Ikona BIPIkona Portal PracownikaIkona pocztyFacebookTwitterInstagramYoutubeLinkedinRSSIkona szukaniaPLEN

Nowa jakość w edukacji

JSW Szkolenie i Górnictwo oraz Politechnika Śląska zawarły porozumienie, które rozpoczyna nową erę współpracy w kształceniu pracowników. Umowa zakłada stworzenie nowego, innowacyjnego kierunku studiów o nazwie "Transformacja Technologiczno-Przyrodnicza Terenów Przekształconych". Porozumienie zawarto w obecności Piotra Pyzika, wiceministra w Ministerstwie Aktywów Państwowych.

Nowy program edukacyjny jest przeznaczony dla studentów oraz pracowników Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

- Z dumą podejmujemy się tego zadania, ponieważ jesteśmy dobrze przygotowani do zadań edukacyjnych. Z dużą przyjemnością otworzymy kolejne kierunki, które będą służyć naszym pracownikom i społeczeństwu. Widzimy tutaj swoją rolę i zadbamy o nabór – zapewnił Gabriel Cyrulik, prezes zarządu JSW Szkolenie i Górnictwo. – Jesteśmy przekonani, że ta inicjatywa przyczyni się do rozwoju naszych pracowników i umocnienia pozycji JSW w sektorze górniczym. Jesteśmy gotowi współpracować z Politechniką Śląską, aby osiągnąć zamierzone cele – dodał prezes Cyrulik.

Nowy kierunek ma na celu merytorycznie przygotować kadry inżynieryjne sektora surowcowego do optymalnego wykorzystania potencjału przyrodniczego w procesie zarządzania terenami poprzemysłowymi.

– Cieszę się, że władze uczelni zechciały rozpatrzyć taką możliwość, aby na Politechnice Śląskiej powstały studia podyplomowe, dotyczące transformacji techniczno-przyrodniczej terenów przekształconych – powiedziała prof. Gabriela Woźniak z Instytutu Biologii, Biotechnologii i Ochrony Środowiska Wydziału Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Śląskiego. – Cieszę się, że propozycją nowego kierunku studiów podyplomowych udało nam się zainteresować Jastrzębską Spółkę Węglową. Dobrze, aby górnicy poza swoją obszerną wiedzą, jaką muszą dysponować, aby eksploatować węgiel – mieli pewną wiedzę związaną z tym, w jaki sposób ta działalność oddziałuje na środowisko przyrodnicze i w jaki sposób te wpływy minimalizować, a spontaniczne procesy przyrodnicze wykorzystywać w zagospodarowaniu terenów powstałych w związku z eksploatacją górniczą – dodała prof. Gabriela Woźniak.

Porozumienie podpisał między innymi prof. dr hab. inż. Franciszek Plewa, dziekan Wydziału Górnictwa, Inżynierii, Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej Politechniki Śląskiej, w obecności Piotra Pyzika, wiceministra w Ministerstwie Aktywów Państwowych, który jest entuzjastycznie nastawiony do podpisanego porozumienia.

Wydział Górnictwa, Inżynierii, Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej powinien odegrać fundamentalną rolę w transformacji cywilizacyjnej, która niewątpliwie nadejdzie. To też moje oczekiwanie od absolwentów tego kierunku, ponieważ tylko osoby, które rozumieją te procesy mogą je regulować, projektować i planować – uważa Piotr Pyzik, wiceminister w Ministerstwie Aktywów Państwowych.

Nowy kierunek "Transformacja Technologiczno-Przyrodnicza Terenów Przekształconych" stanowi kolejny krok w kierunku zrównoważonego rozwoju regionu oraz przygotowania nowych pokoleń do wyzwań przemysłowych oraz ekologicznych.

 

Inne aktualności

Transmisja internetowa konferencji dotyczącej wyników Grupy Kapitałowej JSW za I kwartał 2024 roku

Zarząd Jastrzębskiej Spółki Węglowej S.A. serdecznie zaprasza na transmisję internetową wyników finansowych Grupy Kapitałowej JSW za I kwartał 2024 roku, która odbędzie się w dniu 22 maja 2024 roku (środa) o godz. 9:00

„Transformacja dla przyszłości”

To hasło XVI Europejskiego Kongresu Gospodarczego, który odbył się w Katowicach. W sesjach tematycznych podczas największego biznesowego wydarzenia w tej części Europy wzięli udział Adam Rozmus, zastępca prezesa zarządu JSW ds. technicznych i operacyjnych oraz Jolanta…

Drugie życie banerów

W Jastrzębskiej Spółce Węglowej niepotrzebne banery reklamowe zamiast na wysypisko, trafiają do pracowni krawieckiej. Tam powstają z nich estetyczne i wytrzymałe torby na zakupy. Ekologiczny projekt pod hasłem „drugie życie banerów” jest wspólnym przedsięwzięciem…

Pamiętamy. Hołd ofiarom katastrof górniczych

Pamięci górników, którzy zginęli w katastrofach do jakich doszło w Ruchu Zofiówka w 2018 i 2022 roku, poświęcone były uroczystości, które odbyły się dziś w kopalnianej cechowni. W rocznicę dramatycznych wydarzeń, oddano hołd piętnastu ofiarom obu katastrof.

Prawie miliard złotych zysku Grupy Kapitałowej JSW

Spadek cen surowców, wzrost kosztów produkcji oraz obłożenie składką solidarnościową w wysokości 1,6 mld zł (jako jedynej firmy w Polsce) odbiły się na wynikach finansowych Spółki. Mimo tego, Grupa Kapitałowa JSW zakończyła miniony rok zyskiem netto w wysokości prawie 1…

Rocznica katastrofy w kopalni Pniówek

Mijają dwa lata od największej katastrofy w historii Jastrzębskiej Spółki Węglowej i polskiego górnictwa. 20 kwietnia 2022 roku w kopalni Pniówek życie straciło 16 górników i ratowników górniczych.

Więcej aktualności