Ikona BIPIkona Portal PracownikaIkona pocztyFacebookTwitterInstagramYoutubeLinkedinRSSIkona szukaniaPLEN

Europejski Zielony Ład zaczyna się w JSW

Węgla metalurgicznego nie można tak po prostu kupić. Chyba, że masz koksownię lub hutę, wtedy dostarczymy go całymi wagonami. Jednak bez wątpienia każdy styka się z końcowymi produktami węgla metalurgicznego na co dzień, nie zdając sobie z tego sprawy. Bo stal, która powstaje z udziałem naszego węgla, jest wszędzie.

Każda tona stali powstaje dzięki użyciu 400 kilogramów koksu, który produkowany jest z 560 kg węgla metalurgicznego. Każda tona stali to ciężka praca górników, koksowników i hutników. Pracownicy Jastrzębskiej Spółki Węglowej wydobywają węgiel koksowy, czyli metalurgiczny. JSW jest obecnie największym w Unii Europejskiej producentem węgla koksowego, a po zamknięciu kopalń w Czechach będzie jedynym.

Rola spółki, jak również całej Grupy Kapitałowej JSW, jest niepowtarzalna - nie tylko ze względu na znaczenie dla regionalnego rynku pracy, ale przede wszystkim dla polskiej i europejskiej gospodarki. Węgiel metalurgiczny został uznany za jeden z 30 surowców krytycznych dla Unii Europejskiej, a więc mających strategiczne znaczenie dla gospodarki, o wyczerpujących się zasobach i trudno zastępowalnych. Tym bardziej, że obecnie nie ma alternatywnych i ekonomicznie uzasadnionych technologii wytopu stali bez użycia węgla koksowego. To tym ważniejsze, że w Europie nastał czas na produkty przyjazne środowisku, np. pojazdy elektryczne i wiatraki, a to oznacza, że znacząco wzrośnie popyt na stal. Dlatego mówimy, że Europejski Zielony Ład zaczyna się u nas – w Jastrzębskiej Spółce Węglowej, w kopalniach w których wydobywa się węgiel koksowy i w koksowniach, w których jest produkowany koks.

Według World Steel Association, średnie roczne zużycie stali na osobę na świecie wynosi 228 kg. Stal wykorzystywana jest w transporcie, gdzie służy do produkcji szyn i 17 milionów kontenerów, które ładowane są na statki i przewożą towary do każdego zakątka globu. Przeciętny samochód osobowy składa się między innymi z 900 kg stalowych komponentów, a stal stanowi około 60 proc. wagi takiego pojazdu. Zyskująca na popularności elektromobilność też byłaby niemożliwa bez stali, a tym samym bez węgla metalurgicznego. Podobnie jest z turbinami wiatrowymi, gdzie każdy z elementów – od masztów po łopaty wirników i generatory – zawiera stal. 

Głównymi odbiorcami produktów spółek z Grupy JSW są od lat klienci w Polsce a także między innymi w Niemczech, Austrii, Czechach i na Słowacji. To naturalne kierunki naszych dostaw, ponieważ ci odbiorcy są najbliżej naszych kopalń i koksowni. Ale węgiel i koks z JSW trafiają także do kilku krajów azjatyckich. Możliwości mamy ogromne. Wielkość udokumentowanych zasobów operatywnych węgla wynosi 1 mld ton. Spółka wciąż rozbudowuje swoją bazę zasobową jednocześnie przywiązując szczególną wagę do ochrony środowiska. Na 47 istotnych projektów dla rozwoju JSW, 15 projektów jest związanych z ochroną środowiska.    

Inne aktualności

Transmisja internetowa konferencji dotyczącej wyników Grupy Kapitałowej JSW za I kwartał 2024 roku

Zarząd Jastrzębskiej Spółki Węglowej S.A. serdecznie zaprasza na transmisję internetową wyników finansowych Grupy Kapitałowej JSW za I kwartał 2024 roku, która odbędzie się w dniu 22 maja 2024 roku (środa) o godz. 9:00

„Transformacja dla przyszłości”

To hasło XVI Europejskiego Kongresu Gospodarczego, który odbył się w Katowicach. W sesjach tematycznych podczas największego biznesowego wydarzenia w tej części Europy wzięli udział Adam Rozmus, zastępca prezesa zarządu JSW ds. technicznych i operacyjnych oraz Jolanta…

Drugie życie banerów

W Jastrzębskiej Spółce Węglowej niepotrzebne banery reklamowe zamiast na wysypisko, trafiają do pracowni krawieckiej. Tam powstają z nich estetyczne i wytrzymałe torby na zakupy. Ekologiczny projekt pod hasłem „drugie życie banerów” jest wspólnym przedsięwzięciem…

Pamiętamy. Hołd ofiarom katastrof górniczych

Pamięci górników, którzy zginęli w katastrofach do jakich doszło w Ruchu Zofiówka w 2018 i 2022 roku, poświęcone były uroczystości, które odbyły się dziś w kopalnianej cechowni. W rocznicę dramatycznych wydarzeń, oddano hołd piętnastu ofiarom obu katastrof.

Prawie miliard złotych zysku Grupy Kapitałowej JSW

Spadek cen surowców, wzrost kosztów produkcji oraz obłożenie składką solidarnościową w wysokości 1,6 mld zł (jako jedynej firmy w Polsce) odbiły się na wynikach finansowych Spółki. Mimo tego, Grupa Kapitałowa JSW zakończyła miniony rok zyskiem netto w wysokości prawie 1…

Rocznica katastrofy w kopalni Pniówek

Mijają dwa lata od największej katastrofy w historii Jastrzębskiej Spółki Węglowej i polskiego górnictwa. 20 kwietnia 2022 roku w kopalni Pniówek życie straciło 16 górników i ratowników górniczych.

Więcej aktualności