Wsparcie inicjatyw lokalnych

Grupa JSW jest bardzo silnie związana z rejonem, w którym działa. Górnictwo węgla kamiennego tworzyło i tworzy kulturę Śląska. Z nim związane są lokalne tradycje i obyczaje, ono determinuje kierunki kształcenia na okolicznych uczelniach, czy wreszcie od niego zależy poziom lokalnego dobrobytu. Dlatego też postrzegane jest jako sztuka górnicza, a nie tylko zawód i typ wykonywanej pracy.

Górnictwo jest też kluczowym pracodawcą, a także kluczowym płatnikiem podatków oraz innych opłat związanych z koncesjami i eksploatacją złóż. Środki te zasilają lokalne, samorządowe budżety pozwalając na rozwój i inwestycje. Grupa JSW jest też sponsorem i mecenasem lokalnych drużyn sportowych czy wydarzeń ważnych dla lokalnej społeczności.

Dialog ze społecznością lokalną  i samorządami

W 2019 roku dialog JSW z samorządami gmin, na terenie których Grupa prowadzi działalność przebiegał podobnie jak w latach poprzednich. Kontakty z władzami gmin na terenie których prowadzone jest wydobycie węgla utrzymują bezpośrednio Dyrektorzy ds. Pracy poszczególnych kopalń, w pozostałych gminach dialog prowadził pracownik Biura Zarządu JSW. W 2019 roku współpracę z władzami gmin, na terenie których swoją działalność prowadzą spółki Grupy powierzono Koordynatorowi ds. kontaktów z Samorządami.

Ambicją zarządzających Grupą JSW jest coraz większa otwartość na społeczność lokalną, w tym pomysł zainicjowania cyklicznych spotkań zarządu JSW z samorządowcami gmin, w  których JSW prowadzi działalność. Ich celem byłoby przedstawienie planów Grupy JSW na najbliższy okres m.in. w obszarach:

  • zatrudnienia (planowane rekrutacja, profil pracowników, współpraca ze szkołami zawodowymi i  uczelniami w regionie),
  • planowanych prac pod ziemią w danym roku, w tym obszarów, gdzie będzie prowadzone wydobycie i gdzie można spodziewać się występowania odkształceń na powierzchni i szkód górniczych),
  • planowanych prac na powierzchni, w tym w zakresie zagospodarowania odpadów wydobywczych, kształtowania krajobrazu / rekultywacji terenów zdegradowanych przez szkody górnicze oraz obiektów zagospodarowania odpadów wydobywczych i ewentualnego ich wykorzystania,
  • analizy szkód górniczych, podejmowanych prac prewencyjnych, napraw i rekompensat.

Podejście zarządcze wobec lokalnych społeczności i ich dziedzictwa zakłada zobowiązanie Grupy JSW do otwartego dialogu z przedstawicielami lokalnej społeczności i uwzględniania ich opinii w procesie podejmowania przedmiotowych decyzji, w sytuacjach w których podejmowane decyzje mogą wywierać wpływ na te społeczności. Działania takie prowadzone są przez wskazane jednostki organizacyjne. Dzięki temu możliwe może być utrzymywanie stałego mechanizmu dialogowego pomiędzy Zarządem Grupy JSW a jednostkami samorządu terytorialnego, jako reprezentacji lokalnych społeczności. Zakłada też udostępnienie mechanizmu zgłaszania, ewidencjonowania i reprezentowania skarg.

Dobrym przykładem działania zgodnie z taką filozofią może być udział przedstawicieli JSW w pracach zespołów porozumiewawczych pracujących pod auspicjami Dyrektora Okręgowego Urzędu Górniczego w Gliwicach. Spotkania odbywają się dwa razy do roku w gminach Gierłatowice, Knurów oraz Mikołów. Uczestniczą w nich przedstawiciele kopalń, Okręgowego Urzędu Górniczego oraz samorządowcy. Ich przedmiotem są m.in. bieżące plany dotyczące eksploatacji, przewidywane i  zaobserwowane szkody górnicze, a także podjęte działania o charakterze naprawczym oraz profilaktycznym.

W 2019 roku spotkania odbywały się planowo w każdej miejscowości i zawsze stanowiły dobry moment do pokazania tego co dana kopalnia zrealizowała i jakie ma plany na kolejne 6 miesięcy w tematyce szkód górniczych. Spotkania stanowią również dobry moment na uzgodnienie pewnych zagadnień związanych z usuwaniem szkód górniczych wyrządzonych ruchem zakładu górniczego.

Relacje ze związkami zawodowymi

Na koniec 2019 roku w  Grupie JSW funkcjonowały 132 organizacje związków zawodowych (31 grudnia 2018 roku: 129 organizacji związków zawodowych). Łączna liczba członków związków zawodowych z uwagi na fakt, że pracownik może należeć do kilku związków, przekracza liczbę pracowników zatrudnionych w Grupie i na dzień 31 grudnia 2019 roku wynosiła 37 202 osoby, co oznacza, że tzw. wskaźnik uzwiązkowienia wynosił 121,5%.

W JSW podstawy współpracy z organizacjami związkowymi regulują zawarte w dniu 14 listopada 2019 roku Zasady wzajemnej współpracy pomiędzy Zarządem JSW a zakładowymi organizacjami związkowymi działającymi w JSW.

Na koniec roku 2019  w JSW funkcjonowały 64 organizacje związków zawodowych (31 grudnia 2018 roku: 66  organizacji związków zawodowych). Łączna liczba członków związków zawodowych na dzień 31 grudnia 2019 roku wynosiła 32 648 osób, co oznacza, że tzw. wskaźnik uzwiązkowienia w JSW wynosił 145,5%.

W 2018 roku zgodnie z postanowieniem Programu dla sektora Górnictwa Węgla Kamiennego w Polsce powołano Pomocniczy Komitet Sterujący w ramach JSW, w którego skład wchodzi 4 przedstawicieli Zarządu JSW reprezentujących Stronę Pracodawcy oraz 4 przedstawicieli reprezentatywnych związków zawodowych reprezentujących Stronę Społeczną. Do zadań Pomocniczego Komitetu Sterującego należy wspieranie działań Komitetu Sterującego ds. Górnictwa.

Zaangażowanie społeczne

W ostatnim roku Grupa JSW usystematyzowała swoje działania z obszaru zaangażowania społecznego, wyraźnie definiując i wyróżniając: długoterminowe autorskie programy społeczne, filantropię korporacyjną oraz sponsoring sportu. Autorskie programy społeczne prowadzone są przez Zespół Społecznej Odpowiedzialności Biznesu.  Z kolein działalność charytatywna koordynowana jest przez niezależną Fundację JSW. W ramach JSW SA  darowizny na rzecz podmiotów zewnętrznych realizuje  Biuro Organizacji i Zarządzania.

Kolejną zrealizowaną ambicją, pierwotnie zadeklarowaną w Strategii Zrównoważonego Rozwoju na lata 2017-2020, było skoncentrowanie działań społecznych, zwłaszcza charytatywnych na terenach, na których funkcjonują nasze zakłady: Jastrzębie-Zdrój, Mszana, Świerklany, Pawłowice, Suszec, Żory, Czerwionka-Leszczyny, Ornontowice, Knurów, Pilchowice, Gliwice, Gierałtowice, Mikołów, Radlin, Zabrze i Dąbrowa Górnicza.

Niezmiennie jednak szczególną wagę Grupa JSW przywiązuje do wspierania dzieci i młodzieży. Grupa stara się wspierać ciekawe, innowacyjne i skuteczne rozwiązania w takich dziedzinach jak:

  • edukacja,
  • zdrowie,
  • ekologia,
  • kultura i sport
  • pomoc dla najbardziej potrzebujących w regionie.

W roku 2019 wydatki Grupy JSW na działalność charytatywną wyniosły  17,9 mln zł, z czego 16,0 mln zł przekazano na Fundację JSW, co stanowiło 89,45% kwoty wykorzystanej na działalność charytatywną w 2019 roku.

Autorskie programy społeczne

Spośród autorskich programów społecznych na szczególną uwagę zasługuje tu Kopalnia Wiedzy JSW oraz program JSW Dzieciom.

Ideą przewodnią programu Kopalnia Wiedzy JSW jest edukacja, głównie w przedmiotach ścisłych i szeroko pojętej ekologii. Prowadzący zajęcia w Kopalni Wiedzy JSW chcą zarażać dzieci z regionu pasją poznawania świata, doświadczania, odkrywania. Projekt ma wspierać rozwijanie talentów wśród dzieci oraz wyrównywać szanse w dostępie do nowoczesnych i ciekawych form aktywności pozalekcyjnej.
W 2019 roku w ramach Kopalni Wiedzy JSW zrealizowano:

  • Wystawy interaktywne i warsztaty (przez cały dzień, wszyscy uczestnicy w wieku od 3 do 12 lat oraz ich opiekunowie wzięli udział w pokazach naukowych oraz warsztatach - malowania toreb jutowych, tworzenia przypinek z  papieru czerpanego z odpadów. Dodatkowo - organizator Akcji - JSW zaprosił mieszkańców na wystawę ponad dwudziestu interaktywnych eksponatów pokazujących prawa natury i fizyki oraz wystawę plansz edukacyjnych),
  • Konkursy dla szkół na ekologiczną kampanię edukacyjną (zakończony pokazami naukowymi dla wyróżnionych placówek),
  • Grę Miejską dla mieszkańców regionu (tematy zadań: temperatura ziemi, niemarnowanie żywności, ochrona pszczół),
  • Pokazy naukowe oraz warsztaty proekologiczne,
  • Wielki Piknik Naukowy pod siedzibą JSW (5 tys. uczestników).

Kopalnia Wiedzy JSW w 2019 roku to odpowiednio 2 320 i 55 538 bezpośrednich i pośrednich beneficjentów działań społecznych JSW.

Z kolei program JSW Dzieciom jest adresowany do dzieci potrzebujących. JSW jest patronem trzech domów dziecka – w Jastrzębiu-Zdroju, Pszczynie oraz w Cieszynie.
Warsztaty artystyczne, wyjazdy edukacyjne, akcje wolontariackie pracowników JSW, sprzęt dla uzdolnionej młodzieży, to tylko kilka z aktywności, jakie Jastrzębska Spółka Węglowa organizuje dla podopiecznych tych placówek. Działania te są zgodne ze Strategią Zrównoważonego Rozwoju Grupy JSW na lata 2017-2020, zgodnie z którą pomoc jest kierowana tam, gdzie jest ona najbardziej potrzebna. Ze strony JSW koordynacją programów CSR zajmuje się Zespół Społecznej Odpowiedzialności Biznesu. Dzięki wsparciu JSW – do tej pory ponad 130 dzieci z domów dziecka miało okazję uczestniczyć m.in. w szeregu wyjazdów w różne zakątki Polski, uczestniczyć w naukowych piknikach, warsztatach, spotkaniach z pracownikami Grupy JSW. JSW chce pokazać, że jest firmą, która dba i troszczy się o najbardziej potrzebujących, angażuje pracowników do pożytecznych i społecznie akceptowalnych inicjatyw, jest firmą dzielącą się zyskiem ze społecznością lokalną poprzez działania na rzecz słabszych, promującą  wartości, będącą dobrym i odpowiedzialnym sąsiadem.

Lokalne inwestycje społeczne

Grupa JSW stara się też w miarę możliwości budżetowych wychodzić naprzeciw oczekiwaniom lokalnych społeczności. Do wybudowanej w 2018 roku siłowni plenerowej i udziale w budowie stacji rowerów miejskich w Jastrzębiu Zdroju, w 2019 roku dołączyły kolejne trzy.

W 2019 roku sfinansowano też budowę pasieki, , która ma chronić pszczoły, a przy okazji edukować.

Wsparcie sportu

JSW traktuje sport jako bardzo ważną dziedzinę życia społecznego, dlatego głównie wspiera zarówno sport zawodowy najwyższej klasy, jak i sport amatorski. Poprzez promocję wspiera rozwój regionu buduje pozytywne relacje ze społecznościami lokalnymi, pozyskuje uznanie i sympatię opinii publicznej. Dzięki promocji JSW buduje swoją reputację i jest postrzegana zarówno jako godny partner biznesowy jak i atrakcyjny pracodawca. W roku 2019 wydatki na działalność promocyjną JSW wyniosły 18,4 mln zł, natomiast w roku poprzednim czyli 2018 to kwota rzędu 23,3 mln zł.

Wspólnie ze wspieranymi klubami sportowymi (KS Jastrzębski Węgiel, JKH GKS Jastrzębie, GKS 1962 Jastrzębie, GKS Pniówek 74) Grupa JSW angażuje się także w propagowanie sportu wśród dzieci i młodzieży. To kwestia długoterminowego myślenia przenoszonego wprost z  działalności biznesowej.

Grupa JSW od lat wspiera KS Jastrzębski Węgiel i jest sponsorem tytularnym tego klubu, przyczyniając się do promocji sportu, miasta, Polski oraz marki firmy. Siatkówka jest również wielką pasją wielu pracowników Spółki. Grupa JSW wspiera również Akademię Talentów Jastrzębskiego Węgla. Program pozwala najmłodszym adeptom siatkówki spełniać marzenia, promując jednocześnie funkcje wychowania przez sport i obiektywnie egzekwując zasady rywalizacji sportowej oraz fair play.

Jastrzębski Węgiel mocno inwestuje w młodzież. Przy wsparciu JSW klub z powodzeniem realizuje od sezonu 2012/2013 projekt młodzieżowej siatkówki pod nazwą Akademia Talentów Jastrzębskiego Węgla. W ciągu siedmiu lat działalności młodzi adepci Akademii wywalczyli na szczeblu wojewódzkim i krajowym ponad 40 medali. Nadrzędnym celem Akademii jest jednak wyszkolenie przyszłych zawodników klubu, reprezentantów Polski i medalistów olimpijskich. Po kilku latach funkcjonowania Akademii w Żorach, w 2019 roku wróciła ona do Jastrzębia-Zdroju.

W roku 2016 Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach objęła patronatem honorowym Akademię Talentów Jastrzębskiego Węgla. Akademia zakłada szkolenie siatkarskich talentów z całej Polski pod okiem znakomitych trenerów i specjalistów w zakresie pracy z młodzieżą. Aktualnie w Akademii trenuje około stu chłopców z całego kraju.

Grupa JSW od lat współpracuje z utytułowanym Jastrzębskim Klubem Hokejowym GKS Jastrzębie. Wystarczy wspomnieć, że klub zarówno w sezonie 2018/2019, jak i 2019/2020 uzyskał tytuł Mistrza Polski. Niemniej klub to nie tylko drużyna seniorów. Prowadzi on szkolenie dzieci i młodzieży. Drużyny biorą udział w regularnych ogólnopolskich i regionalnych rozgrywkach ligowych. Ponadto młodzi zawodnicy uczestniczą w towarzyskich turniejach hokejowych. Każdego roku młodzież Klubu seryjnie zdobywa medale Mistrzostw Polski, Ogólnopolskiej Olimpiady Zimowej.

Historia klubu piłkarskiego GKS Jastrzębie, choć pozbawiona spektakularnych sukcesów, zawiera w sobie mnóstwo upadków i wzlotów, łez rozpaczy i radości. W górniczym Jastrzębiu GKS stał się fenomenem kulturowej tożsamości kolejnych pokoleń sympatyków sportu. Dla tysięcy mieszkańców Jastrzębia GKS jest nie tylko pretekstem do wspomnień, ale stanowi przede wszystkim treść życia.

GKS często przyłącza się do akcji JSW Dzieciom, która jest skierowana przede wszystkim do dzieci z domów dziecka. JSW i GKS otrzymały medal: „Przyjaciel dzieci 2019” - za wrażliwość, zrozumienie i  pomoc wychowankom Domu Dziecka w Cieszynie. GKS może tez pochwalić się przepięknymi akcjami na rzecz dzieci niepełnosprawnych. W kwietniu - w ramach świadomości o autyzmie - dzieci eskortujące piłkarzy były ubrane na niebiesko w koszulki z napisem AUTYZM.


Grupa JSW wspiera również III ligową drużynę GKS Pniówek. Za początek działania klubu uznaje się rok 1974. Ten sam, w którym powstała Kopalnia Węgla Kamiennego "Pniówek". Niektórzy uważają jednak, że obecna drużyna powstała dwa lata wcześniej, a otwarcie kopalni tylko umocniło piłkę w Pawłowicach. Przez wiele lat GKS występował na szczeblach klasy A i B . Awans do III ligi Śląsko-opolskiej pawłowicki klub wywalczył w sezonie 2008/2009.