Matryca istotności
Wyniki przeprowadzonej ankiety walidacyjnej pod koniec 2019 roku wskazują na szczególną istotność kwestii związanych z odpowiedzialnym zarządzaniem i zrównoważonym rozwojem. To z jednej strony istotność innowacyjności i uwzględnienie w perspektywie strategicznej aspektów zrównoważonego rozwoju, z drugiej znaczenie ładu korporacyjnego, etyki i przeciwdziałania korupcji.
Wśród aspektów środowiskowych na szczególną uwagę zasługuje zarządzanie energią, a w dalszej kolejności powiązane z nią emisje do atmosfery. Do szczególnie istotnych należą też kwestie związane z gospodarką odpadami i gospodarką ściekową, co w realiach działalności Grupy JSW sprowadza się do gospodarowania w głównej mierze odpadami wydobywczymi (tzw. skałą płonną) oraz odprowadzania wód kopalnianych.
Bardzo duże znaczenie mają też kwestie związane z zatrudnieniem, w szczególności jednak należy zwrócić uwagę na znaczenie zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy. Za ważne uznano również kwestie relacji pomiędzy pracodawcą a pracownikami.
Interesariusze wskazali też szereg innych aspektów, które choć może nie tak ważne jak te wymienione powyżej, pozostają wciąż istotne. Jednocześnie jednak analiza wyników potwierdziła istotność kluczowych obszarów odpowiedzialności ujętych w Strategii Zrównoważonego Rozwoju 2017-2020. Nie zaobserwowano istotnych zmian, które skutkowałyby koniecznością zmiany dotychczas raportowanych aspektów odpowiedzialności. Jednocześnie, mając na uwadze aktualne wyniki analizy, konkretnym aspektom w raporcie może zostać poświęcone nieco więcej uwagi. Dla interesariuszy ważne są również kwestie związane z uwzględnianiem w strategii rozwoju Grupy JSW aspektów zrównoważonego rozwoju i innowacyjności. Z jednej strony jest to z pewnością pokłosie zmian zachodzących w otoczeniu społeczno-gospodarczym, a z drugiej jest to wynikiem dużego nacisku Grupy JSW na te kwestie w ostatnich latach i silnego komunikowania konieczności uwzględniania tych kwestii w strategii biznesowej.