Brak notatek
Koszyk jest pusty
Wyślij do drukarki
Usuń
RAPORT
ZINTEGROWANY
2018

2.6.1. Wpływ MSSF 15 na skonsolidowane sprawozdanie finansowe

Narzędzia

Grupa podjęła decyzję o wdrożeniu standardu z użyciem metody retrospektywnej w odniesieniu do wszystkich umów, których realizacja nie jest zakończona na dzień 1 stycznia 2018 roku, bez przekształcania danych porównawczych. Zastosowanie standardu po raz pierwszy nie doprowadziło do korekty salda zysków zatrzymanych na dzień 1 stycznia 2018 roku (brak korekt, które skutkowałyby korektą zysków zatrzymanych bilansu otwarcia). Biorąc bowiem pod uwagę rodzaje transakcji dokonywanych przez Grupę, zastosowanie powyższego standardu nie ma istotnego wpływu na stosowane dotychczas zasady rachunkowości.

Grupa realizuje głównie kontrakty dotyczące dostaw węgla, koksu i węglopochodnych, co stanowi ok. 97% łącznych przychodów ze sprzedaży. W kontraktach tych do określenia warunków dostawy wykorzystuje się międzynarodowe reguły handlu tzw. INCOTERMS (FCA, DAP, FOB). Moment przeniesienia kontroli nad przyrzeczonymi dobrami i usługami na klienta wskazany jest ściśle w każdej regule dostawy. Opierając się na warunkach dostawy obowiązujących dla większości kontraktów, Grupa stwierdziła, że moment przeniesienia kontroli na klienta następuje po dostarczeniu dóbr i zakończeniu usługi transportu. W takich przypadkach, zgodnie z MSSF 15, wszystkie przyrzeczone w umowie dobra i usługi (usługi transportu) należy traktować jako jedno zobowiązanie do wykonania świadczenia i ujmować przychód jednorazowo w określonym momencie. Takie samo podejście stosowano uprzednio zgodnie z MSR 18.

Grupa stosuje zasady MSSF 15 z uwzględnieniem modelu 5 kroków w odniesieniu do analizy dotyczącej ujmowania przychodów z umów z klientami, co zostało szerzej opisane w Nocie 4.1.

Wyniki wyszukiwania: