Brak notatek
Koszyk jest pusty
Wyślij do drukarki
Usuń
RAPORT
ZINTEGROWANY
2018

Wprowadzenie

Narzędzia

Zarządzanie ryzykiem jest integralnym elementem kultury organizacyjnej. Wiąże się ono z określeniem odpowiedzialności za wyniki, oceną osiągnięć, a tym samym promowaniem efektywności działania na wszystkich szczeblach organizacji.

Zarządzanie ryzykiem korporacyjnym (ERM – ang. Enterprise Risk Management) jest jednym z narzędzi zarządczych, wspierających skuteczność realizacji celów strategicznych oraz operacyjnych, a także zapewniającym informację o ryzykach Spółki i  skuteczności zarządzania nimi.

Celem zarządzania ryzykiem korporacyjnym jest identyfikacja potencjalnych zdarzeń oraz ryzyk mogących wywrzeć wpływ na organizację, utrzymywanie ryzyka w ustalonych granicach oraz rozsądne zapewnienie realizacji celów biznesowych. Jest to proces ciągły, podlegający modyfikacjom będącym i stanowiącym konsekwencję zmieniającego się otoczenia gospodarczego, działalności Spółki i zmian dotyczących wpływu poszczególnego ryzyka na cele biznesowe Spółki. Zarządzanie ryzykiem korporacyjnym obejmuje działania na poziomie JSW, Grupy i procesów biznesowych.

Grupa wykorzystuje systemy takie jak ERM, aby wzmocnić system zarządzania oraz zwiększyć przejrzystość w zakresie zarządzania ryzykiem. Stosowanie systemu ERM przyczynia się do wzmocnienia skuteczności zarządzania ryzykiem, obniżenia kosztów ryzyka i kapitału na poziomie całej Grupy.

Zgodnie z „Dobrymi praktykami spółek notowanych na GPW” („Dobre praktyki”) „Rada Nadzorcza powinna raz w roku sporządzać i przedstawiać  zwyczajnemu walnemu zgromadzeniu zwięzłą ocenę sytuacji spółki, z uwzględnieniem oceny systemu kontroli wewnętrznej i systemu zarządzania ryzykiem istotnym dla spółki”. Zgodnie z artykułem 86 ustawy z dnia 7 maja 2009 roku o biegłych rewidentach i ich samorządzie, podmiotach uprawnionych do badania sprawozdań finansowych oraz o nadzorze publicznym (z późniejszymi zmianami) do zadań Komitetu Audytu (Rady Nadzorczej) należy w szczególności monitorowanie skuteczności systemu zarządzania ryzykiem.

Zarząd JSW oraz Rada Nadzorcza Spółki przywiązują wagę do kompletności oraz wiarygodności informacji na temat skuteczności zarządzania ryzykiem korporacyjnym, dlatego wprowadził system zarządzania ryzykiem korporacyjnym. Zasady systemu określa wdrożona Polityka zarządzania ryzykiem korporacyjnym w Grupie oraz Procedura zarządzania ryzykiem korporacyjnym w Grupie.

Wdrożenie tego systemu wymaga systematycznego i przejrzystego podejścia do zarządzania ryzykiem. Stosowanie zasad zawartych w Polityce oraz towarzyszącej jej Procedurze jest obowiązkowe dla wszystkich podmiotów z Grupy JSW, których dotyczą.

Wyniki wyszukiwania: