- Grupa Kapitałowa JSW
- Nasze otoczenie
- Strategia
- Działalność w roku 2018
- Innowacje
- Zasady zarządzania
- Ryzyka
- Outlook
Chcemy efektywnie zarządzać wszelką działalnością firmy, aby jak najlepiej spełniać oczekiwania naszych interesariuszy.
Grupa JSW stosuje się do najwyższych standardów i dobrych praktyk w zakresie transparentności oraz ładu korporacyjnego. Ma świadomość konieczności implementacji rozwiązań dotyczących zarządzania etyką oraz odpowiedzialnością w łańcuchu dostaw. Wdrożenie rozwiązań tego typu przyczynia się do wzrostu wiarygodności zarówno wśród partnerów biznesowych, jak i w środowisku inwestorskim oraz czyni Grupę bardziej stabilną i przewidywalną w kwestii zarządzania ryzykiem biznesowym.
W Grupie JSW obowiązują wewnętrzne dokumenty, które regulują relacje pomiędzy podmiotami wchodzącymi w jej skład oraz określenie podstawowych zasad nadzoru właścicielskiego. Są to:
Dokumenty te stanowią zbiór zasad kształtowania i przestrzegania ładu korporacyjnego służących realizacji skutecznego modelu zarządzania, a w efekcie maksymalizacji wartości Grupy. Utworzone na bazie zapisów kodeksowych regulacje dotyczące m. in. zasad współpracy w obszarach zarządczych wraz ze szczegółowymi procedurami ich realizacji poprzez zwiększenie skuteczności i efektywności zarządzania w Grupie, pozwalają na usprawnienie procesu realizacji jej wspólnego celu.
Aktualnie trwają prace nad wdrożeniem nowych zasad zarządzania spółkami Grupy, opierających się na trzech komplementarnych filarach, wspólnie funkcjonujących bez ustanowionej zależności hierarchicznej.
JSW jest przedsiębiorstwem wielozakładowym, w skład którego wchodzą cztery kopalnie węgla kamiennego zorganizowane w odrębne Zakłady, Zakład Wsparcia Produkcji oraz Biuro Zarządu. Organizację wewnętrzną Zakładów Spółki określają ich odrębne Regulaminy Organizacyjne oraz Schematy Organizacyjne.
Schemat organizacyjny na dzień 31.12.2018 roku.
Zgodnie ze Statutem JSW organami Spółki są: Zarząd, Rada Nadzorcza oraz Walne Zgromadzenie. Kompetencje organów JSW wynikają z postanowień K.s.h. oraz Statutu JSW. Kompetencje poszczególnych organów Spółki określają:
Główne zmiany w zakresie organizacji Spółki w 2018 roku zostały wprowadzone na mocy uchwał Zarządu i dotyczyły:
Ponadto, po dniu kończącym okres sprawozdawczy, Zarząd podjął decyzję o wprowadzeniu zmiany w Regulaminie i Schemacie Organizacyjnym JSW polegające m.in. na utworzeniu Zakładu Kopalnia Węgla Kamiennego „Bzie-Dębina w budowie”. Regulamin i Schemat JSW uwzgledniający ww. zmiany został pozytywnie zaopiniowany przez Radę Nadzorczą Spółki.
Przyjęcie jednolitych standardów zarządzania ryzykiem w Grupie ma na celu utrzymanie ryzyka w ustalonych granicach oraz zapewnienie realizacji celów biznesowych przy jednoczesnym zagwarantowaniu bezpieczeństwa Grupy. Proces zarządzania ryzykiem korporacyjnym inspirowany jest rozwiązaniami opartymi o najlepsze praktyki, tj.ISO31000, COSO II, FERMA oraz specyfiką samej Grupy. Jednolity system zarządzania ryzykiem obejmuje identyfikację ryzyka i stopień jego oceny, opracowanie i wdrożenie planów reakcji na ryzyko, monitorowanie oraz raportowanie dotyczące skuteczności zarządzania ryzykiem.
Powyższa polityka odwołuje się w kontekście ryzyka do fundamentalnej z punktu widzenia prowadzonej działalności, społecznej odpowiedzialności. Uwzględniania w procesie podejmowania decyzji biznesowych w Grupie odpowiedzialność za otoczenie wewnętrzne i zewnętrzne. Takie podejście, uwzględniające niefinansowe konsekwencje podejmowanych decyzji, zostało przyjęte w odniesieniu do zarządzania ryzykiem korporacyjnym (ERM).
Audyt wewnętrzny w JSW działa na podstawie Regulaminu Audytu Wewnętrznego JSW przyjętego przez Zarząd oraz Radę Nadzorczą JSW. Ustala zasady, uprawnienia i odpowiedzialność oraz sposób realizowania funkcji Audytu wewnętrznego w JSW. Regulamin określa również umiejscowienie w strukturze organizacyjnej JSW Biura odpowiedzialnego za realizację funkcji i zadań w zakresie Audytu wewnętrznego.
W JSW oraz szeregu spółek Grupy wdrożone zostały certyfikowane systemy zarządzania. W JSW funkcjonuje certyfikowany Zintegrowany System Zarządzania:
w zakresie: wydobywanie, przeróbka i sprzedaż węgla.
W ramach Systemu ustanowione zostały cele dotyczące jakości, cele i zadania środowiskowe, cele ogólne i szczegółowe dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy oraz cele, plany i zabezpieczenia w odniesieniu do bezpieczeństwa informacji. Zapewnione zostały odpowiednie zasoby finansowe, ludzkie i organizacyjne na utrzymanie i ciągłe doskonalenie skuteczności Zintegrowanego Systemu zarządzania oraz na realizację ustanowionych celów.
Głównym celem Zintegrowanego Systemu Zarządzania jest:
System kontroli wewnętrznej w JSW działa w oparciu o Regulamin Funkcjonowania Systemu Kontroli Wewnętrznej JSW .Stanowi zbiór regulacji i zasad tworzących podstawę budowy, działania oraz wykorzystania systemu kontroli wewnętrznej JSW zgodnie z §31 1 Statutu JSW .