Brak notatek
Koszyk jest pusty
Wyślij do drukarki
Usuń
RAPORT
ZINTEGROWANY
2018

Wsparcie inicjatyw lokalnych

WSKAŹNIKI:
Narzędzia

Podatnik oraz partner samorządów

Grupa JSW jest bardzo silnie związana z regionem, w którym działa. Górnictwo węgla kamiennego tworzyło i tworzy kulturę Górnego Śląska. Związane są z nim lokalne tradycje i obyczaje. Nasze potrzeby rekrutacyjne wpływają na kierunki kształcenia zawodowego i akademickiego. Nasza działalność i kondycja biznesu wpływają także na poziom lokalnego dobrobytu. Firmy z branży górniczej i otoczenia górnictwa są kluczowym pracodawcą i zarazem kluczowym płatnikiem podatków i innych opłat związanych z koncesjami i eksploatacją złóż. Środki te zasilają lokalne, samorządowe budżety pozwalając na rozwój i inwestycje.

W 2018 roku JSW z tytułów publicznoprawnych zapłaciło do budżetu kwotę
1 327 579,4 zł

Jesteśmy partnerem i mecenasem lokalnych inicjatyw i projektów, sportu oraz edukacji. Stoimy na stanowisku, że szacunek dla społeczeństwa ma zasadnicze znaczenie dla naszych dalszych sukcesów. Właśnie dlatego tak poważnie podchodzimy do dialogu organizując spotkania Zarządu z samorządowcami gmin, biorąc udział w pracach zespołów porozumiewawczych pracujących pod auspicjami Dyrektora Okręgowego Urzędu Górniczego w Gliwicach i współpracując z lokalnymi władzami w zakresie szkolnictwa.

ludz_0008_CA5A7011 ludz_0008_CA5A7011

Monitorujemy potrzeby i sygnały płynące z lokalnych społeczności, czego wyrazem jest skrócenie okresu wypłat gotówkowych rekompensat za szkody górnicze dla osób indywidualnych do 30 dni. Inicjatywa ta została bardzo dobrze przyjęta przez mieszkańców regionów, na których terenach prowadzimy działalność wydobywczą.

Negatywne skutki działalności górniczej można znacząco ograniczyć, ale nie da się ich całkowicie wyeliminować. Chcemy być dobrym sąsiadem lokalnych społeczności działając i inwestując w taki sposób, aby suma korzyści płynących z JSW do regionów nie tylko kompensowała, lecz znacząco przewyższała niedogodności.

Wsparcie dla ważnych inicjatyw lokalnych

JSW angażuje się w życie lokalnych społeczności, w których prowadzi działalność operacyjną. Pomagamy w rozwiązywaniu ważnych dla tych społeczności problemów, np. poprzez wspieranie jednostek służby zdrowia, wspomaganie dzieci i młodzieży, wspieranie ciekawych inicjatyw w takich dziedzinach jak edukacja, zdrowie, ekologia, kultura i sport.

Spółki Grupy JSW równie intensywnie  podejmują działania na rzecz swojego otoczenia i społeczeństwa poprzez organizowanie akcji charytatywnych, walce z ubóstwem, wspieranie młodych talentów, promocję sportu jako ważnej dziedziny życia społecznego czy organizowanie praktyk i szkoleń dla dzieci i młodzieży.

Łączna wartość darowizn  udzielonych przez Grupę JSW w 2018 roku wyniosła
3 940 500 zł.

  • [S.9.3 – S.9.4]
  • JSW Dzieciom

    Kierując się zasadą, że pomoc kierowana jest tam, gdzie jest ona najbardziej potrzebna – szczególną opieką otoczyliśmy wychowanków jastrzębskiego domu dziecka. Dzięki wsparciu JSW dzieci uczestniczyły w wyjazdach edukacyjno-rozrywkowych w różne miejsca Polski. W czerwcu odwiedziły siedzibę Jastrzębskiej Spółki Węglowej, gdzie miały okazję wcielić się w role prezesów spółki, zasiąść w ich fotelach i przeprowadzić krótkie spotkania z pracownikami. Kolejną atrakcją zrealizowaną w ramach projektu były warsztaty graffiti, które zorganizowaliśmy we współpracy z firmą NIETAK, specjalizującą się w malowaniu artystycznych murali. Efekty wspólnej pracy dzieci i opiekunów można było oglądać przed główną siedzibą spółki. Zwieńczeniem projektu JSW Dzieciom w 2018 r. było stworzenie, wspólnie z Jastrzębskim Kubem Fotograficznym „Niezależni”, niezwykłego kalendarza, którego bohaterami były dzieci.

Fundacja JSW

W grudniu 2018 roku Jastrzębska Spółka Węglowa formalnie powołała Fundację JSW, która ma współpracować z samorządami i wspierać lokalne inicjatywy. Zarząd JSW zdecydował o stworzeniu organizacji w celu wzmocnienia wizerunku Grupy JSW jako firmy odpowiedzialnej społecznie i zaangażowanej lokalnie. Fundacja ma za zadanie m.in. wspieranie samorządów, zwłaszcza tych, na terenie których działalność prowadzi Jastrzębska Spółka Węglowa. Stanowić ma narzędzie, dzięki któremu JSW w sposób transparentny budować będzie relacje z gminami w zakresie wsparcia finansowego różnych inicjatyw realizowanych przez samorządy. Rada Fundacji JSW liczy jedenastu członków, a jej przewodniczącym jest Daniel Ozon, Prezes Zarządu Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Zarząd Fundacji składa się z pięciu osób. Fundatorem i założycielem jest Jastrzębska Spółka Węglowa.

ludz_0013_143A3755 ludz_0013_143A3755
  • Drukarki 3D dla szkół

    Z okazji Dnia Dziecka, Jastrzębska Spółka Węglowa przekazała szkołom profesjonalne drukarki 3D. Urządzenia trafiły do pięciu szkół, z którymi spółka współpracuje od lat – z Knurowa, Ornontowic, Gdańska i dwóch z Jastrzębia-Zdroju. Nowoczesne urządzenia 3D polskiej firmy SKRIWARE pozwalają drukować wielowymiarowe modele przestrzenne. Uczą kreatywności, przedsiębiorczości i nowoczesnej technologii. Dzieci i młodzież, do których trafiły profesjonalne drukarki, mogą rozwijać interdyscyplinarne umiejętności poprzez proces projektowania, budowania i programowania robotów.

Kopalnia wiedzy JSW

To wyjątkowy projekt, który obejmuje szereg działań skierowanych do dzieci i młodzieży, a w przyszłości także osób dorosłych. Jego ideą przewodnią jest edukacja, głównie w przedmiotach ścisłych i szeroko pojętej ekologii, ale nie tylko. Prowadzący zajęcia w Kopalni Wiedzy chcą zarażać dzieci pasją poznawania świata, doświadczania, odkrywania. Projekt ma wspierać rozwijanie talentów wśród dzieci oraz wyrównywać szanse w dostępie do nowoczesnych i ciekawych form aktywności pozalekcyjnej.

Wspólnym mianownikiem działań prowadzonych w ramach projektu są:

  • podnoszenie świadomości i zmiana nawyków w zakresie ekologii, ochrony środowiska, zdrowego stylu życia,
  • edukacja dzieci i młodzieży,
  • propagowanie nauk ścisłych i przyrodniczych,
  • wyrównywanie szans,
  • angażowanie młodzieży w projekty, które rozwijać będą ich talenty oraz przeciwdziałać zjawiskom społecznie niepożądanym.
ludz_0017__W8A3879 ludz_0017__W8A3879

Wyniki wyszukiwania: