- Grupa Kapitałowa JSW
- Nasze otoczenie
- Strategia
- Działalność w roku 2018
- Innowacje
- Zasady zarządzania
- Ryzyka
- Outlook
Ważnym i strategicznym z punktu widzenia przyszłości Grupy JSW wymiarem zaangażowania społecznego jest współpraca ze szkołami średnimi oraz wyższymi, kształcącymi pracowników w zawodach powiązanych z górnictwem. Przeciwdziałanie ryzyku braku wykwalifikowanych kadr (tzw. problem luki pokoleniowej) przekłada się na realne działania, tj. zawieranie kolejnych umów o współpracy ze szkołami górniczymi w regionie oraz fundowanie specjalnych stypendiów dla uczniów klas górniczych.
Grupa JSW dąży do zacieśnienia współpracy z najlepszymi polskimi uczelniami wyższymi i ośrodkami naukowymi mając na względzie potencjał naukowo-badawczy wspólnych projektów. Zasilamy uczelnie w wiedzę o naszej branży i stojących przed nią wyzwaniach, co może przełożyć się na kształtowanie programów nauczania w ramach kierunków powiązanych z górnictwem węgla kamiennego.
Grupa JSW, jako podmiot działający w warunkach rynkowych, będzie wspierać badania problemów, których rozwiązanie może przełożyć się na praktyczne zastosowania i wdrożenia w Grupie JSW. Spółka nie planuje włączać się w projekty z zakresu badań podstawowych ani angażować się w finansowanie publikacji i konferencji naukowych o znaczeniu bardziej teoretycznym niż praktycznym.
W 2018 roku zainicjowaliśmy współpracę m.in. z:
W związku z koniecznością zapewnienia dopływu młodych kadr, Zarząd JSW coraz bardziej otwiera się na współpracę z samorządami miast i gmin, na terenach których działa Spółka, w zakresie kształcenia w zawodach górniczych przez szkoły, dla których samorządy są organami prowadzącymi. Współpraca ta służy podnoszeniu jakości kształcenia młodych kadr poprzez m.in. umożliwianie odbywania praktyk, a także wsparcie różnego rodzaju projektów edukacyjnych.
W 2018 roku JSW zawarła dwa kolejne porozumienia (w roku 2017 spółka zawarła 4 porozumienia) ze szkołami, których organami prowadzącymi są Gmina Pawłowice oraz Powiat Rybnicki – porozumienie w sprawie współpracy pomiędzy Gminą i JSW oraz Powiatem i JSW w zakresie organizowania praktycznej nauki zawodu w formie zajęć praktycznych i praktyk zawodowych dla uczniów oraz gwarancji zatrudnienia w JSW absolwentów na kierunkach: Technik Górnictwa Podziemnego oraz Technik Elektryk, Górnik.
Podobne działania podejmują również inne spółki Grupy JSW. W ramach współpracy z jednostkami samorządowymi będącymi organami prowadzącymi dla szkół kształcących w zawodach górniczych Zarząd JSW przyjął program stypendialny. Głównym założeniem programu stypendialnego jest zachęcenie młodych ludzi do podjęcia nauki w klasach o profilu górniczym, a w przyszłości do podjęcia pracy w kopalniach JSW.
W 2018 roku JSW przyznała 1060 stypendiów dla uczniów, których wartość wynosiła 265 000 zł.
W 2018 roku zainicjowaliśmy współpracę z ośrodkami badawczymi i akademickimi, m.in. z:
Wchodząca w skład Grupy JSW, Jastrzębska Spółka Kolejowa (JSK), stanęła przed koniecznością stworzenia aplikacji Safe Rail System mającej na celu poprawę bezpieczeństwa (m. in. poprzez zarządzanie usterkami i awariami kolejowymi oraz poprawę efektywności oceny ryzyka). JSK zdecydowała się na podjęcie współpracy z Zespołem Szkół nr 6 w Jastrzębiu-Zdroju zamiast angażowania wyspecjalizowanego dostawcy usług. Pracownicy spółki opracowali funkcjonalności systemu, natomiast uczniowie technikum wykonali część techniczno – informatyczną. Aplikacja – moduł SMS Usterki – pozwala na zwiększenie nadzoru nad stanem infrastruktury kolejowej poprzez pełny dostęp do informacji na temat liczby usterek, awarii i ich statusu, a także utworzenie bazy danych na ich temat, która stanowi rzetelne źródło danych analizy ryzyka. Aplikacja została nagrodzona m.in. złotym medalem podczas International Invention Innovation Competition w Kanadzie, srebrnym medalem w Taipei International Invention Show and Technomart w Indonezji oraz złotym medalem na Międzynarodowej Warszawskiej Wystawie Wynalazków
Grupa JSW postanowiła zaangażować się kompetencyjnie w wypracowywanie konstruktywnych rozwiązań na rzecz poprawy jakości powietrza. W wyniku spalania gumy, plastików, czy płyt laminowanych powstają szczególnie toksyczne związki chemiczne. Bardzo ważnym aspektem poprawy powietrza w sezonie grzewczym jest wykrywanie palonych w domowych piecach odpadów tego typu. Kompetencje biznesowe Laboratorium Pomiarowo-Badawczego JSW były bardzo cenne w walce z uciążliwym procederem. Spółka przeprowadziła kilkanaście edycji szkoleń w zakresie pobierania i badania popiołów paleniskowych dla Straży Miejskich i Gminnych. W 2018 roku CLP-B przeprowadziła kilkanaście edycji szkoleń w zakresie pobierania i badania popiołów paleniskowych dla Straży Miejskich i Gminnych oraz urzędników samorządowych z 154 gmin z Polski.
JSW produkuje wysokiej jakości Sól Dębińską, której produkcja realizowana jest poprzez odsalanie najwyższej jakości solanek, dostępnych na głębokości nawet 1200 m. Jest to sól, która od tysięcy lat znajdowała się pod ziemią, dlatego nie jest skażona zanieczyszczeniami. W wyniku realizowanego procesu unika się odprowadzania do rzeki Bierawki wód silnie zasolonych, odpompowanych z rejonów górniczych.