing, w którym następuje przeniesienie całego ryzyka i korzyści wynikających z posiadania przedmiotu leasingu (składnika aktywów), chociaż tytuł prawny do składnika aktywów w tego rodzaju umowach może, ale nie musi być ostatecznie przekazany – klasyfikuje się jako leasing finansowy.
Przedmiot leasingu finansowego ujmuje się w aktywach z dniem rozpoczęcia leasingu według niższej z dwóch kwot: wartości godziwej przedmiotu leasingu lub wartości bieżącej minimalnych opłat leasingowych. Wartość bieżąca minimalnych opłat leasingowych ujmowana jest jako zobowiązania z tytułu leasingu finansowego, z podziałem na część krótkoterminową (płatną do jednego roku) i długoterminową (płatną w okresie dłuższym niż jeden rok). Przy obliczaniu wartości bieżącej minimalnych opłat leasingowych, stopą dyskontową jest stopa procentowa leasingu, jeżeli jest możliwe jej ustalenie. W przeciwnym razie stosuje się krańcową stopę procentową leasingobiorcy. Wszelkie początkowe koszty bezpośrednie leasingobiorcy zwiększają kwotę wykazywaną jako składnik aktywów.
Minimalne opłaty leasingowe rozdziela się pomiędzy koszty finansowe i zmniejszenie zobowiązania z tytułu leasingu. Koszty finansowe rozlicza się na poszczególne okresy objęte okresem leasingu, aby uzyskać stałą okresową stopę procentową w stosunku do niespłaconego salda zobowiązania. Warunkowe opłaty leasingowe ujmuje się jako koszty w okresie, w którym je poniesiono.
Podlegające amortyzacji aktywa nabyte w ramach leasingu finansowego amortyzowane są przez okres użytkowania aktywów, jeżeli umowa przewiduje przeniesienie na leasingobiorcę tytułu własności przedmiotu leasingu. Jeżeli umowa nie przewiduje ostatecznego przekazania przedmiotu leasingu na leasingobiorcę, to dany składnik aktywów amortyzujemy przez okres leasingu.