Według stanu na dzień 31 grudnia 2012 r. w JSW S.A. zatrudnionych było 22 678 osób. W ciągu 2012 roku zatrudnienie zmniejszyło się o 253 osoby. W okresie od stycznia do grudnia 2012 r. ze Spółki odeszło 1 228 pracowników, z tego z przyczyn naturalnych 1 143 osoby (w tym na emerytury 1 018 osób), natomiast przyjęto 975 osób. Z tej grupy 801 osób zatrudniono pod ziemią, a 174 na powierzchni.
Zatrudnienie średnie ukształtowało się na poziomie 22 825 osób, co oznacza wzrost o 120 osób w porównaniu do 2011 roku. Utrzymana została struktura zatrudnienia w układzie dół – powierzchnia w proporcji 80% - 20%.
Informacje dotyczące wynagrodzenia
2012
2011
Dynamika
Średnia płaca miesięczna w JSW S.A. ogółem w zł
(bez wypłaty nagrody z zysku)
Zasady wynagradzania pracowników Spółki określone są w zakładowych układach zbiorowych lub regulaminach wynagradzania, a także w nowych umowach o pracę, które są stosowane dla wszystkich pracowników zatrudnionych po 15 lutym 2012 r. W Spółce zakładowe układy zbiorowe pracy zostały wypowiedziane z dniem 1 września 2009 r. Do czasu wypracowania nowego ujednoliconego zakładowego układu zbiorowego dla pracowników Spółki dotychczasowe zakładowe układy zbiorowe pracy są nadal stosowane. W Biurze Zarządu Spółki stosowany jest Regulamin wynagradzania pracowników zatrudnionych w Biurze Zarządu JSW S.A.
Zgodnie ze stosowanymi zapisami wypowiedzianych zakładowych układów zbiorowych pracy za wykonaną pracę pracownikom w Spółce przysługuje wynagrodzenie składające się ze stawki płacy zasadniczej, premii bądź nadwyżki akordowej, Karty Górnika (dodatek stażowy), dodatku funkcyjnego (np. dodatku przodowego), dodatku za pracę w warunkach uciążliwych, szkodliwych i niebezpiecznych. Poziom wynagrodzenia zasadniczego pracownika uzależniony jest od kategorii zaszeregowania pracownika, charakteru lub specyfiki wykonywanej pracy oraz stanowiska zajmowanego przez pracownika. Zatrudnienie pracowników na odpowiednich stanowiskach pracy i przyznanie kategorii zaszeregowania następuje w oparciu o Taryfikator Stanowisk Pracy. Niezależnie od ww. składników wynagrodzenia, pracownikom Spółki przysługują następujące świadczenia dodatkowe:
nagroda roczna z okazji Dnia Górnika,
ekwiwalent barbórkowy,
dodatkowa nagroda roczna tzw. 14-tka,
deputat węglowy,
nagrody jubileuszowe,
odprawa emerytalno-rentowa,
ekwiwalent pieniężny z tytułu zwrotu kosztów przejazdu urlopowego (tzw. Bilet z Karty Górnika),
ekwiwalent na zakup pomocy szkolnych.
Na podstawie nowych umów o pracę pracownikom przysługuje wynagrodzenie składające się z płacy zasadniczej, dodatku za staż pracy. Poziom wynagrodzenia uzależniony jest od rodzaju wykonywanej pracy i czasu jej wykonywania. Niezależnie od ww. składników wynagrodzenia, pracownikom zatrudnionym na nowych umowach przysługują następujące świadczenia dodatkowe:
nagroda roczna z okazji Dnia Górnika,
dodatkowa nagroda roczna tzw. 14-tka,
deputat węglowy,
odprawa emerytalno-rentowa.
Pracownikowi może być przyznana premia za poprawę stanu bezpieczeństwa i higieny pracy, premia motywacyjna oraz premia zadaniowa. W Spółce pracownikom może przysługiwać ponadto nagroda z zysku. Zasady uprawniające do nagrody i jej podział ustalone zostały w regulaminach podziału nagrody z zysku. W 2012 roku średnie miesięczne wynagrodzenie brutto w Spółce osiągnęło wartość 7 914,36 zł i było wyższe o 5,4% od średniego wynagrodzenia w roku 2011 (7 505,39 zł). Na rzeczywisty wzrost płac w 2012 roku miały wpływ:
wdrożenie premii motywacyjnej z ważnością od 1 marca 2012 r.,
wdrożenie premii zadaniowej z ważnością od 1 kwietnia 2012 r.,
nadpłaty wynikające z wystąpienia Państwowej Inspekcji Pracy,
realizacja porozumienia zawartego w dniu 8 listopada 2012 r. pomiędzy Zarządem JSW S.A. a Międzyzwiązkowym Komitetem Protestacyjno-Strajkowym JSW S.A., na mocy którego wypłacono premię jednorazową dla pracowników Spółki oraz od 1 listopada 2012 r. zostały wprowadzone nowe tabele stawek płac zasadniczych wyższe o 3,4% od dotychczasowych.
W roku 2009 nastąpiła zmiana prawa, w wyniku której począwszy od 2010 roku nie ma potrzeby ustalania ze stroną związkową wskaźnika przyrostu przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia (por. Dz. U. z 2009 roku, Nr 219, poz. 1707).