Brak notatek
Koszyk jest pusty
Wyślij do drukarki
Usuń
RAPORT
ZINTEGROWANY
2018

Wybrane projekty

Narzędzia

Rok 2018 był rokiem dynamicznego rozwoju w zakresie działalności w dziewięciu obszarach badawczych, której efekty będą odgrywały kluczową rolę w modernizowaniu górnictwa i koksownictwa oraz zwiększeniu bezpieczeństwa pracy. Wspomniane obszary badawcze dotyczą eksploatacji złóż, nowoczesnych modeli zarządzania, heterogenicznych systemów telekomunikacyjnych w wyrobiskach, teleinformatyki, wentylacji i klimatyzacji kopalń, BHP, ochrony środowiska, rewitalizacji terenów pogórniczych, a także technologii przełomowych.

Główne projekty innowacyjne oraz badawczo-rozwojowe realizowane przez Grupę JSW

Inteligentna Kopalnia

Celem projektu jest opracowanie i wdrożenie założeń innowacyjnego zakładu wydobywczego w koncepcji „Przemysłu 4.0” dla ograniczenia zagrożeń górniczych, wzrostu wydajności eksploatacji i jakości wydobywanej kopaliny oraz maksymalizacji wykorzystania złoża i minimalizacji produkcji odpadów kopalnianych.

Inteligentna Kopalnia to zespół zintegrowanych procesów, urządzeń i rozwiązań teleinformatycznych stanowiących klucz do poprawy bezpieczeństwa, optymalizacji kosztów procesu produkcyjnego oraz wzrostu efektywności i jakości eksploatacji w kopalni. Inteligentna Kopalnia będzie realizowana poprzez wykorzystanie w pełni zautomatyzowanych maszyn górniczych i systemów transportowych o mniejszej energochłonności. Inteligentna Kopalnia to również połącznie zakładu produkcyjnego z siecią teleinformatyczną, która umożliwia raportowanie i monitorowanie procesu wydobywczego i zarządzanie nim w czasie rzeczywistym.

Samodzielna obudowa kotwowa

  • Celem projektu jest opracowanie technologii prowadzenia robót górniczych z wykorzystaniem kotwienia w systemie ciągłego urabiania i zabudowy odpowiedniej do warunków samodzielnej obudowy kotwowej w kopalniach metanowych węgla koksującego w warunkach Polskich, w tym technologii załadunku i odstawy urobku, wytworzenie odpowiedniego sprzętu oraz dokumentacji w tym zakresie oraz zapewnienia bezpieczeństwa ludzi, optymalnego wykorzystania sprzętu i materiałów oraz optymalnej organizacji pracy.

vr vr

VR MINE Explorer

Celem projektu jest zwiększenie poziomu bezpieczeństwa i efektywności w kopalniach. Celem projektu jest stworzenie platformy szkoleniowej wykonanej w oparciu o techniki wirtualnej rzeczywistości dedykowanej dla przyszłych i aktywnych górników. VR Mine Explorer składa się z dwóch warstw: sprzętowej i programowej, które w połączeniu umożliwiają odtworzenie prawie wszystkich sytuacji w kopalniach – od standardowej procedury do najbardziej niebezpiecznych sytuacji, jak np. wybuch metanu. Dzięki wysokiemu poziomowi technologicznemu w ramach projektu powstaną realistyczne środowiska 3D w różnych scenariuszach treningowych. W symulatorach wdrożone zostaną najnowsze i najlepsze osiągnięcia technologii VR, dostosowując infrastrukturę sprzętową do ludzkiego ciała, co spowoduje, że wszystkie interakcje z obiektami wirtualnymi i w scenariuszach szkoleniowych będą maksymalnie zbliżone do warunków rzeczywistych.

Modelowanie złoża i planowanie produkcji w JSW

Innowacyjny Projekt realizowany w Grupie wspólnie z JSW IT Systems (Advicom), doradcą merytorycznym, dostawcami zewnętrznymi oraz integratorem biznesowym. Projekt realizowany jest etapowo: analiza przedwdrożeniowa dla wszystkich kopalń/ruchów, wdrożenie systemu zarządzania danymi złożowymi na wybranej KWK – pilotaż, opracowanie interfejsów do istniejących systemów informatycznych, wdrożenie systemu na pozostałych kopalniach/ruchach, wdrożenie bazy danych systemu projektowania i harmonogramowania wraz z integracją z istniejącymi systemami.

IMR-AR/ MASKA

Celem projektu IMR-AR czyli Innowacyjna Maska Ratownicza – jest opracowanie nowoczesnej maski ratowniczej wykorzystującej technologie rzeczywistości rozszerzonej, umożliwiającej pracę ratowników w warunkach zerowej widoczności. Zestaw kamer o różnych zakresach spektralnych wspierany przez technologie ultradźwiękowe umożliwi obserwację oraz przekaże dane do układu obliczeniowego, który po dokonaniu fuzji danych wyświetli obraz na transparentnych okularach wewnątrz maski ratowniczej. Maska (aparat ratowniczy) zostanie wzbogacona o system łączności i pomiaru stężeń gazów. Użytkownik będzie widział w ciemnościach oraz zapyleniu bez potrzeby oświetlania przestrzeni latarką. Istotnym zagadnieniem projektu będzie uzyskanie certyfikatu świadczącego m.in. o iskrobezpieczności, który umożliwi korzystanie z maski wyposażonej w układ bateryjny i elektroniczny podczas pracy w środowisku zagrożonym wybuchem metanu.

Optymalizacja systemów obudowy wyrobisk korytarzowych w JSW

Projekt o znamionach badawczo-rozwojowych realizowany w ramach programu „Efektywność”. Ma na celu ocenę potencjału zmniejszenia kosztów eksploatacji poprzez zmniejszenie kosztów związanych z drążeniem i utrzymywaniem wyrobisk chodnikowych, a także pilotażowe wdrożenie zarekomendowanych rozwiązań. Projekt ma skupić się nad wytypowaniem potencjalnych wyrobisk gdzie możliwe jest wdrożenie rozpatrywanych rozwiązań technologicznych, optymalny dobór obudowy oraz wykonanie wyrobisk wraz z ich dalszym monitoringiem.

Opracowanie technologii produkcji adsorbentów węglowych oraz technologii usuwania rtęci z gazów spalinowych powstających w procesie spalania dla budowy zakładu produkcji koksów i węgli aktywnych - AWKD

Planowana inwestycja polega na zmianie profilu produkcyjnego Koksowni „Dębieńsko” i wpisuje się idealnie w aktualne trendy światowe odnoszące się do racjonalizacji gospodarowania zasobami surowcowymi i systematycznego zaostrzania standardów emisyjnych. Zmiana profilu produkcyjnego koksowni Dębieńsko powinna zdecydowanie poprawić negatywny odbiór społeczny tego przestarzałego zakładu, który poddany zostanie transformacji w nowoczesne przedsiębiorstwo wytwarzające wysokojakościowe produkty dla potrzeb ochrony środowiska. Sorbenty węglowe produkowane w nowym zakładzie w Dębieńsku znajdą zastosowanie w procesach uzdatniania wód oraz oczyszczania spalin (przede wszystkim z rtęci i jej związków). Dla produkcji użytecznych adsorbentów węglowych w nowym zakładzie zostaną wykorzystane przede wszystkim surowce Grupy JSW (węgiel kamienny typu 34.2 oraz pył koksowy).

Wdrożenie RCM – etap I, poprawa efektywności w zakresie monitoringu parametrów

Projekt innowacyjny będzie realizowany w ramach Strategii IT/OT w Grupie JSW oraz w ramach programu  EFEKTYWNOŚĆ. W wyniku realizacji projektu ma nastąpić zwiększenie dyspozycyjności maszyn. Projekt dotyczy: doposażenia maszyn i urządzeń, rozbudowę sieci światłowodowej oraz oprogramowania realizującego monitoring parametrów pracy maszyn i urządzeń, wdrożenia nadrzędnego systemu monitoringu, utworzenie nowej komórki organizacyjnej do utrzymania ruchu systemów monitoringu.

Zmechanizowany kompleks chodnikowy do drążenia wyrobisk chodnikowych w głębinowych kopalniach węgla i minerałów

Celem głównym projektu jest opracowanie i weryfikacja w skali demonstracyjnej i w warunkach dołowych zmechanizowanego prototypu kompleksu chodnikowego do drążenia wyrobisk chodnikowych w głębinowych kopalniach węgla kamiennego. Wdrożenie rozwiązania powstałego w wyniku realizacji projektu powinno przede wszystkim doprowadzić do podniesienia efektywności drążenia podziemnych wyrobisk korytarzowych, zwiększenia możliwości produkcyjnych, podniesienia rentowności prac dołowych oraz eliminacji ograniczeń w drążeniu wyrobiska przez kombajn chodnikowy w określonych lokalizacjach z uwagi na warunki górnicze.

Projekt pilotażowej instalacji do produkcji nanostruktur węglowych

Projekt realizowany będzie wraz z partnerem zagranicznym –  AGT Management & Engineering AG (AGT), który posiada know-how do technologii LTC – Low Temperature Conversion (niskotemperaturowa katalityczna konwersja) wespół z technologią CCVD – Catalytical Chemical Vapour Deposition (katalityczne, chemiczne osadzanie z fazy gazowej) do produkcji nanostruktur węglowych – nanorurek węglowych (CNT – Carbon Nanotubes).

  • I Etap projektu ma na celu dopracowanie parametrów technologicznych oraz weryfikację metody do otrzymywania CNT wysokiej jakości.
  • II Etap projektu ma na celu powołanie spółki celowej – SPV. Zadaniem SPV będzie uruchomienie instalacji pilotażowej produkującej CNT. W instalacji pilotażowej w lokalizacji na terenach poprzemysłowych po Koksowni Dębieńsko zakłada się wybudowanie instalacji pilotażowej w oparciu o technologię LTC/CCVD.
  • III Etap projektu ma na celu budowę kolejnych Linii Produkcyjnych w ramach SPV.

Separacja wodoru wysokiej czystości z gazu koksowniczego dostępnego w koksowniach Grupy

Grupa posiada znaczącą ilość wodoru pochodzącego z gazu koksowniczego produkowanego w koksowniach Grupy. Wodór jest przyszłościowym paliwem wykorzystywanym do zasilania ogniw paliwowych generujących energię elektryczną i cieplną z emisją jedynie pary wodnej.

JSW Innowacje podjęło działania dotyczące pozyskania technologii separacji wodoru z gazu koksowniczego z rynków zagranicznych (Niemcy, Chiny, Japonia). Równolegle JSW Innowacje podjęło prace z krajowym dostawcą technologii separacji wodoru w celu przygotowania założeń dla budowy instalacji pilotażowej. Celem tego działania jest opracowanie technologii separacji wodoru z gazu koksowniczego i uzyskanie własnego, krajowego know-how dla technologii.

JSW Innowacje S.A. podjęło również współpracę z dostawcami ogniw paliwowych zasilanych wodorem (Ballard, Hydrogenics) w celu opracowania założeń dla projektu.

Wyniki wyszukiwania: