Brak notatek
Koszyk jest pusty
Wyślij do drukarki
Usuń
RAPORT
ZINTEGROWANY
2018

2.5. Nowe standardy, interpretacje i ich zmiany

Narzędzia

W niniejszym skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym Grupa zastosowała po raz pierwszy następujące standardy oraz zmiany do istniejących standardów opublikowanych przez Radę Międzynarodowych Standardów Rachunkowości („RMSR”) oraz zatwierdzone przez Unię Europejską, które weszły w życie w 2018 roku i które mają wpływ na skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy:

Standard Krótki opis zmian Wpływ na sprawozdanie
MSSF 9 „Instrumenty finansowe” MSSF 9 zastępuje MSR 39. Standard wprowadza jeden model przewidujący tylko dwie kategorie klasyfikacji aktywów finansowych: wyceniane w wartości godziwej i wyceniane według zamortyzowanego kosztu. Klasyfikacja jest dokonywana na moment początkowego ujęcia i uzależniona jest od przyjętego przez jednostkę modelu zarządzania instrumentami finansowymi oraz charakterystyki umownych przepływów pieniężnych z tych instrumentów.

MSSF 9 wprowadza nowy model w zakresie ustalania odpisów aktualizujących – model oczekiwanych strat kredytowych.

Większość wymogów MSR 39 w zakresie klasyfikacji i wyceny zobowiązań finansowych została przeniesiona do MSSF 9 w niezmienionym kształcie. Kluczową zmianą jest nałożony na jednostki wymóg prezentowania w innych całkowitych dochodach skutków zmian własnego ryzyka kredytowego z tytułu zobowiązań finansowych wyznaczonych do wyceny w wartości godziwej przez wynik finansowy.

W zakresie rachunkowości zabezpieczeń zmiany miały na celu ściślej dopasować rachunkowość zabezpieczeń do zarządzania ryzykiem.

Standard ma zastosowanie retrospektywne, przy czym nie jest wymagane przekształcenie danych za okresy poprzedzające okres pierwszego zastosowania. Przekształcenie danych jest dozwolone tylko w przypadku, gdy jest to możliwe bez wykorzystania wiedzy aktualnej, a przekształcone sprawozdanie finansowe odzwierciedla wszystkie wymogi MSSF 9.

Zastosowanie MSSF 9 spowodowało zmianę podejścia do szacowania utraty wartości aktywów finansowych wycenianych według zamortyzowanego kosztu oraz zmianę klasyfikacji i wyceny aktywów finansowych Grupy.

Wpływ standardu na skonsolidowane sprawozdanie finansowe szczegółowo został opisany w Nocie 2.6.2.

MSSF 15 „Przychody z umów z klientami” MSSF 15 „Przychody z umów z klientami” zastępuje MSR 18 i MSR 11 oraz odpowiednie interpretacje. Zasady przewidziane w MSSF 15 dotyczą wszystkich umów skutkujących przychodami. Fundamentalną zasadą nowego standardu jest ujmowanie przychodów w momencie transferu kontroli nad towarami lub usług na rzecz klienta, w wysokości ceny transakcyjnej. Wszelkie towary lub usługi sprzedawane w pakietach, które da się wyodrębnić w ramach pakietu, należy ujmować oddzielnie, ponadto wszelkie upusty i rabaty dotyczące ceny transakcyjnej należy co do zasady alokować do poszczególnych elementów pakietu. W przypadku, gdy wysokość przychodu jest zmienna, zgodnie z nowym standardem kwoty zmienne są zaliczane do przychodów, o ile istnieje duże prawdopodobieństwo, że w przyszłości nie nastąpi odwrócenie ujęcia przychodu w wyniku przeszacowania wartości. Ponadto, zgodnie z MSSF 15 koszty poniesione w celu pozyskania i zabezpieczenia kontraktu z klientem należy aktywować i rozliczać w czasie przez okres konsumowania korzyści z tego kontraktu. Grupa stosuje zasady MSSF 15 z uwzględnieniem modelu 5 kroków w odniesieniu do analizy dotyczącej ujmowania przychodów z umów z klientami, co zostało szczegółowo opisane w Nocie 2.6.1.

Wpływ standardu na skonsolidowane sprawozdanie finansowe szczegółowo został opisany w Nocie 2.6.1.

Wyjaśnienia do MSSF 15 „Przychody z umów z klientami” Objaśnienia do MSSF 15 „Przychody z umów z klientami” dostarczają dodatkowych informacji i wyjaśnień dotyczących głównych założeń przyjętych w MSSF 15, m.in. na temat identyfikacji osobnych obowiązków, ustalenia czy jednostka pełni rolę pośrednika (agenta), czy też jest głównym dostawcą dóbr i usług (principal) oraz sposobu ewidencji przychodów z tytułu licencji. Oprócz dodatkowych objaśnień, wprowadzono także zwolnienia i uproszczenia dla jednostek stosujących nowy standard po raz pierwszy. Zastosowanie standardu nie miało istotnego wpływu na wartości prezentowane w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym.

Poniżej wymienione zmiany obowiązujące od 1 stycznia 2018 roku nie dotyczą działalności Grupy, lub nie mają istotnego wpływu na skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy:

  • Zmiany do MSSF 2 „Płatności oparte na akcjach” – klasyfikacja i wycena transakcji opartych na akcjach.
  • Zmiany do MSSF 4 „Umowy ubezpieczeniowe” – stosowanie MSSF 9 „Instrumenty finansowe” łącznie z MSSF 4 „Umowy ubezpieczeniowe”.
  • Zmiany do różnych standardów „Poprawki do MSSF (cykl 2014-2016)”
  • KIMSF 22 „Transakcje w walutach obcych oraz płatności zaliczkowe” wyjaśnia zasady rachunkowości dotyczące transakcji, w ramach których jednostka otrzymuje lub przekazuje zaliczki w walucie obcej.
  • Zmiany do MSR 40 „Nieruchomości inwestycyjne” precyzują wymogi związane z przeklasyfikowaniem do nieruchomości inwestycyjnych oraz z nieruchomości inwestycyjnych.

Zatwierdzając niniejsze skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupa nie zdecydowała się na wcześniejsze zastosowanie wymienionych poniżej standardów, zmian standardów i interpretacji, które zostały opublikowane i zatwierdzone do stosowania w UE, ale które nie weszły jeszcze w życie.

Wskazane poniżej nowe standardy będą mieć wpływ na skonsolidowane sprawozdanie finansowe. Wpływ tych standardów na skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy został przedstawiony w Nocie 2.7.

Standard Krótki opis zmian Data wejścia w życie*
MSSF 16 „Leasing” Nowy standard ustanawia zasady ujęcia, wyceny, prezentacji oraz ujawnień dotyczących leasingu. Wszystkie transakcje leasingu skutkują uzyskaniem przez leasingobiorcę prawa do użytkowania aktywa oraz zobowiązania z tytułu obowiązku zapłaty. Tym samym, MSSF 16 znosi klasyfikację leasingu operacyjnego i leasingu finansowego zgodnie z MSR 17 i wprowadza jeden model dla ujęcia księgowego leasingu przez leasingobiorcę. Leasingobiorca będzie zobowiązany ująć: (a) aktywa i zobowiązania dla wszystkich transakcji leasingu zawartych na okres powyżej 12 miesięcy, za wyjątkiem sytuacji, gdy dane aktywo jest niskiej wartości; oraz (b) amortyzację leasingowanego aktywa odrębnie od odsetek od zobowiązania leasingowego w sprawozdaniu z wyników.

MSSF 16 w znaczącej części powtarza regulacje z MSR 17 dotyczące ujęcia księgowego leasingu przez leasingodawcę. W konsekwencji, leasingodawca kontynuuje klasyfikację w podziale na leasing operacyjny i leasing finansowy oraz odpowiednio różnicuje ujęcie księgowe.

1 stycznia 2019

* Okresy roczne rozpoczynające się dnia lub po tej dacie, z możliwością wcześniejszego zastosowania.

Poniższe zatwierdzone zmiany standardów, które jeszcze nie weszły w życie, nie mają zastosowania do działalności Grupy lub nie będą mieć wpływu na skonsolidowane sprawozdanie finansowe:

  • Zmiany do MSSF 9 „Instrumenty finansowe” – Prawo wcześniejszej spłaty z negatywnym wynagrodzeniem,
  • KIMSF 23 „Niepewność związana z ujęciem podatku dochodowego”,
  • Zmiany do MSR 28 „Inwestycje w jednostkach stowarzyszonych i wspólnych przedsięwzięciach”.

MSSF w kształcie zatwierdzonym przez UE nie różnią się obecnie w znaczący sposób od regulacji przyjętych przez Radę Międzynarodowych Standardów Rachunkowości (RMSR), z wyjątkiem poniższych standardów, zmian do standardów i interpretacji, które według stanu na dzień sporządzenia niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego nie zostały jeszcze przyjęte do stosowania.

Poniżej wymienione (niezatwierdzone) standardy i interpretacje nie dotyczą działalności Grupy lub nie będą mieć istotnego wpływu na skonsolidowane sprawozdanie finansowe.

Standard Data wejścia w życie*
MSSF 14 „Odroczone salda z regulowanej działalności” Decyzją UE MSSF 14 nie zostanie zatwierdzony
Zmiany do MSSF 10 „Skonsolidowane sprawozdania finansowe” oraz MSR 28 „Inwestycje w jednostkach stowarzyszonych i wspólnych przedsięwzięciach” – Sprzedaż lub wniesienie aktywów pomiędzy inwestorem a jego jednostką stowarzyszoną lub wspólnym przedsięwzięciem Zatwierdzenie zmiany jest odroczone przez UE
MSSF 3 „Połączenia przedsięwzięć” 1 stycznia 2020
Zmiany do MSR 1 „Prezentacja sprawozdań finansowych” oraz MSR 8 „Zasady (polityka) rachunkowości, zmiany wartości szacunkowych i korygowanie błędów” 1 stycznia 2020
Zmiany do MSR 19 „Świadczenia pracownicze” – modyfikacja, ograniczenie lub rozliczenie programu określonych świadczeń 1 stycznia 2019
Zmiany w zakresie referencji do Założeń Koncepcyjnych w MSSF 1 stycznia 2020
Zmiany do różnych standardów „Poprawki do MSSF (cykl 2015-2017)” 1 stycznia 2019
MSSF 17 „Umowy ubezpieczeniowe” 1 stycznia 2021

* Okresy roczne rozpoczynające się dnia lub po tej dacie, określone przez Radę Międzynarodowych Standardów Rachunkowości (RMSR), które po zatwierdzeniu przez UE mogą ulec zmianie.

Grupa zamierza zastosować ww. zmiany, mające zastosowanie do prowadzonej przez nią działalności, od momentu ich wejścia w życie.

Wyniki wyszukiwania: