List Prezesa

Szanowni Państwo,

Z przyjemnością przedstawiam Państwu drugi raport zintegrowany Grupy Kapitałowej JSW, który pozwoli przybliżyć podejmowane przez nas w 2019 roku działania. Raport zawiera najistotniejsze informacje o efektach zarządzania naszym przedsiębiorstwem w obszarach, które budzą wśród naszych interesariuszy największe zainteresowanie – działań w zakresie poprawy bezpieczeństwa pracy, obszarze społecznym, środowiskowym, pracowniczym, zarządczym, jak również rozwoju i innowacji.

Był to kolejny rok pełen wyzwań i trudnych decyzji, w którym Grupa musiała  się zmierzyć z pogarszającym się otoczeniem makroekonomicznym. Wkroczyliśmy w fazę wyraźnego spowolnienia na podstawowych rynkach naszej działalności, czyli rynku węgla i koksu. Mimo trudnego otoczenia makroekonomicznego udało nam się wypracować dodatni wynik finansowy Grupy  w wysokości 649,6 mln zł. Z kolei skonsolidowany zysk EBITDA Grupa  osiągnęła na poziomie 1 939,5 mln zł. W 2019 roku Grupa wyprodukowała 14,8 mln ton węgla, wydrążyła 75,1 km wyrobisk korytarzowych oraz wyprodukowała 3,2 mln ton koksu.

W 2019 roku konsekwentnie realizowaliśmy Strategię  m.in. w obszarze rozwoju bazy zasobowej, poprawy efektywności oraz ograniczania negatywnego wpływu działalności na środowisko naturalne. Efektem tych działań jest nowa kopalnia, funkcjonująca pod nazwą „Jastrzębie-Bzie”, której zasoby operatywne szacowane są na ponad 180 mln ton węgla, przy czym 95% zasobów stanowi węgiel koksowy typu 35. Spółka otrzymała także koncesję na rozpoznanie części złoża węgla kamiennego „Chełm II” w Lubelskim Zagłębiu Węglowym. W ramach poprawy efektywności Zarząd podjął decyzję o nabyciu większościowego pakietu akcji spółki PBSz S.A., której strategicznym zadaniem jest wzmocnienie JSW w zakresie planów rozwojowych związanych z projektowaniem, budową, wyposażaniem i modernizacją pionowych i poziomych wyrobisk górniczych, co przyczyni się do wzrostu produkcji i wartości Grupy Kapitałowej JSW w przyszłości.

Mamy świadomość, że działalność górnicza silnie oddziałuje na środowisko naturalne, dlatego też nieustannie prowadzimy działania zmierzające do minimalizacji negatywnego wpływu na nie, aby zapewnić bezpieczeństwo zarówno przyrodzie, jak i mieszkańcom lokalnej społeczności. Ta sama branża daje również całkiem nowe szanse rozwoju i poszukiwania innowacyjnych rozwiązań dla nowej, zrównoważonej gospodarki. W ubiegłym roku wykonaliśmy szereg zadań mających na celu redukcję emisji gazów cieplarnianych, poprawę efektywności energetycznej procesów produkcyjnych czy zmniejszenie energochłonności maszyn i urządzeń. Kontynuowaliśmy też szereg projektów badawczych. Działań, które przybliżają nas konsekwentnie do samowystarczalności energetycznej, ale również do wejścia na całkowicie nowe rynki związane z produktami, dziś określanymi mianem produktów przyszłości. Realizowane i planowane zadania środowiskowe stanowią element zrównoważonego modelu biznesowego i przyczyniają się do realizacji priorytetów w ramach przyjętego pod koniec ubiegłego roku Europejskiego Zielonego Ładu, w tym w szczególności do wdrożenia technologii niskoemisyjnych i transformacji w kierunku gospodarki obiegu zamkniętego.

Staramy się niwelować nasz wpływ na środowisko naturalne nie tylko poprzez programy rekultywacji i usuwania szkód, lecz także poprzez postęp technologiczny i wdrażane innowacje. Gospodarcze wykorzystanie metanu ujmowanego w kopalniach to nasze sztandarowe przedsięwzięcie. Nie zaprzestajemy także w poszukiwaniu nowych, innowacyjnych rozwiązań w różnych obszarach. W ubiegłym roku Grupa wyprodukowała pierwszy przenośnik zgrzebłowy podścianowy, który został wykonany własnymi siłami według projektu naszych specjalistów. Spółka nabyła m.in. nowoczesny kompleks ścianowy oraz kombajn urabiająco-kotwiący, dzięki którym wydobycie powinno być szybsze i tańsze, a przede wszystkim bezpieczniejsze dla pracujących pod ziemią górników. 

W ramach szeroko rozumianej społecznej odpowiedzialności biznesu w 2019 roku realizowaliśmy szereg autorskich działań, skierowanych przede wszystkim do społeczności lokalnych gmin, na terenie których prowadzimy działalność. Wystarczy wspomnieć działania na rzecz dzieci związane z „Kopalnią Wiedzy JSW” czy program „JSW Dzieciom”. Równocześnie te same społeczności były wspierane ze środków Fundacji JSW, a sama spółka troszczyła się tradycyjnie o rozwój sportu w regionie.

Mając na uwadze coraz  większe zainteresowanie informacjami niefinansowymi, hołdujemy najlepszym praktykom i standardom, kładąc nacisk na otwartość i  przejrzystość komunikacji, będące  jednymi z ważniejszych elementów wpływających na efektywne i sprawne funkcjonowanie Grupy JSW. Pozytywny odbiór publikacji pierwszego raportu zintegrowanego stanowi dla nas jeszcze większą zachętę do tego, by doskonalić prezentację publikowanych danych i spełniać oczekiwania naszych interesariuszy. Mam nadzieję, że zaprezentowany raport ponownie spotka się z Państwa zainteresowaniem i przychylnością. Życzę Państwu miłej lektury.

Z wyrazami szacunku,

Włodzimierz Hereźniak
Prezes Zarządu JSW