Finanse
Schowek
- Dodaj do schowka
- Zobacz schowek
Sprawozdanie Zarządu z działalności JSW S.A. za 2012 rok
4.2.1. Opis wydarzeń istotnych dla rozwoju Spółki
Wśród wydarzeń istotnych dla rozwoju Spółki w szczególności należy wymienić:
Uzyskane koncesje
Z dniem 21 czerwca 2012 r. JSW S.A. uzyskała koncesję na wydobywanie węgla kamiennego i metanu jako kopaliny towarzyszącej ze złoża Pawłowice 1 do dnia 31 grudnia 2051 r. Eksploatacja węgla ze złoża Pawłowice 1 prowadzona będzie przez kopalnię Pniówek i pozwoli na wydłużenie żywotności kopalni co najmniej do 2051 roku.
Z dniem 23 kwietnia 2012 r. JSW S.A. uzyskała koncesję na rozpoznawanie złoża węgla kamiennego w obszarze Pawłowice-Wschód. Obszar ten graniczy bezpośrednio ze złożem Pawłowice 1. Prace badawcze związane z rozpoznawaniem nowego złoża są elementem działań zmierzających do pozyskania nowych zasobów węgla.
Z dniem 21 czerwca 2012 r. JSW S.A. uzyskała decyzję Ministra Środowiska o przeniesieniu na rzecz JSW S.A. koncesji na poszukiwanie i rozpoznawanie złóż gazu ziemnego i metanu z pokładów węgla kamiennego w obszarze Ruptawa. Obszar ten graniczy bezpośrednio ze złożem Bzie-Dębina 2-Zachód.
W dniu 22 stycznia 2013 r. Jastrzębska Spółka Węglowa S.A. wystąpiła z wnioskiem do Ministra Środowiska o udzielenie koncesji, do 2030 roku, na wydobywanie węgla i metanu przez kopalnię Krupiński. Obecna koncesja wygasa z końcem 2015 roku. Po uzyskaniu nowej koncesji obszar górniczy kopalni Krupiński będzie rozciągał się na terenie gminy Suszec oraz miast Orzesze i Żory, i będzie obejmował powierzchnię 33,8 km2. Będzie większy od objętego aktualną koncesją o tereny znajdujące się na północ i wschód od obecnego obszaru górniczego. Uzyskanie nowej koncesji pozwoli kopalni Krupiński zagospodarować 10 pokładów węgla, w których wielkość znajdujących się zasobów operatywnych (możliwych do wydobycia) szacowana jest na 48,8 mln ton.
Połączenie kopalń
Z dniem 1 stycznia 2013 r. decyzją Zarządu Jastrzębskiej Spółki Węglowej S.A. została utworzona kopalnia Borynia-Zofiówka-Jastrzębie składająca się z trzech Ruchów: Borynia, Zofiówka i Jas-Mos. Proces połączenia kopalń opisany został w Punkcie 1.2 niniejszego sprawozdania. Integracja organizacyjna kopalń pozwala na uzyskanie efektów synergii w zakresie:
-
lepszego wykorzystania złoża,
-
lepszego wykorzystania majątku produkcyjnego,
-
większych możliwości unifikacji maszyn, urządzeń i materiałów,
-
możliwości koordynacji polityki zatrudnieniowej,
-
możliwości wzajemnego wykorzystania dobrych rozwiązań projektowych oraz doświadczeń technicznych i organizacyjnych,
-
optymalizacji zatrudnienia w zintegrowanych komórkach organizacyjnych oraz sukcesywnej zmiany struktury zatrudnienia w wyniku odejść naturalnych pracowników zatrudnionych na powierzchni.
Ponadto zintegrowanie systemów transportu urobku stwarza możliwość sterowania ilością i strukturą urobku węgla kierowanego do procesu wzbogacania w poszczególnych Zakładach Przeróbki Mechanicznej Węgla, co umożliwi uzyskanie pożądanych parametrów węgla handlowego.
Nowoczesne technologie
Zakup zautomatyzowanego kompleksu ścianowego dla kopalni Pniówek pozwalającego na dwukrotne zwiększenie wydobycia w ścianach o podobnych parametrach, posiadający system komunikacji dwutorowej pozwalający na rejestrację każdego zdarzenia w ścianie oraz odpowiednią reakcję ze strony maszyn i urządzeń.
Procedura Handlowa Grupy
W marcu 2012 r. zgodnie z przyjętą przez Zarząd JSW S.A. Procedurą Handlową Grupy JSW oraz strukturyzacją handlu w Grupie, rozpoczęto wdrażanie Harmonogramu integracji handlu koksem i węglopochodnymi w Grupie JSW. W kontrakty realizowane dotychczas jako Sprzedający wstępuje JSW S.A., prawa i obowiązki Sprzedającego w kontraktach realizuje Polski Koks S.A., który działa na rzecz i w imieniu JSW S.A. W związku z powyższym w 2012 roku miało miejsce sukcesywne przekazywanie kontraktów handlowych do JSW S.A. Głównym kierunkiem rozwoju w zakresie polityki handlowej jest wdrożenie kompleksowego zarządzania dystrybucją produktów w ramach Grupy.
Zabezpieczenie łańcucha odbiorców
Podpisanie 2 lipca 2012 r. listu intencyjnego pomiędzy Grupą a ArcelorMittal Poland dla przedłużenia dotychczasowej wieloletniej współpracy w zakresie dostaw m.in. węgla koksowego, koksu i gazu koksowego.
Zintegrowany System Zarządzania w JSW S.A.
Jastrzębska Spółka Węglowa S.A. posiada certyfikat - wydany przez niezależną, akredytowaną jednostkę certyfikującą - zaświadczający, iż Spółka wprowadziła i stosuje system zarządzania: jakością (zgodny z wymaganiami normy PN-EN ISO 9001:2009), środowiskowego (zgodny z wymaganiami normy PN-EN ISO 14001:2005 i 14001:2009) oraz bezpieczeństwem i higieną pracy (zgodny z wymaganiami normy PN-N 18001:2004) w zakresie: wydobywanie, przeróbka i sprzedaż węgla. Wszystkie zakłady JSW S.A. posiadają odpowiednie podcertyfikaty.
Dążąc do skutecznego ograniczenia ryzyka biznesowego, w ramach przyjętej przez Zarząd Strategii działalności zakładów Jastrzębskiej Spółki Węglowej S.A. w latach 2010-2030, a także dla zapewnienia realizacji polityki i celów Zintegrowanego Systemu Zarządzania, w 2012 roku wdrożono System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji. Jako jeden z funkcjonujących systemów w ramach Zintegrowanego Systemu Zarządzania, obejmuje: Klasyfikację Informacji, Analizę i Ocenę Ryzyka oraz Plan Postępowania z Ryzykiem - w zakresie bezpieczeństwa informacji, których pełna dokumentacja wraz z archiwizacją prowadzona jest w programie DGA BPM (ISO-JSW). System wdrożono w celu zastosowania mechanizmów ochrony, adekwatnych do biznesowych potrzeb, zdefiniowania zasad postępowania z poszczególnymi informacjami, oszacowania ryzyka na podstawie istniejących zagrożeń oraz określenia poziomów ryzyka akceptowalnego. Certyfikat przyznany w tym systemie obejmuje wszystkie zakłady JSW S.A., a co za tym idzie, JSW S.A. jest jedyną Spółką w polskim górnictwie, która zastosowała wymagania międzynarodowej normy PN-ISO/IEC 27001:2007 w pełnym zakresie.
Wdrożenie Systemu Rozwoju Kompetencji
Zarząd Jastrzębskiej Spółki Węglowej S.A. w dniu 31 stycznia 2012 r. podjął decyzję dotyczącą wdrożenia w JSW S.A. Systemu Rozwoju Kompetencji („SRK”) i objęcia nim osób pełniących funkcje kierownicze. W wyniku tej decyzji w I półroczu 2012 r. oceną kompetencji objęto 176 osób Kierownictwa Zakładów i Biura Zarządu. W II półroczu 2012 r. Systemem Rozwoju Kompetencji objęto dalsze 779 osób tj. pozostałych Kierowników Działów, Nadsztygarów, Kierowników Oddziałów i Sztygarów Oddziałowych. Wdrożenie SRK obejmowało opracowanie modelu kompetencji wraz z definicjami oraz szkolenia wszystkich osób podlegających ocenie kompetencji w ramach Systemu. Proces oceny kompetencji zrealizowany został dla pierwszej grupy w okresie od kwietnia do czerwca 2012 r, a dla drugiej grupy w okresie od września do listopada 2012 r. Uzyskane wyniki dotyczące oceny kompetencji pracowników objętych SRK uwzględniono przy opracowywaniu i realizacji programów warsztatów szkoleniowych z zakresu rozwoju kompetencji menedżerskich dla pracowników na stanowiskach kierowniczych.
W 2012 roku JSW S.A. kontynuowała działania rozwojowe skierowane do kadry menedżerskiej zainicjowane w latach poprzednich. W ramach tych działań zorganizowano i przeprowadzono szkolenia z zakresu kompetencji miękkich i kierowniczych dla wybranych grup pracowników (sztygarzy oddziałowi, nadsztygarzy, kierownicy, młode talenty). Łącznie w 2012 roku w warsztatach doskonalących kompetencje organizowanych przez Biuro Zarządzania Zasobami Ludzkimi uczestniczyło 260 osób. Na rok 2013 założono kontynuację programu warsztatów doskonalących kompetencje kadry.
Kontynuacja realizacji systemu Zarządzania Przez Cele
W 2012 roku w Spółce kontynuowano realizację wdrożonego w 2011 roku systemu Zarządzania Przez Cele („ZPC”), jako metody mającej doskonalić wyniki osiągane przez Spółkę poprzez integrację działań wskazanych pracowników wokół celów strategicznych JSW S.A. Zarządzaniem Przez Cele objęto kadrę kierowniczą JSW S.A. począwszy od szczebla Dyrektora Zakładu do szczebla Kierowników Kluczowych Wydziałów oraz Dyrektorów Biur i Kierowników Zespołów w Biurze Zarządu, to jest 186 osób. W stosunku do roku poprzedniego rozszerzono zakres stanowisk objętych ZPC o Kierowników Robót Górniczych, Głównych Mechaników oraz Głównych Elektryków. Od roku 2012 przyjęto, że okresem rozliczeniowym ZPC jest okres roczny.