UMORZENIE CERTYFIKATÓW INWESTYCYJNYCH FIZ
W trakcie 2020 roku podjęte zostały decyzje o umorzeniu części posiadanych przez JSW certyfikatów inwestycyjnych - umorzonych zostało łącznie 1 398,8 mln PLN certyfikatów inwestycyjnych. Środki uzyskane z tytułu umorzenia certyfikatów FIZ wykorzystywane są na cele związane z bieżącą działalnością Grupy i na realizację działalności inwestycyjnej.
CERTYFIKATY DLA JSW IT SYSTEMS
W dniu 20 stycznia 2020 roku JSW IT Systems uzyskała status Autoryzowanego Integratora Platformy Asix (IPA GOLD). Status ten potwierdza wysokie kompetencje JSW IT Systems w tworzeniu aplikacji klasy SCADA w oparciu o rozwiązania firmy Askom Sp. z o.o.
AKTUALIZACJA STRATEGII JSW
W dniu 12 lutego 2020 roku Rada Nadzorcza JSW zatwierdziła zaktualizowaną Strategię JSW z uwzględnieniem spółek zależnych Grupy JSW do 2030 roku. W Strategii na lata 2020-2030 wyznaczono nowe kierunki i przedsięwzięcia, które wspomagają dążenie Grupy JSW do zwiększenia wartości firmy i całej Grupy.
JSW W WALCE Z KORONAWIRUSEM
Dnia 10 marca 2020 roku Zarząd JSW przyjął uchwałę w sprawie podjęcia działań zapobiegających rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Prezes Zarządu JSW powołał sztab kryzysowy, który podejmuje szereg działań prewencyjnych oraz wzmacniających bezpieczeństwo pracowników w celu zapobiegania rozprzestrzeniania się koronawirusa.
NOWE KONCESJE DLA JSW
JSW otrzymała nowe koncesje na wydobycie węgla, które gwarantują jej nieprzerwaną eksploatację do roku 2051. Nowe koncesje dotyczą złóż węgla „Pniówek”, „Szczygłowice”, „Jas-Mos 1” oraz „Bzie-Dębina 1 Zachód”. Ponadto wydłużono terminy obowiązywania koncesji wydobywczych dla złóż „Budryk” oraz „Knurów”.
POŻAR W RUCHU ZOFIÓWKA
W dniu 30 marca 2020 roku w Ruchu Zofiówka doszło do pożaru endogenicznego w rejonie ściany D-2 na poziomie 900 metrów. W momencie powstania pożaru w zagrożonym rejonie znajdowało się siedmiu pracowników, którzy wycofali się ze strefy zagrożenia o własnych siłach. Akcja ratownicza była prowadzona przy współudziale przedstawicieli CSRG oraz pod nadzorem OUG w Rybniku.
BEZPRZEWODOWY SYSTEM ŁĄCZNOŚCI
JSW zakupiła nowoczesny bezprzewodowy system łączności dla ratowników górniczych, dzięki któremu podczas akcji ratowniczej możliwy będzie stały kontakt głosowy pomiędzy ratownikami, a sztabem. System, poza komunikacją głosową, przesyła również dane: stan baterii, siłę sygnału, itp. Wszyscy ratownicy są na bieżąco lokalizowani, co można obserwować na ekranie komputera. Do bazy może być podłączonych pięć zastępów oraz kierownik i sztab akcji. Decyzję o rozpoczęciu prac nad wdrożeniem nowoczesnego systemu komunikacji podjęto po katastrofie w Ruchu Zofiówka, gdzie w maju 2018 roku, po silnym wstrząsie zginęło pięciu górników.
WSPÓŁPRACA PGNIG I JSW PRZY PROJEKCIE GEO-METAN
Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo oraz JSW podpisały umowę o przedeksploatacyjnym ujęciu metanu z pokładów węgla kamiennego. Prace będą prowadzone w KWK Budryk. Odmetanowanie górotworu jest jednym ze strategicznych procesów technicznych - jest to najbardziej skuteczna metoda zwalczania zagrożenia metanowego. Ponadto ujęcie gazu z systemu odmetanowania poprawia efektywność energetyczną i wpływa na zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych.
ZAGOSPODAROWANIE ZDEGRADOWANYCH TERENÓW
JSW Innowacje podpisała porozumienie o współpracy z Węglokoksem S.A. oraz Katowicką Specjalną Strefą Ekonomiczną S.A. Jednym z głównych założeń porozumienia jest powołanie specjalistycznego podmiotu, który zajmie się kompleksowym zagospodarowaniem zdegradowanych przez przemysł terenów. Powołanie operatora przewidziano w rządowym Programie dla Śląska.
JSW STAWIA NA EDUKACJĘ
JSW podpisała umowę o współpracy edukacyjnej z władzami gminy Pawłowice. Zgodnie z zapisami umowy JSW zapewni naukę zawodu w formie zajęć praktycznych i praktyki zawodowej w sztolni i warsztacie szkoleniowym KWK Pniówek. Najlepsi absolwenci Technikum Górniczego i Elektrycznego Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. Jana Pawła II w Pawłowicach, znajdą zatrudnienie w JSW. Obecnie JSW wspiera uczniów kształcących się w zawodach i specjalnościach górniczych w szkołach w Czerwionce – Leszczynach, Pawłowicach, Rybniku, Ornontowicach, Jastrzębiu–Zdroju oraz Knurowie.
CERTYFIKAT MICROSOFT SOFTWARE ASSET MANAGEMENT
Grupa JSW otrzymała Certyfikat potwierdzający wdrożenie procesów zarządzania oprogramowaniem - Software Asset Management w zakresie oprogramowania Microsoft. Software Asset Management („SAM”) jest zbiorem sprawdzonych rozwiązań IT, które łączą ludzi, procesy i technologie w celu optymalizacji wykorzystania oprogramowania w całej organizacji.
OGŁOSZENIE WYSTĄPIENIA SIŁY WYŻSZEJ W JSW
W dniu 2 kwietnia 2020 roku Zarząd JSW podjął uchwałę o wystąpieniu siły wyższej w JSW i poinformował swoich kontrahentów o jej wystąpieniu oraz konsekwencjach dla części zobowiązań wynikających z zawartych umów handlowych. Powyższa decyzja została podjęta w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 oraz związanymi z tym ograniczeniami, działaniami rządów państw i przedsiębiorstw na świecie. Odwołanie siły wyższej nastąpiło 9 lipca 2020 roku.
PROJEKT PRAIRIE MINING LIMITED
W dniu 12 maja 2020 roku JSW podjęła decyzję o zakończeniu rozmów w sprawie nawiązania potencjalnej współpracy z Prairie Mining Limited („PDZ”). Rozmowy pomiędzy JSW i PDZ były prowadzone od dnia 28 marca 2018 roku. Głównym czynnikiem mającym wpływ na podjęcie decyzji o zakończeniu rozmów pomiędzy JSW a PDZ i powodem braku dalszego zainteresowania po stronie JSW potencjalną współpracą jest ograniczenie działalności inwestycyjnej przez JSW związane z pandemią na skutek rozprzestrzeniania się koronawirusa SARS-CoV-2 oraz w związku z negatywną zmianą warunków rynkowych.
WEZWANIE JSW DO ZŁOŻENIA DOKUMENTÓW AKCJI
Zarząd JSW w związku z art. 16 ustawy z dnia 30 sierpnia 2019 roku o zmianie ustawy Kodeks spółek handlowych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2019 roku poz. 1798, ze zm. z Dz.U. z 2020 roku poz. 875) wezwał wszystkich akcjonariuszy posiadających dokumenty akcji JSW w formie materialnej (papierowej) do złożenia ich do depozytu akcji JSW, prowadzonego przez Biuro Maklerskie PKO Banku Polskiego w Punkcie Obsługi Klienta w Jastrzębiu – Zdroju, Al. Józefa Piłsudskiego 31, Jastrzębie-Zdrój (44-335) lub w Centrali w Warszawie, ul. Puławska 15, Warszawa (02-515), w terminie najpóźniej do dnia 1 marca 2021 roku, w celu przekształcenia w formę elektroniczną. Zgodnie z wprowadzonymi zmianami przepisów, moc obowiązujących dokumentów akcji w formie materialnej, wydanych przez JSW wygasa z mocy prawa z dniem 1 marca 2021 roku.
PODZIAŁ ZYSKU ZA 2019 ROK
W dniu 30 czerwca 2020 roku Zwyczajne Walne Zgromadzenie JSW podjęło decyzję w sprawie podziału zysku netto w wysokości 330,4 mln PLN za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2019 roku. W wyniku tego podziału przeznaczyło na pokrycie straty netto powstałej na dzień pierwszego zastosowania MSSF 16 „Leasing” kwota 37,6 mln PLN oraz pokrycie straty netto powstałej w Innych całkowitych dochodach kwota 33,5 mln PLN. Pozostałą część wyniku finansowego za 2019 rok w wysokości 259,3 mln PLN Walne Zgromadzenie postanowiło przeznaczyć na kapitał zapasowy.
ZAPALENIE METANU W KWK BUDRYK
W dniu 2 lipca 2020 roku w KWK Budryk doszło do krótkotrwałego zapalenia metanu w ścianie Cz–2, w pokładzie 405/1 na poziomie 1290 m. Trzy osoby zostały lekko poszkodowane i zostały przewiezione do szpitali w Knurowie i Rudzie Śląskiej. Z rejonu, w którym doszło do zapalenia, ewakuowano 94 osoby bez potrzeby użycia aparatów ucieczkowych.
POZYSKANIE FINANSOWANIA Z RZĄDOWEGO PROGRAMU „TARCZA FINANSOWA POLSKIEGO FUNDUSZU ROZWOJU DLA DUŻYCH FIRM”
Dekoniunktura związana z pandemią spowodowała zmniejszenie przychodów, wpłynęła na tymczasowe ograniczenie produkcji, pogorszenie sytuacji płynnościowej w branży oraz całym łańcuchu dostaw, co bezpośrednio rzutuje na wydłużenie ściągalności należności handlowych od odbiorców, poziom należności handlowych oraz stan środków pieniężnych. W związku z tym JSW podjęła działania minimalizujące wpływ zaszłych i przyszłych skutków COVID-19 na płynność JSW, m.in. poprzez wykorzystanie dostępnych na rynku rozwiązań wspierających zarządzanie kapitałem pracującym. W dniu 15 lipca 2020 roku JSW wystąpiła z wnioskiem o pozyskanie finansowania w ramach Tarczy Antykryzysowej w maksymalnej kwocie 1 750,0 mln PLN. W dniu 17 listopada 2020 roku Zarząd JSW poinformował o przyznaniu JSW przez PFR wsparcia finansowego w postaci pożyczki płynnościowej w kwocie 1,0 mld PLN, a w dniu 15 grudnia 2020 roku o przyznaniu JSW przez PFR wsparcia finansowego w ramach Tarczy Finansowej Polskiego Funduszu Rozwoju dla Dużych Firm w formie pożyczki preferencyjnej w kwocie 173,6 mln PLN. Wypłata ww. pożyczek nastąpiła w grudniu 2020 roku. Ponadto, w dniu 23 grudnia 2020 roku została zawarta umowa pożyczki pomiędzy spółką JSW KOKS a PFR. Umowa dotyczy udzielenia spółce JSW KOKS pożyczki preferencyjnej w kwocie 24,9 mln PLN w ramach Programu Rządowego „Tarcza Finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju dla Dużych Firm”.
ZŁOŻENIE WNIOSKU O DOFINANSOWANIE WYNAGRODZEŃ PRACOWNIKÓW JSW ZE ŚRODKÓW FGŚP
W dniu 30 lipca 2020 roku JSW złożyła wniosek do Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Katowicach o dofinansowanie wynagrodzeń pracowników ze środków Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych na maksymalny okres 3 miesięcy w wysokości 166,9 mln PLN. Wniosek został pozytywnie rozpatrzony przez Wojewódzki Urząd Pracy w dniu 4 sierpnia 2020 roku. Cała kwota zasiliła rachunek bankowy JSW (pierwsza transza w wysokości 55,6 mln PLN wpłynęła w sierpniu, natomiast druga oraz trzecia transza wpłynęły we wrześniu w kwocie 111,3 mln PLN). W dniu 30 października 2020 roku JSW dokonała rozliczenia otrzymanego wsparcia i zwróciła kwotę 6,5 mln PLN. Łączna kwota otrzymanego wsparcia wynosi 160,4 mln PLN.
PRESTIŻOWE WYRÓŻNIENIE DLA JSW
JSW dołączyła do grona instytucji naukowych, jako przedstawiciel sektora górniczego i koksowego do prac w Polskim Komitecie Normalizacyjnym. JSW została członkiem Komitetów Technicznych do spraw naturalnych paliw stałych, do spraw koksu i przetworzonych paliw stałych oraz do spraw produktów węglopochodnych i wyrobów z węgli uszlachetnionych. Uznawanie wzajemnych standardów badań paliw stałych jest kluczowe także dla określania jakości produktów Grupy.
WĘGIEL KOKSOWY – SUROWIEC STRATEGICZNY
Węgiel koksowy, obok rudy żelaza, jest podstawowym surowcem dla przemysłu hutniczego. W dniu 3 września 2020 roku Komisja Europejska wpisała węgiel koksowy na listę surowców strategicznych (Critical Raw Materials for the EU). Znaczenie gospodarcze i ryzyko związane z dostawami surowca to główne parametry używane do określenia krytycznego znaczenia dla Unii Europejskiej. W krajach Unii Europejskiej złoża węgla koksowego są już na wyczerpaniu, dlatego Wspólnota większość potrzebnego surowca importuje z krajów trzecich. Unijne huty stali zużywają rocznie 37 mln ton koksu, do którego wyprodukowania potrzeba 53 mln ton węgla koksowego. Tylko 17 mln ton pochodzi z krajów Unii Europejskiej, w tym aż 11,6 mln t z Polski, a resztę sprowadza się z Australii, USA, Kanady i Mozambiku. W Unii Europejskiej to JSW jest największym jego producentem, zaspokajając prawie 20% rocznego zapotrzebowania europejskiego hutnictwa. Węgiel produkowany w JSW przyczynia się do zmniejszenia zależności Unii Europejskiej od importu tego surowca z krajów trzecich.
JSW UZNANA ZA „SPÓŁKĘ ŚWIADOMĄ KLIMATYCZNIE”
W drugiej edycji badania świadomości klimatycznej spółek z GPW „Corporate Climate Crisis Awareness Study”, przeprowadzonego przez Fundację Standardów Raportowania, Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych i Bureau Veritas Polska, sześć giełdowych przedsiębiorstw otrzymało tytuł „Spółki Świadomej Klimatycznie”. W tym gronie znalazła się JSW. JSW otrzymało tytuł „Spółka Świadoma Klimatycznie” po uzyskaniu wyników przekraczających 70% możliwych do uzyskania punktów.
WSPARCIE INSTYTUCJI PAŃSTWOWYCH W WALCE Z EPIDEMIĄ SARS-COV-2
W 2020 roku Zarząd Fundacji JSW oraz Zarząd JSW rozdysponowały ok. 7,2 mln PLN na walkę z koronawirusem. Zarząd JSW, za zgodą Rady Nadzorczej, zdecydował o wsparciu państwowych instytucji w walce z epidemią koronawirusa. Dzięki darowiźnie sfinansowano m.in. zakup kombinezonów ochronnych, maseczek medycznych, rękawiczek, a także środków oraz sprzętu służących do dezynfekcji. Również JSW Innowacje włączyła się w działania na rzecz walki z koronawirusem poprzez produkcję przyłbic ochronnych.
JSW DLA ONZ
JSW przystąpiła do partnerstwa na rzecz realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju (SDGs). JSW znalazła się tym samym w gronie polskich firm i instytucji, które podpisały oficjalną deklarację zaangażowania się w realizację globalnych celów ONZ.
THE BEST ANNUAL REPORT
W dniu 15 października 2020 roku w Warszawie odbyła się Gala Finałowa konkursu „The Best Annual Report 2019” zorganizowanego przez Instytut Rachunkowości i Podatków. Celem konkursu jest promowanie raportów rocznych o największej wartości użytkowej dla akcjonariuszy i inwestorów. JSW otrzymała wyróżnienie za Raport Zintegrowany.
JSW W GRONIE CZEMPIONÓW NARODOWYCH
JSW znalazła się w gronie zwycięzców rankingu „Czempioni narodowi”, obok PKN Orlen, KGHM Polska Miedź i PGNiG. Trzecią już edycję rankingu, który klasyfikuje największe polskie firmy w czterech kategoriach: gospodarka, branża, zagranica oraz innowacyjność, przygotowała Polityka Insight.
PRZYSTĄPIENIE JSW DO ERMA
JSW przystąpiła do Europejskiego Sojuszu na Rzecz Surowców („ERMA” – European Raw Materials Alliance). To pokłosie wrześniowej decyzji Komisji Europejskiej, która wpisała węgiel koksowy na Listę Surowców Strategicznych. Celem ERMA jest wzmocnienie roli surowców krytycznych, a także kreowanie miejsc pracy, wspieranie inwestycji i innowacji w zakresie surowców.
WSPARCIE KSSE S.A. W RAMACH POMOCY PUBLICZNEJ
W lutym 2020 roku JSW KOKS złożyła w Katowickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej S.A. list intencyjny zwracając się z prośbą o ocenę możliwości wsparcia w ramach pomocy publicznej w związku z planowaną realizacją zadania „Modernizacja baterii nr 4 w Koksowni Przyjaźń”. W dniu 30 grudnia 2020 roku KSSE S.A. wydała decyzję o wsparciu w formie ulgi podatkowej, która będzie obejmowała zwolnienie z podatku dochodowego po zakończeniu realizacji inwestycji sprzedaży koksu z nowej baterii do wysokości przyznanego limitu. Zgodnie z mapą pomocy regionalnej na lata 2014-2020 (Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 30 czerwca 2014 § 3) dla projektów realizowanych na terenie województwa śląskiego wartość udzielonej pomocy publicznej może wynosić do 25% kosztów kwalifikowalnych. Szacowana wysokość ulgi podatkowej przy uwzględnieniu pomocy z innych źródeł może wynieść 13 985 890,59 EUR.