Wsparcie inicjatyw lokalnych

Grupa JSW, tak jak wszystkie inne przedsiębiorstwa branży, jest bardzo silnie związana z rejonem, w którym działa. To nie tylko miliardy złotych zainwestowane w aktywa rzeczowe, ale też wieloletnia tradycja. W przeciwieństwie do wielu innych rodzajów dzielności gospodarczej, działalności wydobywczej nie da się decyzją zarządczą przenieść w inne miejsce. To z jednej strony szczególne zobowiązanie do dbałości o relacje ze społecznością lokalną, które ze względu na specyfikę prowadzonej dzielności są zawsze relacjami długoterminowymi. Z drugiej strony to kontynuowanie wielowiekowej już tradycji górniczej na Śląsku. Wraz z odkryciem pierwszych złóż kopalin, górnictwo zaczęło zmieniać pierwotny Śląsk. Przyniosło mu bogactwo i migracje, ale też wyzwania społeczne, czy środowiskowe. Stało się też czynnikiem kulturotwórczym. Dzisiejszy Śląsk, to Śląsk, którego historię, tradycje i obyczaje są nierozerwalnie związane z górnictwem. To śląskie dziedzictwo, które ukształtowało specyfikę i wyjątkowość tego regionu Polski. Regionu, który będzie się transformował, ale wnosząc swoje dziedzictwo i związane z nim cechy do nowych branż i rodzajów działalności. Zachowanie pamięci i tradycji śląskiej, jest ważne dla JSW. Wystarczy wspomnieć o siniejącej od lat Izbie Tradycji Kopalni „Knurów-Szczygłowice”.

Ze społeczności lokalnej rekrutują się też pracownicy spółek. Z jednej strony dla Grupy JSW społeczność lokalna jest tą, z której pozyskuje pracowników. Dobrze obrazuje to fakt, że w 2020 roku co trzeci menadżer Grupy JSW (33,6%) był mieszkańcem gminy, w której mieście się siedziba danej spółki. Dla JSW było to 14,8%, tj. taki odsetek menadżerów, to mieszkańcy Jastrzębia-Zdroju lub gmin, na terenie których zlokalizowane są zakłady JSW, w tym poszczególne kopalnie. Mając na uwadze to, że Śląsk jest zasadniczo jedną, ogromną aglomeracją, można przyjąć, że praktycznie wszyscy menedżerowie i pracownicy zakładów na Śląsku rekrutują się z tej społeczności. Z drugiej, dla społeczności lokalnej to miejsca pracy i godziwe wynagrodzenia. Transfery pieniężne w postaci m.in. wypłacanych wynagrodzeń zasilają domowe budżety, ale dalej pobudzają konsumpcję i sprawiają, że cała społeczność może się rozwijać, włączając w to branże całkowicie niezwiązane z górnictwem i koksownictwem. Mówiąc prościej członkowie rodzin górniczych wydają je na zakup najróżniejszych dóbr i usług – choćby serwisują samochody, chodzą do fryzjera, itp.

Dialog ze społecznością lokalną  i samorządami

Grupa JSW w ostatnich latach otwiera się coraz bardziej na społeczność lokalną. Stąd m.in. pomysł zainicjowania cyklicznych spotkań zarządu JSW z samorządowcami gmin, na terenie których JSW prowadzi działalność. Ich celem było przedstawienie planów Grupy JSW na najbliższy okres w kontekście np.

  • zatrudnienia (planowane rekrutacja, profil pracowników, współpraca ze szkołami zawodowymi i uczelniami w regionie),
  • planowanych robót górniczych pod ziemią w danym roku, w tym obszarów, gdzie będzie prowadzone wydobycie i gdzie można spodziewać się występowania odkształceń na powierzchni i szkód górniczych),
  • planowanych działań na powierzchni terenu, w tym zagospodarowania odpadów wydobywczych, kształtowania krajobrazu oraz rekultywacji terenów niekorzystnie przekształconych w wyniku ruchu zakładu górniczego oraz obiektów zagospodarowania odpadów wydobywczych,
  • analizy szkód wyrządzonych ruchem zakładu górniczego i podejmowanych tym zakresie zarówno działań o charakterze remontowym jak i profilaktycznym związanych bezpośrednio z ochroną powierzchni terenu górniczego.

Podejście zarządcze wobec lokalnych społeczności i ich dziedzictwa zakłada zobowiązanie Grupy JSW do otwartego dialogu z przedstawicielami lokalnej społeczności i uwzględniania ich opinii w procesie podejmowania przedmiotowych decyzji, w sytuacjach w których podejmowane decyzje mogą wywierać wpływ na te społeczności. Działania takie prowadzone są przez wskazane jednostki organizacyjne. Dzięki temu możliwe może być utrzymywanie stałego mechanizmu dialogowego pomiędzy Zarządem Grupy JSW a jednostkami samorządu terytorialnego, jako reprezentacji lokalnych społeczności. Zakłada też udostępnienie mechanizmu zgłaszania, ewidencjonowania i reprezentowania skarg.

Dobrym przykładem działania zgodnie z taką filozofią może być udział przedstawicieli JSW w pracach zespołów porozumiewawczych pracujących pod auspicjami Dyrektora Okręgowego Urzędu Górniczego w Gliwicach. Spotkania odbywają się dwa razy do roku w gminach Gierłatowice, Knurów oraz Mikołów. Normalnie uczestniczą w nich przedstawiciele kopalń, Okręgowego Urzędu Górniczego oraz samorządowcy. Ich przedmiotem są m.in. bieżące plany dotyczące eksploatacji, przewidywane i zaobserwowane szkody górnicze, a także podjęte działania o charakterze naprawczym oraz profilaktycznym. Spotkania stanowią również dobry moment na uzgodnienie pewnych zagadnień związanych z usuwaniem szkód górniczych wyrządzonych ruchem zakładu górniczego. W 2019 roku spotkania odbywały się planowo w każdej miejscowości i zawsze stanowiły dobry moment do pokazania tego co dana kopalnia zrealizowała i jakie ma plany na kolejne 6 miesięcy w tematyce szkód górniczych. Rok 2020, a dokładnie pandemia COVID-19 spowodowała, że spotkania z uwagi na bezpieczeństwo ich uczestników zostały zawieszone do odwołania.

Relacje ze związkami zawodowymi

Według stanu na 31 grudnia 2020 roku w Grupie funkcjonowały 135 organizacji związków zawodowych (31 grudnia 2019 roku: 132 organizacje związków zawodowych). Łączna liczba członków związków zawodowych z uwagi na fakt, że pracownik może należeć do kilku związków, przekracza liczbę pracowników zatrudnionych w Grupie i na dzień 31 grudnia 2020 roku wynosiła 37 813 członków, co oznacza, że tzw. wskaźnik uzwiązkowienia wynosił 123,6%.

W JSW podstawy współpracy z organizacjami związkowymi regulują zawarte w dniu 14 listopada 2019 roku.

Zasady wzajemnej współpracy pomiędzy Zarządem JSW a zakładowymi organizacjami związkowymi działającymi w JSW.

Według stanu na 31 grudnia 2020 roku w JSW funkcjonowało 65 organizacji związków zawodowych (31 grudnia 2019 roku: 64 organizacje związków zawodowych). Łączna liczba członków związków zawodowych na dzień 31 grudnia 2020 roku wynosiła 32 826 osób, co oznacza, że tzw. wskaźnik uzwiązkowienia w JSW wynosił 149,4%.

W 2018 roku zgodnie z postanowieniem Programu dla sektora Górnictwa Węgla Kamiennego w Polsce powołano Pomocniczy Komitet Sterujący w ramach JSW, w którego skład wchodzi 4 przedstawicieli Zarządu JSW reprezentujących Stronę Pracodawcy oraz 4 przedstawicieli reprezentatywnych związków zawodowych reprezentujących Stronę Społeczną. Do zadań Pomocniczego Komitetu Sterującego należy wspieranie działań Komitetu Sterującego ds. Górnictwa.

W związku z trwającą pandemią COVID-19 i wprowadzonymi zakazami w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się wirusa, zostały ograniczone kontakty osobiste przedstawicieli organizacji związkowych JSW z pracownikami JSW. Z uwagi na ciągłe zagrożenie epidemiologiczne w większości zawieszone zostały spotkania z organizacjami związkowymi.

Istotne spory inicjowane przez stronę społeczną oraz relacje ze stroną społeczną w 2020 roku w JSW

Wdrożenie interpretacji dotyczącej realizacji warunków pracy i płacy dla pracowników zatrudnionych w KWK Jastrzębie-Bzie

W związku podjęciem przez Radę Nadzorczą decyzji dotyczącej utworzenia nowej jednostki organizacyjnej wchodzącej w skład JSW o nazwie KWK Jastrzębie-Bzie zaszła konieczność wdrożenia interpretacji w zakresie realizacji warunków pracy i płacy dla pracowników zatrudnionych w ww. zakładzie. Od 1 stycznia 2020 roku do czasu wdrożenia ujednoliconego Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy dla pracowników JSW stosowanym aktem wewnętrznego prawa pracy w KWK Jastrzębie-Bzie jest wypowiedziany ZUZP KWK Pniówek. Zostały też ustalone zasady dotyczące alokacji pracowników z Ruchu Jastrzębie KWK Borynia-Zofiówka-Jastrzębie do KWK Jastrzębie-Bzie.

Wniosek Reprezentatywnych Organizacji Związkowych JSW w sprawie wzrostu wynagrodzeń w 2020 roku

Pismem z dnia 21 lutego 2020 roku Reprezentatywne Organizacje Związkowe JSW tj. ZOK NSZZ „Solidarność” JSW, ZZ „Kadra” Pracowników JSW i Federacja ZZG JSW wystąpiły z wnioskiem o wzrost stawek płac zasadniczych w JSW o 6%. Dotychczas w przedmiotowej kwestii odbyły się dwa spotkania, w trakcie których nie doszło do porozumienia. Podczas spotkań została omówiona sytuacja ekonomiczna Jednostki dominującej i zostały przedstawione problemy związane z płynnością finansową JSW. Omówiono także sytuację produkcyjną i handlową.

Obecnie Organizacje związkowe i Zarząd JSW zawiesiły trwające od 4 marca 2020 roku rozmowy na temat tegorocznego wzrostu płac. Strony mają wrócić do rozmów, gdy minie zagrożenie związane z pandemią koronawirusa.

Wniosek organizacji związków zawodowych „Jedność” i „POPIS” w sprawie wzrostu wynagrodzeń

W dniu 24 lutego 2020 roku ZZ „Jedność” i ZZ „POPIS” wystąpiły do Zarządu JSW z wnioskiem w sprawie wzrostu wynagrodzeń w JSW w 2020 roku o 8% począwszy od dnia 1 stycznia 2020 roku. W odpowiedzi Zarząd JSW pismem z dnia 9 marca 2020 roku poinformował organizacje związkowe, że z uwagi na trudną sytuację ekonomiczną JSW Zarząd nie jest w stanie zrealizować wniosku. Ponadto Zarząd poinformował, że prowadzone były rozmowy z Reprezentatywnymi Organizacjami Związkowymi w zakresie wzrostu wynagrodzeń w 2020 roku. Obecnie z uwagi na zagrożenie związane z pandemią koronawirusa rozmowy zostały zawieszone.

Żądanie Zakładowej Organizacji Koordynacyjnej WZZ „Sierpień 80” JSW dotyczące wzrostu stawek osobistego zaszeregowania

Pismem z dnia 9 marca 2020 roku Zakładowa Organizacja Koordynacyjna WZZ „Sierpień 80” wystąpiła z żądaniem wzrostu z dniem 1 stycznia 2020 roku stawek osobistego zaszeregowania o 8% brutto. Jednocześnie organizacja związkowa zaznaczyła, że niniejsze pismo należy traktować jako wszczęcie sporu zbiorowego i oczekuje spełnienia powyższych żądań w terminie 7 dni od dnia otrzymania niniejszego wniosku. Pismem z dnia 17 marca 2020 roku Zarząd JSW poinformował organizację związkową, że z uwagi na wyjątkową sytuację związaną z pandemią koronawirusa rozmowy odnośnie żądania rozpoczną się najszybciej, jak będzie to możliwe.

Wniosek Związku Zawodowego „Kadra” JSW KWK Budryk dotyczący wzrostu wynagrodzeń

ZZ „Kadra” JSW KWK Budryk pismem z dnia 10 marca 2020 roku wnosi o podwyższenie stawek osobistego zaszeregowania we wszystkich grupach zawodowych, we wszystkich zakładach górniczych JSW do prognozowanego poziomu 9% wzrostu wynagrodzeń. Pismem z dnia 17 marca 2020 roku Zarząd JSW poinformował organizację związkową, że z powodu zagrożenia pandemią COVID-19 rozmowy w zakresie wzrostu wynagrodzeń odbędą się, gdy minie zagrożenie związane z pandemią.

Porozumienie w sprawie zasad wynagradzania pracowników za czas gotowości do pracy oraz wykonujących pracę w trybie nadzwyczajnym na czas trwania pandemii COVID-19

W dniu 31 marca 2020 roku pomiędzy Zarządem JSW i Reprezentatywnymi Organizacjami Związkowymi JSW: ZOK NSZZ „Solidarność” JSW, ZZ „Kadra” Pracowników JSW i Federacja ZZG JSW zawarte zostało Porozumienie w sprawie zasad wynagradzania pracowników za czas gotowości do pracy oraz wykonujących pracę w trybie nadzwyczajnym na czas trwania pandemii COVID-19. W dniu 10 czerwca 2020 roku Strony zawarły aneks nr 1 do niniejszego porozumienia. Porozumienie wraz z aneksem nr 1 weszło w życie z dniem 10 marca 2020 roku i obowiązuje przez czas trwania na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii w związku z zakażeniami koronawirusem lub stanu nadzwyczajnego z tym związanego.

Porozumienie w sprawie wynagradzania pracowników, którzy wykonywali pracę w trybie nadzwyczajnym tj. w okresie wstrzymania wydobycia i wprowadzenia dni postojowych w kopalniach JSW w związku z trwającą pandemią COVID-19

W związku z nadzwyczajną sytuacją w śląskich kopalniach wynikającą z dużej ilości zakażeń koronawirusem i decyzją Ministerstwa Aktywów Państwowych o wstrzymaniu wydobycia w kopalniach JSW Zarząd wraz Reprezentatywnymi Organizacjami Związkowymi w dniu 1 lipca 2020 roku zawarł Porozumienie w sprawie wynagradzania pracowników, którzy wykonywali pracę w trybie nadzwyczajnym tj. w okresie wstrzymania wydobycia i wprowadzenia dni postojowych w kopalniach JSW w związku z trwającą pandemią COVID-19.

Istotne spory inicjowane przez stronę społeczną oraz relacje ze stroną społeczną w 2020 roku w pozostałych spółkach Grupy JSW

ISTOTNE SPORY INICJOWANE PRZEZ STRONĘ SPOŁECZNĄ ORAZ RELACJE ZE STRONĄ SPOŁECZNĄ
W POZOSTAŁYCH SPÓŁKACH GRUPY

JSW KOKS

W spółce działa 10 organizacji związkowych. Decyzją spółki podjętą w porozumieniu z większością organizacji związkowych działających w JSW KOKS, wysokości dodatków za pracę w systemie pracy zmianowej i w równoważnym systemie czasu pracy dla pracowników zatrudnionych w JSW KOKS, JSW KOKS Oddział Przyjaźń w Dąbrowie Górniczej oraz JSW KOKS Oddział KKZ w Radlinie zostały utrzymane na poziomie obowiązującym w 2019 roku.

W marcu 2020 roku zostały zawarte aneksy do Regulaminów Pracy i Wynagradzania: dotyczące odpisu na ZFŚS w 2020 roku w JSW KOKS z siedzibą w Zabrzu, JSW KOKS Oddział Przyjaźń w Dąbrowie Górniczej oraz JSW KOKS Oddział KKZ w Radlinie, mające na celu ochronę zdrowia pracowników oraz działań prewencyjnych w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa, a także zabezpieczenia ciągłości produkcji i bezpieczeństwa technologicznego zakładu w JSW KOKS Oddział Przyjaźń w Dąbrowie Górniczej, JSW KOKS Oddział KKZ w Radlinie oraz JSW KOKS z siedzibą w Zabrzu .

Ponadto zawarte zostało porozumienie dotyczące zwiększenia kwoty środków pieniężnych przeznaczonych w 2020 roku na wypłatę tzw. dodatku gorącego o 10% w stosunku do kwoty przeznaczonej na ten cel w 2019 roku.

W 2020 roku prowadzono uzgodnienia z organizacjami związkowymi w zakresie jednolitego Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy dla pracowników JSW KOKS oraz w sprawie polityki płacowej na 2020 rok. W dniu 28 października 2020 roku w JSW KOKS zawarte zostało porozumienie ze stroną społeczną dotyczące wprowadzenia od 1 stycznia 2021 roku jednego, wspólnego dla wszystkich zatrudnionych Układu Zbiorowego Pracy. Na mocy wspomnianego porozumienia, z dniem 1 listopada 2020 roku zmianie uległa struktura organizacyjna spółki, przestały istnieć Oddziały w Radlinie i Dąbrowie Górniczej, a wszyscy pracownicy spółki od tego czasu zostali pracownikami JSW KOKS z siedzibą w Zabrzu. W listopadzie 2020 roku uprawnione Strony podpisały zakładowy Układ Zbiorowy Pracy dla pracowników JSW KOKS, który został zarejestrowany w Państwowej Inspekcji Pracy w Katowicach w dniu 30 grudnia 2020 roku i obowiązuje od 1 stycznia 2021 roku.

BTS

W spółce działa 8 organizacji związkowych. Pismami z dnia 3 marca i 6 marca 2020 roku organizacje związkowe wystąpiły do Zarządu spółki o podjęcie rozmów w sprawie wypłat zaległych nagród oraz ustalenia polityki płacowej na 2020 rok w zakresie: ustalenia wskaźnika wzrostu wynagrodzeń z rozbiciem na ogólnozakładowe podwyżki wynagrodzeń i regulacje płacowe, wprowadzenia miesięcznej premii motywacyjnej, zwiększenia odpisu na ZFŚS; ustalenia wysokości nagrody z okazji Dnia Transportowca, ustalenia wysokości nagrody okolicznościowej z okazji Świąt Wielkanocnych (dodatku wielkanocnego) oraz Świąt Bożego Narodzenia (dodatku wigilijnego).

W dniu 25 marca 2020 roku odbyło się spotkanie Zarządu spółki z przedstawicielami związków zawodowych, w trakcie którego podpisano porozumienie dotyczące wypłaty „dodatku wielkanocnego” w wysokości 700,00 PLN brutto na każdego uprawnionego pracownika zgodnie z art. 30 ZUZP oraz zwiększenia odpisu na ZFŚS o kwotę 1 000,00 PLN brutto na każdego zatrudnionego pracownika oraz wypłatę świadczenia po rejestracji protokołu dodatkowego przez PIP. Realizacja powyższych postulatów spowodowała zawieszenie sporu zbiorowego, a także wznowienie rozmów ze stroną społeczną po 31 maja 2020 roku.

W dniu 5 czerwca 2020 roku podpisano porozumienie dotyczące wypłaty nagrody z okazji Dnia Transportowca w wysokości 1 000,00 PLN brutto na każdego uprawnionego pracownika oraz jej wypłatę zgodnie z art. 30 ZUZP w terminie do 10 czerwca 2020 roku. Realizacja powyższego postulatu spowodowała zawieszenie sporu zbiorowego do dnia 15 lipca 2020 roku.

Pismem z dnia 22 lipca 2020 roku przedstawiciele związków zawodowych poinformowali, iż w związku z niepodjęciem rozmów w sprawie żądań płacowych z dniem 21 lipca 2020 roku został odwieszony spór zbiorowy w spółce.

W dniu 27 lipca 2020 roku podpisano porozumienie dotyczące wypłaty nagrody Prezesa Zarządu w wysokości 1 700,00 PLN brutto. Realizacja powyższego postulatu spowodowała zakończenie sporu zbiorowego.

W dniu 2 grudnia 2020 roku zostało podpisane kolejne porozumienie dotyczące wypłaty nagrody (dodatek wigilijny) w wysokości 1 000,00 PLN brutto na każdego uprawnionego pracownika. Zgodnie z art. 30 ZUZP dodatkowo przyznano pracownikom nagrodę pieniężną w wysokości 500,00 PLN brutto jako rekompensatę za niezrealizowane żądanie płacowe tj, wprowadzenia w roku 2020 premii motywacyjnej,

W obecnej sytuacji epidemiologicznej dialog ze stroną społeczną prowadzonych jest w formie indywidualnych spotkań z Przewodniczącymi związków zawodowych oraz w formie rozmów telefonicznych.

ZREM-BUD

W spółce funkcjonuje 7 organizacji związkowych. W 2020 roku spółka podpisała porozumienia: ustalające kwotę dodatku z tytułu Dnia Koksownika, kwotę dodatku wigilijnego oraz wysokość miesięcznej premii w 2020 roku, a także wprowadzające dodatkowy odpis na ZFŚS. Ponadto spółka uzgodniła i wprowadziła nowy regulamin ZFŚS oraz przyjęto nową tabelę norm odzieży i obuwia.

Z uwagi na zaistniałą sytuację epidemiologiczną związaną z COVID-19 rozmowy ze stroną społeczną odbywają się z wykorzystaniem środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość.

JZR

W spółce funkcjonują 4 organizacje związkowe. W analizowanym okresie główną tematyką spotkań była polityka personalna oraz płacowa. Porozumienia zawarte ze stroną społeczną związane były przede wszystkim z prowadzonymi działaniami profilaktycznymi w związku z pandemią COVID-19.

W związku z sytuacją epidemiczną spotkania ze stroną społeczną organizowane są doraźnie w trybie online.

JSK

W spółce działają 4 związki zawodowe. W 2020 roku odbyły się 7 spotkań ze stroną społeczną w tym 3 w formie telekonferencji. W trakcie spotkania w dniu 13 stycznia 2020 roku uzgodniono preliminarz ZFŚS na 2020 rok oraz omówiono kwestię konieczności powołania w spółce Komisji BHP. W ramach ZFŚS zwiększono dofinansowanie do wczasów pod gruszą.

Na spotkaniu w dniu 11 lutego 2020 roku Strony ustaliły wypłatę nagrody w wysokości 300,00 PLN netto z okazji Dnia Kobiet dla wszystkich kobiet zatrudnionych w spółce oraz wypłatę nagrody z okazji Świąt Wielkanocnych w formie kart przepłaconych w wysokości 500,00 PLN netto dla pracowników będących w stanie zatrudnienia na dzień 31 marca 2020 roku w wysokości proporcjonalnej do okresu zatrudnienia za okres styczeń – marzec 2020 roku.

Podczas spotkania w dniu 3 marca 2020 roku Strony uzgodniły aktualizację Regulaminu Wynagradzania poprzez uregulowanie zapisów dotyczących premii i nagród.

W dniu 14 lipca 2020 roku odbyło się spotkanie, którego głównym tematem było uzgodnienie treści Regulaminu Wynagradzania. Poruszono również temat ewentualnych przeszeregowań oraz wypłaty premii. Zarząd JSK poinformował, że w związku z przyjętą przez Zarząd JSW Uchwałą w sprawie wdrożenia „Programu Działań Dostosowawczych (PDD) do aktualnej sytuacji rynkowej w JSW oraz GK JSW”, a tym samym koniecznością optymalizacji kosztów i inwestycji, wszelkie przeszeregowania oraz wypłaty premii dla pracowników zostały wstrzymane.

Kolejne spotkanie ze stroną społeczną odbyło się 23 września 2020 roku. Głównym celem spotkania było ustalenie wysokości oraz zasad przyznania nagrody z okazji Dnia Kolejarza, nagrody z okazji Świąt Bożego Narodzenia oraz uzgodnienie treści Regulaminu Wynagradzania. Strony zawarły stosowne Porozumienie dotyczące wysokości oraz zasad przyznawania ww. nagród.

W związku z pismem wystosowanym do Zarządu JSW przez Międzyzakładową Komisję Rejonową ZZDR PKP Katowice dotyczącym podjęcia rokowań w celu zawarcia w JSK Zakładowego Układu Zbiorowego, Strony wyraziły gotowość do podjęcia w tej kwestii rozmów w trybie roboczym.

W dniu 25 listopada 2020 roku odbyła się telekonferencja ze stroną społeczną, której głównym tematem było dostosowanie Tabeli stawek płac zasadniczych brutto na stanowiskach nierobotniczych i robotniczych do wzrostu płacy minimalnej od stycznia 2021 roku. Strony uzgodniły i podpisały Aneks nr 3 do Regulaminu Wynagradzania Pracowników Jastrzębskiej Spółki Kolejowej obowiązujący od dnia 1 stycznia 2021 roku.

W dniu 18 grudnia 2020 roku odbyła się kolejna telekonferencja Zakładowej Komisji Socjalnej JSK, której celem było ustalenie zasad i wysokości wypłaty pracownikom środków w związku z niewykorzystanymi pozycjami ujętymi w preliminarzu ZFŚS na rok 2020.

W dniu 30 grudnia 2020 roku odbyła się telekonferencja ze stroną społeczną podczas której Strony w drodze negocjacji podpisały porozumienie dotyczące wypłaty premii rocznej dla pracowników JSK ujętej w PTE 2020.

JSU

W spółce funkcjonuje 1 organizacja związkowa. W dniu 25 maja 2020 roku Zarząd JSU podpisał z Zakładową Organizacją Związkową NSZZ Solidarność porozumienie odnośnie obniżenia wymiaru czasu pracy oraz wynagrodzenia o 10% pracownikom JSU w okresie od 1 czerwca do 31 sierpnia 2020 roku w związku z ustawą z dnia 31 marca 2020 roku, o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw tzw. Tarcza Antykryzysowa 1.0.

Spotkania Zarządu z przedstawicielami ZOZ NSZZ Solidarność w 2020 roku dotyczyły m.in.: zmiany prac JSU w czasie epidemii, zasad wypłacenia premii uznaniowej dla pracowników w październiku 2020 roku za wyniki 2019 roku, zasad wypłacenia premii jubileuszowej z okazji 25 – lecia JSU w grudniu 2020 roku, zaplanowanie wypłaty grudniowej premii świątecznej w 2021 roku w wysokości analogicznej jak w 2020 roku, zaplanowanie wypłaty nagrody rocznej za wyniki 2020 roku płatnej w czerwcu 2021 roku, omówienie sytuacji spółki w gałęzi turystycznej w dobie trwającej pandemii.

Pod koniec 2020 roku Zarząd spółki prowadził negocjacje z Zakładową Organizacją Związkową w zakresie polityki płacowej na 2021 rok.

PBSz W spółce działają 3 organizacje związkowe. Współpraca z organizacjami związkowymi skupiała się w 2020 roku głównie na zapewnieniu ciągłości pracy i zabezpieczenia firmy w związku ze stanem pandemii związanej z COVID-19. Owocowało to m.in. porozumieniami w zakresie doraźnych postojów niektórych oddziałów w okresie maj-lipiec 2020 roku.
CLP-B W spółce działa 6 organizacji związkowych. W 2020 roku zostały zawarte 4 porozumienia dotyczące: wypłaty nagrody okolicznościowej z okazji Świąt Wielkanocnych, zmiany w Regulaminie Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych dotyczących preliminarzu wydatków, wypłaty nagrody okolicznościowej we wrześniu 2020 roku oraz wypłaty nagrody okolicznościowej w grudniu 2020 roku.
JSW IT SYSTEM W spółce działają 4 organizacje związkowe. We wrześniu 2020 roku spółka zawarła z organizacjami związkowymi porozumienie dotyczące wypłacenia pracownikom spółki dodatku z okazji Dnia Informatyka.
JSW LOGISTICS Na dzień 31 grudnia 2020 roku w spółce działało 11 organizacji związkowych. Spotkania z organizacjami związkowymi prowadzone w 2020 roku dotyczyły rozmów w kwestiach pracowniczych oraz negocjacji dotyczących ewentualnych oczekiwań finansowych strony społecznej, Ponadto zawarte zostały porozumienia m.in. w sprawie odpisu dodatkowego na ZFŚS i wypłat nagród okolicznościowych.

Zaangażowanie społeczne

Grupa JSW realizuje zarówno długoterminowe autorskie programy społeczne, jak i działania charytatywne, a także jest mecenasem sportu. Autorskie programy społeczne prowadzone są bezpośrednio przez Zespół CSR, koordynujący kompleksowo zarządzanie społeczną odpowiedzialnością w Grupie JSW. Działalność charytatywna na poziomie operacyjnym zarządzana jest przez powołaną w tym celu Fundację JSW. W ramach JSW SA darowizny na rzecz podmiotów zewnętrznych realizuje Biuro Organizacji i Zarządzania. Działania te realizowane są w imieniu całej grupy kapitałowej, tj. wszystkich spółek i zakładów, wchodzących w jej skład.

Zgodnie z przyjętymi niegdyś w strategii zrównoważonego rozwoju, działania społeczne, zwłaszcza charytatywne koncentrują się na terenach, na których funkcjonują zakłady Grupy JSW, czyli na terenach, na które Grupa JSW może oddziaływać. Na poziomie statutu Fundacji JSW zapisano wręcz jednoznacznie, że prowadzi ona działalność publiczną i społecznie użyteczną na terenie gmin górniczych: Jastrzębie-Zdrój, Mszana, Świerklany, Pawłowice, Suszec, Żory, Czerwionka-Leszczyny, Ornontowice, Knurów, Pilchowice, Gliwice, Gierałtowice, Mikołów, Radlin, Zabrze i Dąbrowa Górnicza. Tym samym są one powiązane z obecnością i działalnością poszczególnych zakładów w społecznościach lokalnych.

Od lat Grupa JSW szczególną wagę przywiązuje do wspierania dzieci i młodzieży. Stara się wspomagać ciekawe, innowacyjne i skuteczne rozwiązania w obszarze edukacji, zdrowia, ekologii, kultury i sportu. Stara się też wspomagać najbardziej potrzebujących w regionie. Realizowane są zarówno projekty wąsko zorientowane na potrzeby i oczekiwania konkretnej społeczności, działania proekologiczne, kampanie społeczne, czy też programy dla pracowników, promujące np. aktywny tryb życia lub wolontariat. Grupa JSW angażuje się także w propagowanie sportu wśród dzieci i młodzieży, lokalnych społeczności, propaguje wartości uczciwej i etycznej rywalizacji.

W 2020 roku Grupa JSW przekazała w postaci darowizn 13,2 mln zł, z czego znakomita większość, bo 13 mln zł, pochodziło z JSW. Jak można się domyślać, szczególne miejsce wśród wspieranych działań zajmowała w 2020 roku walka z pandemią COVID-19.

Autorskie programy społeczne

Kluczowym autorskim programem, w ramach którego Grupa JSW inicjuje kolejne, innowacyjne projekty, jest Kopalnia Wiedzy JSW. To wyjątkowy program kierowany do dzieci i młodzieży realizowany z ich udziałem. To kreatywne pomysły, społeczne inicjatywy i działania na rzecz poprawy otaczającego nas świata, które angażują całą rodzinę (więcej informacji: www.nowakopalniawiedzy.pl). Drugim autorskim, wieloletnim programem jest program JSW Dzieciom, w ramach którego JSW patronuje trzem domom dziecka z Pszczyny, Jastrzębia-Zdroju i Cieszyna.

Kopalnia Wiedzy JSW

Kopalnia Wiedzy JSW koncentruje się na edukacji, głównie w przedmiotach ścisłych i szeroko pojętej ekologii, ale nie tylko. Prowadzący zajęcia w Kopalni Wiedzy JSW chcą zarażać dzieci z regionu pasją poznawania świata, doświadczania, odkrywania. Projekt ma wspierać rozwijanie talentów wśród dzieci oraz wyrównywać szanse w dostępie do nowoczesnych i ciekawych form aktywności pozalekcyjnej. Rok 2020, a dokładnie pandemia COVID-19, uniemożliwiły realizację działań, które były typowe dla wcześniejszych lat. Co więcej nietypowa sytuacja ujawniła nowe, pilne potrzeby. Trwająca wiele tygodni izolacja i przeniesienie lekcji do Internetu w sposób szczególny dotknęły dzieci.

By urozmaicić zdalne nauczenia, dokładnie 1 czerwca, czyli w Międzynarodowy Dzień Dziecka, JSW uruchomiła nową odsłonę edukacyjnego portalu nowakopalniawiedzy.pl. Udostępniono dziesiątki materiałów edukacyjnych w przystępny sposób tłumaczących fascynujące tematy takie jak wykorzystanie wodoru, odpowiedzialna konsumpcja, znaczenie węgla koksującego dla gospodarki, elektromobilność oraz wiele innych. Towarzyszą im ciekawe, rozbudowane quizy. W tworzenie serwisu zaangażowali się pracownicy spółki JSW oraz współpracujące z nią kluby sportowe: KS Jastrzębski Węgiel, GKS 1962 Jastrzębie oraz JKH GKS Jastrzębie. Dzięki partnerom była możliwość publikowania wartościowych materiałów wideo promujące sport, naukę języków obcych oraz zdrowy tryb życia.

Zorganizowano konkurs - Ligę Kopalni Wiedzy. Szkoły z regionu przygotowały filmy edukacyjne na podstawie publikacji edukacyjnych opublikowanych na portalu. W ten sposób powstały nadzwyczajne materiały. Najlepsze z nich zaprezentowano na stronie www.nowakopalniawiedzy.pl. W drugim etapie reprezentanci szkół wzięli udział w quizie, który odbywał się online. Zwycięskie drużyny wywalczyły dla swoich szkół wartościowe nagrody powiązane z dziedzinami nauki promowanymi za pośrednictwem naszego portalu. W ramach projektu powstał również wyjątkowy kalendarz z ilustracjami nadesłanymi przez młodych użytkowników Nowej Kopalni Wiedzy.

JSW Dzieciom

Z kolei program JSW Dzieciom adresowany jest do dzieci potrzebujących. JSW jest patronem trzech domów dziecka – w Jastrzębiu-Zdroju, Pszczynie oraz w Cieszynie. Warsztaty artystyczne, wyjazdy edukacyjne, akcje wolontariackie pracowników JSW, sprzęt dla uzdolnionej młodzieży, to tylko kilka z aktywności, jakie Jastrzębska Spółka Węglowa organizuje dla podopiecznych tych placówek. Dzięki wsparciu JSW dzieci z domów dziecka miały corocznie okazję uczestniczyć m.in. w szeregu wyjazdów w różne zakątki Polski, uczestniczyć w naukowych piknikach, warsztatach, spotkaniach z pracownikami Grupy JSW. Oczywiście pandemia COVID-19 ograniczyła spektrum możliwych aktywności, ale pokazała również wiele pilnych potrzeb. Wystarczy wspomnieć o zdalnej nauce, która wymaga posiadania komputerów dla wszystkich dzieci równocześnie uczestniczących w zajęciach szkolnych. Siłą rzeczy domy dziecka nie dysponowały taką ich liczbą.

Mimo pandemii, w okresie wakacyjnym, gdy zakażeń było mniej, a wyjazdy wakacyjne w reżimie sanitarnym były możliwe, udało się zorganizować trzy 9-dniowe dla dzieci ze wszystkich trzech domów dziecka. Łącznie wzięło w nich udział 125 podopiecznych. Niezależnie od tego prawie 300 dzieci wzięło udział w 1-dniowych wyjazdach do Chlebowej Chaty, kopalni srebra i Energylandii.

Lokalne inwestycje społeczne

W kwietniu 2019 roku Jastrzębska Spółka Węglowa formalnie powołała Fundację JSW, dzięki której działalność charytatywna firmy stała się bardziej efektywna.

Podstawowym celem działania fundacji jest organizacja wsparcia dla społeczności lokalnych na obszarze działania Grupy Kapitałowej JSW. Fundacja wspiera instytucje i organizacje oraz samorządy w czterech głównych obszarach:

  • kultury i tradycji,
  • wypoczynku i rekreacji,
  • nauki i edukacji,
  • zdrowia i bezpieczeństwa.

Fundacja JSW realizuje zarówno autorskie programy społeczne, jak również udziela wsparcia finansowego lub rzeczowego, które zwrócą się o wsparcie, i których wnioski poddane formalnej procedurze oceny, zostaną zatwierdzone. O ile w 2019 roku przyznano 179 darowizn finansowych na łączną kwotę 5 909 723,50 zł, o tyle w 2020 roku były to już 233 darowizny na kwotę 8 226 859,19 zł oraz 103 darowizny rzeczowe (kosztowe) na kwotę 60.244,19 zł i 27 darowizn rzeczowych (bezkosztowych) wycenionych na kotwę 66.322,31 zł. Darowizny rzeczowe (kosztowe) to zakupy dokonywane bezpośrednio przez Fundację JSW z jej środków – w ostatnim roku był to zakup 114 oczyszczaczy powietrza przekazanych do 79 przedszkoli i żłobków w regionie oraz na zakup oprogramowania do używanych sprzętów komputerowych przekazanych do trzech domów dziecka w regionie niezbędnych do nauki zdalnej w czasie pandemii SARS-CoV-2. Natomiast wspomniane darowizny rzeczowe bezkosztowe to przekazany Fundacji JSW przez JSW IT Systems sp. z o.o. używany sprzęt komputerowy. Dalej Fundacja JSW przekazała 451 sztuk używanego sprzętu 27 placówkom oświatowym w regionie.

Spośród 233 darowizn finansowych wspartych w ostatnim roku największy budżet przeznaczono te z obszaru „zdrowia i bezpieczeństwa”: 4 273 366,70 zł (67 projektów), co było konsekwencją specyfiki roku, który minął pod znakiem pandemii COVID-19. Najwięcej projektów, bo 77, zgłoszono w obszarze „wypoczynek i rekreację”, ale kosztowały one zdecydowanie mniej, bo 1 708 266,00 zł. Z kolei „nauka i kultura” to z kolei 55 projektów na kwotę 1 478 777,79 zł, a „kultura i tradycja” to 34 darowizny o łącznej wysokości 766 448,70 zł.

W 2020 Fundacja JSW prowadziła również autorskie projekty, związane z:

  • profilaktyką i wczesnym wykrywaniem raka prostaty dla Pracowników JSW SA powyżej 50 roku życia – badania finansowane przez Fundację JSW,
  • „Izbą pamięci profesora Bolesława Krupińskiego” w Głównym Instytucje Górnictwa w Katowicach,
  • akcją edukacyjną w przedszkolach regionu,
  • przekazywaniem używanego sprzętu komputerowego do szkół i domów dziecka,
  • konkursem na opracowanie koncepcji zagospodarowania terenu wraz z określeniem programu funkcjonalno-przestrzennego dla nieczynnego zwałowiska skały płonnej po byłej KWK Moszczenica w Jastrzębiu-Zdroju z przeznaczeniem na tereny sportowe,
  • wsparciem szpitali w walce z zagrożeniem wynikającym z rozprzestrzeniania się epidemii nowego koronawirusa SARS-CoV-2 wywołującego chorobę COVID-19, poprzez zakup sprzętu, w tym respiratorów, a także niezbędnych środków higieny i ochrony osobistej,
  • kampanią społeczna „STOP HEJTOWI – Nie oczerniaj górnika!”,
  • zakupem oczyszczaczy powietrza dla przedszkoli w regionie,
  • Mobilną Ambasadą Laudato Si’ – II edycja
  • obchodami 40-lecia Porozumienia Jastrzębskiego – Śląski ślad w 100-leciu Niepodległej Rzeczypospolitej Polskiej

Na realizację własnych projektów przeznaczono łącznie kwotę 723.193,11 zł.

Więcej informacji na temat działań zrealizowanych przez Fundację w 2020 roku znaleźć można w jej sprawozdaniu: https://www.fundacjajsw.pl/

Wsparcie sportu

Grupa JSW od wielu już lat sponsoruje sport zawodowy, jak również i drużyny amatorskie. Sport i zaangażowanie się w jego wsparcie stały się elementem kultury i wyróżnikiem marki JSW. Jako największy pracodawca w regionie oraz największy producent węgla koksowego w Unii Europejskiej, a także polska, związana ze swoją społecznością marka, JSW czuje się odpowiedzialna za wspieranie dyscyplin, które są popularne i mają długie tradycje w regionie, w którym działają spółki Grupy JSW.

Stąd podjęta wiele lat temu decyzja o sponsorowaniu takich dziedzin sportu jak: siatkówka, hokej, piłka nożna i ręczna.

W roku 2020 wartość wszystkich umów sponsoringowych wyniosła ponad 17,3 mln zł.

Wspólnie ze wspieranymi klubami sportowymi (KS Jastrzębski Węgiel, JKH GKS Jastrzębie, GKS 1962 Jastrzębie, GKS Pniówek 74) Grupa JSW angażuje się także w propagowanie sportu wśród dzieci i młodzieży. To kwestia długoterminowego myślenia przenoszonego wprost z działalności biznesowej. Tak jak w działalności biznesowej, wspieranie klas i szkół o profilu górniczym przeciwdziała luce pokoleniowej i pozwoli na stabilne kontynuowanie działalności w nadchodzących latach, tak inwestowanie w drużyny dziecięce i młodzieżowe, zapewni dopływ talentów klubom zawodowym.