Brak notatek
Koszyk jest pusty
Wyślij do drukarki
Usuń
RAPORT
ZINTEGROWANY
2018

Ryzyka związane z otoczeniem prawnym

Narzędzia

Poziom ryzyka:

niski
średni
wysoki

Zmiana poziomu ryzyka w stosunku do 2017 roku:

spadek
bez zmian
wzrost
RYZYKA ZWIĄZANE Z OTOCZENIEM PRAWNYM
RYZYKO W ZAKRESIE PODATKU

Grupa jest narażona na ryzyko w rezultacie niestosowania się do wymogów przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku CIT lub błędnej ich interpretacji. Brak jednoznacznych zapisów w ustawie podatkowej powoduje, że wydawane interpretacje i orzecznictwo z zakresu podatku dochodowego od osób prawnych w wielu przypadkach nie jest jednolite. Powoduje to utrudnienia przy podatkowym kwalifikowaniu zdarzeń gospodarczych.

Aktualne działania kontrolne polegają na aktualizacji procedur podatkowych z uwagi na zmieniające się przepisy, szkolenia pracowników sekcji CIT. Bieżące monitorowanie wdrożonych mechanizmów kontrolnych w celu ewentualnej ich weryfikacji. Analiza zmian w 2019 roku w przepisach o podatkach dochodowych oraz pod kątem wprowadzonego raportowania schematów podatkowych MDR.

Grupa narażona jest również na ryzyko kar finansowych w związku z niewłaściwą kalkulacją podatku VAT wynikającą z błędu pracownika lub błędu systemu lub z uwagi na różnice w interpretacji przepisów podatkowych, a także w rezultacie niestosowania się do wymogów przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku VAT. Od stycznia 2017 roku przywrócono sankcje za niewłaściwe rozliczanie podatku VAT (20%, 30%, 100%) oraz zaostrzenie kar wynikających z Kodeksu Karnego Skarbowego oraz Kodeksu Karnego, w przypadku wystawiania nierzetelnych faktur, albo posługiwania się nimi. Grupa podjęła również w 2018 roku obsługę płatności faktur dla kontrahentów w systemie podzielonej płatności (Split Payment).

Aktualne mechanizmy kontrolne polegają na aktualizacji procedur podatkowych z uwagi na zmieniające się przepisy, przeszkolenie pracowników, bieżące monitorowanie wdrożonych mechanizmów kontrolnych, monitorowanie zmian z uwagi na planowane przejście z systemu PKWiU na system nomenklatury scalonej CN i związana z tym weryfikacja stawek podatkowych VAT.

RYZYKO NIEZGODNOŚCI (COMPLIANCE)

Nowe ryzyko

Ryzyko związane jest z potencjalnymi skutkami nieprzestrzegania przez Grupę przepisów prawa bądź przyjętych wewnętrznie regulacji i standardów postępowania. Oznacza również wewnętrzną niespójność stosowanych regulacji i procedur, co stwarza możliwość ich niekonsekwentnego stosowania. Z uwagi na złożoność otoczenia prawnego i regulacyjnego, a także rozbudowaną strukturę organizacyjną, prawdopodobne jest wystąpienie niespójności regulacji wewnętrznych, bądź czasowe ich niedostosowanie do istniejących wymagań.

Działania podejmowane w celu minimalizacji ryzyka to: procedura nadzoru nad wymaganiami prawnymi i innymi, a także nadzór nad dokumentacją i zapisami, Kodeks Etyki, Kodeks Grupy Kapitałowej JSW, Regulamin ustanawiania regulacji wewnętrznych w JSW, Regulamin powoływania zespołów, komisji i komitetów, Zasady nadzoru właścicielskiego w Grupie.

Wyniki wyszukiwania: