Zgodność działalności zrównoważonej z Taksonomią UE

TAKSONOMIA UE

Grupa Kapitałowa ujawnia w niniejszym Oświadczeniu informacje dotyczące tzw. „Taksonomii UE”, która określa kryteria uznania działalności jako zrównoważonej środowiskowo. Obowiązek ten wynika z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2020/852 z dnia 18 czerwca 2020 roku w sprawie ustanowienia ram ułatwiających zrównoważone inwestycje („Rozporządzenie 2020/852”), które wymaga ujawnienia, czy i w jakim stopniu działalność biznesowa danego przedsiębiorstwa jest zgodna z założeniami Taksonomii UE.

Działalność kwalifikująca się do systematyki Taksonomii UE, to działalność znajdująca się w katalogu działalności gospodarczych, dla których w rozporządzeniach delegowanych do Rozporządzenia 2020/852 określono techniczne kryteria uznania ich za zrównoważone środowiskowo. Z kolei, działalność zrównoważona środowiskowo to działalność kwalifikująca się do Taksonomii UE, która:

  • wnosi istotny wkład w realizację co najmniej jednego ze wskazanych w dokumencie celów środowiskowych,
  • spełnia wymogi technicznych kryteriów kwalifikacji,
  • nie wyrządza poważnych szkód względem pozostałych celów środowiskowych oraz
  • spełnia minimalne gwarancje społeczne.

Taksonomia UE tworzy wspólne dla inwestorów i przedsiębiorstw, narzędzie klasyfikacji zrównoważonej działalności gospodarczej. Jego celem jest wsparcie inwestorów w podejmowaniu decyzji inwestycyjnych oraz zdefiniowanie działań, które mogą zostać uznane za zrównoważone środowiskowo.

Zgodnie z Rozporządzeniem delegowanym Komisji (UE) 2021/2178[1] począwszy od 1 stycznia 2023 roku przedsiębiorstwa niefinansowe ujawniać mają kluczowe wskaźniki wyników oraz powiązane informacje kontekstowe (tj. objaśniające) wskazane w załącznikach I,  II oraz XII do tego rozporządzenia. Kluczowe wskaźniki wyników mają być ujawniane w formie tabelarycznej, wg wzorów wskazanych w załączniku II oraz XII do rozporządzenia. Wspomniane kluczowe wskaźniki wyników odnoszą się do:

  • procentowego udziału działalności kwalifikującej się i niekwalifikującej się do systematyki Taksonomii UE w całkowitym: obrocie (przychodach), nakładach inwestycyjnych („CapEx”), wydatkach operacyjnych („OpEx”), oraz do
  • procentowego udziału działalności zrównoważonej środowiskowo (tj. zgodnej z systematyką Taksonomii UE) w całkowitym: obrocie (przychodach), nakładach inwestycyjnych („CapEx”), wydatkach operacyjnych („OpEx”).

Ponadto, Rozporządzenie delegowane Komisji (UE) 2021/2178 doprecyzowuje wskazane w art. 8 Taksonomii UE obowiązki sprawozdawcze – określa treść, metodykę i przedstawia wzory sprawozdawczości dla przedsiębiorstw finansowych i niefinansowych.

Do celów ujawnień za rok 2022 Zarząd JSW – podobnie jak do celów ujawnień za rok 2021 – dokonał analizy prowadzonych działalności pod kątem kwalifikowalności do systematyki Taksonomii UE, a także – po raz pierwszy – dokonał oceny zgodności działalności kwalifikujących się do Taksonomii UE z jej kryteriami technicznymi i z minimalnymi gwarancjami społecznymi. Ocenę kwalifikowalności i zgodności przeprowadzono względem dwóch pierwszych celów środowiskowych, dla których zostały opublikowane listy działalności kwalifikowalnych i odpowiadające im techniczne kryteria kwalifikacji:

  • CEL I - Łagodzenie zmian klimatu – wg Załącznika I do Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2021/2139[2] oraz
  • CEL II - Adaptacja do zmian klimatu – wg Załącznika II do Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2021/2139.

Podstawowa działalność gospodarcza Grupy w znacznej mierze nie jest objęta zakresem działalności zdefiniowanych obecnie dla pierwszych dwóch celów środowiskowych. Jednakże, Rozporządzenie 2020/852 będzie ewoluować, a lista działalności nim objętych będzie się poszerzać.

W 2022 roku oraz według stanu na dzień publikacji niniejszego sprawozdania nie zostały jeszcze opublikowane rozporządzenia delegowane Komisji UE w zakresie listy działalności kwalifikowalnych i odpowiadających im kryteriów technicznych dla czterech pozostałych celów środowiskowych wskazanych w Taksonomii UE, tj.:

  • zrównoważone wykorzystywanie i ochrona zasobów wodnych i morskich,
  • przejście na gospodarkę o obiegu zamkniętym,
  • zapobieganie zanieczyszczeniu i jego kontrola,
  • ochrona i odbudowa bioróżnorodności i ekosystemów.

W związku z powyższym, kwalifikowalność i zgodność ze wskazanymi powyżej czterema celami środowiskowymi będzie raportowana przez Grupę po publikacji wiążących rozporządzeń delegowanych Komisji UE w przedmiotowym zakresie, tj. w późniejszych okresach sprawozdawczych.

Grupa niniejszym prezentuje kluczowe wskaźniki wyników dotyczące proporcji obrotów (przychodów), nakładów inwestycyjnych („CapEx”) i wydatków operacyjnych („OpEx”) związanych z działalnościami kwalifikującymi się do systematyki Taksonomii UE oraz z działalnościami zgodnymi z systematyką Taksonomii UE (tj. zrównoważonymi środowiskowo).

Kluczowe wskaźniki wyników sporządzone zostały zarówno na poziomie skonsolidowanym w odniesieniu do Grupy Kapitałowej JSW, jak również na poziomie jednostkowym w odniesieniu do Jednostki dominującej.

[1] Rozporządzenie delegowane Komisji (UE) 2021/2178 z dnia 6 lipca 2021 roku uzupełniające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2020/852 przez sprecyzowanie treści i prezentacji informacji dotyczących zrównoważonej środowiskowo działalności gospodarczej, które mają być ujawniane przez przedsiębiorstwa podlegające art. 19a lub 29a dyrektywy 2013/34/UE, oraz określenie metody spełnienia tego obowiązku ujawniania informacji  („Akt delegowany dot. art. 8 Taksonomii UE”) – z uwzględnieniem zmian wprowadzonych przez Rozporządzenie delegowane Komisji (UE) 2022/1214 z dnia 9 marca 2022 roku zmieniające rozporządzenie delegowane (UE) 2021/2139 w odniesieniu do działalności gospodarczej w niektórych sektorach energetycznych oraz rozporządzenie delegowane (UE) 2021/2178 w odniesieniu do publicznego ujawniania szczególnych informacji w odniesieniu do tych rodzajów działalności gospodarczej.

[2] Rozporządzenie delegowane Komisji (UE) 2021/2139 z dnia 4 czerwca 2021 roku uzupełniające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2020/852 poprzez ustanowienie technicznych kryteriów kwalifikacji służących określeniu warunków, na jakich dana działalność gospodarcza kwalifikuje się jako wnosząca istotny wkład w łagodzenie zmian klimatu lub w adaptację do zmian klimatu, a także określeniu, czy ta działalność gospodarcza nie wyrządza poważnych szkód względem żadnego z pozostałych celów środowiskowych („Akt delegowany ustanawiający techniczne kryteria kwalifikacji”) – z uwzględnieniem zmian wprowadzonych przez Rozporządzenie delegowane Komisji (UE) 2022/1214 z dnia 9 marca 2022 roku zmieniające rozporządzenie delegowane (UE) 2021/2139 w odniesieniu do działalności gospodarczej w niektórych sektorach energetycznych oraz rozporządzenie delegowane (UE) 2021/2178 w odniesieniu do publicznego ujawniania szczególnych informacji w odniesieniu do tych rodzajów działalności gospodarczej.

ANALIZA DZIAŁALNOŚCI KWALIFIKUJĄCYCH SIĘ 

W procesie sporządzenia ujawnień za rok 2022 we wszystkich spółkach z Grupy dokonano szczegółowej analizy prowadzonych działalności. Jako warunek uznania danej działalności za kwalifikującą się, przyjęto zgodność rzeczywistej działalności z opisem działalności przedstawionym w Załącznikach I lub II Aktu delegowanego ustanawiającego techniczne kryteria kwalifikacji. Dane finansowe dla działalności kwalifikujących się obejmują zarówno przychody (obroty) z prowadzonych działalności gospodarczych kwalifikujących się do systematyki, powiązane z nimi nakłady inwestycyjne („CapEx”) i/lub wydatki operacyjne („OpEx”), a także dokonane w 2022 roku zakupy związane z działalnościami kwalifikującymi się do systematyki. Do kalkulacji wskaźników wykorzystano definicje zawarte w Załączniku I do Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2021/2178, przy uwzględnieniu stosownych wyłączeń konsolidacyjnych.

ANALIZA DZIAŁALNOŚCI ZRÓWNOWAŻONYCH ŚRODOWISKOWO (ZGODNYCH)

Analiza zgodności z kryteriami technicznymI

Dla działalności zidentyfikowanych jako kwalifikujące się do systematyki Taksonomii UE, została przeprowadzona szczegółowa analiza w zakresie zgodności z kryteriami technicznymi wskazanymi w Załącznikach I lub II Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2021/2139.

Każda z działalności została zweryfikowana pod kątem:

  • wnoszenia istotnego wkładu w realizację określonego celu środowiskowego oraz
  • niewyrządzania poważnych szkód (ang.: do no significant harm – „DNSH”) dla pozostałych celów środowiskowych wskazanych w Taksonomii UE.

Szczegółowa analiza spełnienia kryteriów technicznych opierała się na wiedzy doświadczonych menedżerów i specjalistów branżowych z poszczególnych obszarów biznesowych, mających znajomość procesów technologicznych i procesów związanych z ochroną środowiska w Grupie Kapitałowej JSW, wiedzy i doświadczeniu ekspertów zewnętrznych, jak również na stosownej dokumentacji źródłowej (dotyczącej, m.in.: parametrów technicznych działalności, czy oddziaływania działalności na środowisko naturalne).

Analiza zgodności z minimalnymi gwarancjami społecznymi

Analiza zgodności Grupy Kapitałowej JSW z minimalnymi gwarancjami społecznymi została przeprowadzona w oparciu o praktyczne wytyczne zawarte w dokumencie „Final Report on Minimum Safeguards” opublikowanym w październiku 2022 roku przez Platformę ds. zrównoważonego finansowania i zawierającym szczegółowe propozycje procesowych rozwiązań dla weryfikacji spełnienia wymogów art. 18 Taksonomii UE.

Analiza dotyczyła podejścia Grupy do zarządzania kwestiami praw człowieka, prawa pracy, korupcji i łapówkarstwa, opodatkowania oraz uczciwej konkurencji. Weryfikacja spełnienia minimalnych gwarancji społecznych za rok 2022 dotyczyła dwóch głównych filarów: 1) analizy spraw spornych Grupy w obszarze praw człowieka i prawa pracy; oraz 2) analizy wdrożenia w Grupie procesów należytej staranności w zakresie praw człowieka, prawa pracy, korupcji i łapówkarstwa, opodatkowania oraz uczciwej konkurencji. Przeprowadzone analizy opierały się na wiedzy doświadczonych menedżerów i specjalistów Grupy z obszaru prawnego, zarządzania zgodnością, zarządzania ryzykiem, ESG oraz zarządzania zasobami ludzkimi, wiedzy i doświadczeniu ekspertów zewnętrznych, jak również na stosownej dokumentacji źródłowej.

KLUCZOWE WSKAŹNIKI WYNIKOW DOT. TAKSONOMII UE I ZASADY ICH KALKULACJI

Ujawnienia zostały sporządzone z uwzględnieniem zasady unikania podwójnego liczenia, tj. poszczególne rodzaje działalności przypisano wyłącznie do jednej działalności kwalifikującej się lub zgodnej, a każda część przychodów, CapEx i OpEx została wliczona tylko raz. W przypadku, gdy dana działalność generująca przychody w 2022 roku przypisana została do którejś z działalności kwalifikujących się do systematyki lub zgodnych z systematyką, wówczas także nakłady inwestycyjne (CapEx) i wydatki operacyjne (OpEx) powiązane z tą działalnością zostały do niej przypisane, nie podlegając już ocenie pod kątem kwalifikowalności lub zgodności dla żadnej z innych działalności wskazanych w Taksonomii UE.

Natomiast pozostałe wartości CapEx i OpEx, których nie można było uznać za związane z działalnością kwalifikującą się generującą przychody, przeanalizowano pod kątem możliwej ich klasyfikacji do kategorii zakupów dotyczących aktywów lub procesów związanych działalnościami kwalifikującymi się lub zgodnymi, przy zachowaniu zasady, iż można je przypisać tylko do jednej, najlepiej im odpowiadającej działalności.

Zarząd JSW przyjął zasady kalkulacji wskaźników opisane w załącznikach Aktu delegowanego dot. art. 8 Taksonomii UE, dotyczącego ujawnień w celu wyliczenia kwalifikującej się oraz zrównoważonej środowiskowo (zgodnej) części obrotów (przychodów), nakładów inwestycyjnych i wydatków operacyjnych.

WSKAŹNIKI TAKSONOMII DLA JEDNOSTKI DOMINUJĄCEJ

Na podstawie przeprowadzonych analiz Grupa nie zidentyfikowała kwestii, które mogłyby świadczyć o niespełnieniu przez Grupę minimalnych gwarancji społecznych w roku 2022.

Jednostka dominująca ujawnia odsetek obrotu (przychodów), nakładów inwestycyjnych i wydatków operacyjnych kwalifikujących się do systematyki Taksonomii UE oraz zgodnych z systematyką Taksonomii UE.

PODSUMOWANIE KLUCZOWYCH WSKAŹNIKÓW WYNIKÓW

2022 

SUMA

mln PLN

KWALIFIKUJĄCY SIĘ I ZGODNY Z SYSTEMATYKĄ KWAFILIKUJĄCY SIĘ I NIEZGODNY Z SYSTEMATYKĄ NIEKWAFILIKUJĄCY SIĘ DO SYSTEMATYKI
% mln PLN % mln PLN % mln PLN
Obrót (Przychody)* 25 770,9 - - 0,68% 174,7 99,32% 25 596,2
CapEx* 2 020,2 0,92% 18,5 0,36% 7,4 98,72% 1 994,3
OpEx* 587,7 1,14% 6,7 4,01% 23,6 94,85% 557,4

Pobierz XLS

* Całość obejmuje cel I łagodzenie zmian klimatu.

KLUCZOWE WSKAŹNIKI WYNIKÓW DLA OBROTU (PRZYCHODÓW)

Działalność JSW skupiona jest w obszarze przemysłu wydobywczego i w głównej mierze obejmuje wydobycie i sprzedaż węgla koksowego, który jest surowcem niezbędnym do produkcji stali i – w konsekwencji – kluczowym dla procesów związanych z przejściem na gospodarkę niskoemisyjną. Niemniej jednak, katalog działalności wymienionych w załącznikach do Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2021/2139 nie obejmuje działalności związanej z wydobyciem węgla koksowego. W związku z tym, Spółka ma obecnie bardzo ograniczoną możliwość kwalifikacji swojej podstawowej działalności gospodarczej do systematyki Taksonomii pomimo, że węgiel koksowy jest surowcem istotnym dla rozwoju technologii zrównoważonych środowiskowo.

W konsekwencji, kluczowe wskaźniki wyników dla obrotu (przychodów) za 2022 rok obejmują głównie działalność dotyczącą sprzedaży chemikaliów organicznych (benzolu) wyprodukowanych w Grupie Kapitałowej JSW oraz selektywnej zbiórki i transportu odpadów, kwalifikujące się obecnie do systematyki według Załącznika I do Rozporządzenia delegowanego 2021/2139.

W 2022 roku JSW nie zidentyfikowała działalności generujących przychody, które byłyby zrównoważone środowiskowo według Taksonomii UE.

Wskaźnik udziału procentowego obrotu (przychodów) Spółki z tytułu produktów lub usług powiązanych z działalnością gospodarczą kwalifikującą się do systematyki Taksonomii UE został obliczony jako iloraz następujących wartości:

  • licznika wyrażonego jako przychody z działalności kwalifikujących się do systematyki wskazanych w poniższej tabeli w sekcji A.2 – całość obrotu przypisanego działalnościom kwalifikującym się dotyczy przychodów z tytułu umów z klientami,
  • mianownika wyrażonego jako przychody ze sprzedaży JSW w roku 2022, ujawnione w Sprawozdaniu finansowym Jastrzębskiej Spółki Węglowej S.A. za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2022 roku, w Nocie 3.1


KLUCZOWE WSKAŹNIKI WYNIKÓW DLA NAKŁADÓW INWESTYCYJNYCH

Wartości ujęte we wskaźniku CapEx dotyczą jedynie bezpośrednich nakładów na rzeczowe aktywa trwałe, wartości niematerialne, nieruchomości inwestycyjne oraz prawo do użytkowania składnika aktywów.

Wykazane nakłady inwestycyjne związane z działalnością zrównoważoną środowiskowo dotyczą rozbudowy układów kogeneracyjnych opartych na paliwie metanowym wychwyconym z kopalń (która to technologia jest ukierunkowana na znaczne ograniczenie emisji gazów cieplarnianych w gospodarce poprzez dążenie do maksymalnego wykorzystania paliwa metanowego wychwyconego z kopalń w celu ograniczenia zapotrzebowania Spółki na energię elektryczną/cieplną dostarczaną przez zewnętrznych producentów i wytwarzaną głównie z paliw kopalnych) oraz nowych aktywów z tytułu prawa do użytkowania zeroemisyjnych kolejek podwieszanych służących do transportu sprzętów wspierających procesy produkcyjne Spółki.

Wykazane nakłady inwestycyjne związane z działalnością kwalifikującą się dotyczą w szczególności budowy i modernizacji sieci dystrybucji ciepła lub chłodu w zakładach produkcyjnych, modernizacji systemów poboru, uzdatniania i dostarczania wody, zakupu sprzętów i oprogramowania systemu kompensowania mocy biernej, jak również prac mających na celu zwiększenie efektywności energetycznej budynków zarządzanych przez Spółkę. Strategia środowiskowa jest istotnym elementem Strategii JSW z uwzględnieniem Spółek Zależnych GK JSW na lata 2022-2030 – JSW od lat podejmuje działania w zakresie ochrony środowiska i klimatu, w tym redukcji gazów cieplarnianych, a obecna strategia i zawarte w niej cele są kontynuacją i rozwinięciem dotychczas przyjętego kierunku. Spółka wdraża obecnie metodyki i procesy, które zapewnią możliwość bieżącej oceny nowych inwestycji według kryteriów technicznych Taksonomii UE oraz wesprą Spółkę w odzwierciedlaniu realizacji swoich środowiskowych celów strategicznych w poziomie kluczowych wskaźników wyników Taksonomii UE dla nakładów inwestycyjnych w kolejnych okresach sprawozdawczych.

Wskaźnik udziału procentowego nakładów inwestycyjnych Spółki z tytułu produktów lub usług powiązanych z działalnością gospodarczą zrównoważoną środowiskowo (zgodną z systematyką Taksonomii UE) został obliczony jako iloraz następujących wartości:

  • licznika wyrażonego jako nakłady inwestycyjne związane z działalnościami zrównoważonymi środowiskowo przedstawionymi w poniższej tabeli w sekcji A.1;
  • mianownika wyrażonego jako suma nakładów inwestycyjnych ujętych w Sprawozdaniu finansowym Jastrzębskiej Spółki Węglowej S.A. za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2022 roku, odpowiednio:
  • rzeczowe aktywa trwałe– Nota 6.1.
  • wartości niematerialne – Nota 6.2
  • dotyczące prawa do użytkowania składnika aktywów – Nota 6.3
  • nieruchomości inwestycyjne – Nota 6.5

Wskaźnik udziału procentowego nakładów inwestycyjnych Spółki z tytułu produktów lub usług powiązanych z działalnością gospodarczą kwalifikującą się do systematyki Taksonomii UE (niezgodną z systematyką Taksonomii UE) został obliczony jako iloraz następujących wartości:

  • licznika wyrażonego jako nakłady inwestycyjne związane z działalnościami kwalifikującymi się do Taksonomii UE przedstawionymi w poniższej tabeli w sekcji A.2;
  • mianownika wyrażonego w sposób tożsamy jak dla opisanego powyżej wskaźnika nakładów inwestycyjnych związanych z działalnością gospodarczą zrównoważoną środowiskowo.

KLUCZOWE WSKAŹNIKI WYNIKÓW DLA WYDATKÓW OPERACYJNYCH

Zgodnie z definicją podaną w załączniku I do Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2021/2178, wydatki operacyjne uwzględnione w obliczeniu wskaźnika zarówno w liczniku jak i w mianowniku, obejmują bezpośrednie, nieskapitalizowane koszty związane z pracami badawczo-rozwojowymi, działaniami w zakresie renowacji budynków, leasingiem krótkoterminowym, konserwacją i naprawami oraz wszelkie inne bezpośrednie wydatki związane z bieżącą obsługą składników rzeczowych aktywów trwałych przez Spółkę lub osoby trzecie, którym zlecono na zasadzie outsourcingu działania niezbędne do zapewnienia ciągłego i efektywnego funkcjonowania tych aktywów.

Zgodnie z wytycznymi przedstawionymi w dokumencie Zawiadomienie komisji w sprawie interpretacji niektórych przepisów prawnych aktu delegowanego określającego obowiązki w zakresie ujawniania informacji na mocy art. 8 rozporządzenia w sprawie unijnej systematyki dotyczącej zrównoważonego rozwoju dotyczących zgłaszania kwalifikującej się działalności gospodarczej i kwalifikujących się aktywów (2022/C 385/01), Spółka w szczególności:

  • ujęła w kalkulacji wydatków operacyjnych koszty związane z konserwacją i naprawami rzeczowych aktywów trwałych, tj. m.in.: koszty materiałów użytych z związku z naprawą / konserwacją / remontem sprzętów, urządzeń lub budynków oraz koszty stron trzecich realizujących wskazane powyżej prace;
  • nie ujęła w kalkulacji wydatków operacyjnych kosztów związanych eksploatacją rzeczowych aktywów trwałych, tj. m.in.: kosztów energii elektrycznej czy płynów eksploatacyjnych oraz kosztów pracowników obsługujących maszyny i urządzenia.

Wykazane wydatki operacyjne związane z działalnością zrównoważoną środowiskowo dotyczą konserwacji / napraw układów kogeneracyjnych opartych paliwie metanowym wychwyconym z kopalń (która to technologia jest ukierunkowana na znaczne ograniczenie emisji gazów cieplarnianych w gospodarce) oraz konserwacji / napraw zeroemisyjnych kolejek podwieszanych służących do transportu sprzętów wspierających procesy produkcyjne Spółki.

Wykazane wydatki operacyjne związane z działalnością kwalifikującą się dotyczą w szczególności prac serwisowych w zakresie rzeczowych komponentów systemów informatycznych (hardware) wspierających procesy produkcyjne Spółki i bezpieczeństwo tych procesów, prac dot. konserwacji i napraw systemów dystrybucji ciepła i chłodu w zakładach produkcyjnych,  remontów budynków zarządzanych przez Spółkę (w tym prac związanych z montażem lub naprawą sprzętów zwiększających efektywność energetyczną budynku), prac związanych z naprawą i utrzymaniem infrastruktury kolejowej oraz prac związanych z konserwacją i utrzymaniem systemów poboru, uzdatniania i dostarczania wody pitnej.

Wskaźnik udziału procentowego wydatków operacyjnych Spółki z tytułu produktów lub usług powiązanych z działalnością gospodarczą zrównoważoną środowiskowo (zgodną z systematyką Taksonomii UE) został obliczony jako iloraz następujących wartości:

  • licznika wyrażonego jako wydatki operacyjne związane z działalnościami zrównoważonymi środowiskowo przedstawionymi w poniższej tabeli w sekcji A.1;
  • mianownika wyrażonego jako suma nieskapitalizowanych wydatków operacyjnych Spółki związanych z remontami, konserwacją, serwisami i naprawami (budynków, maszyn i innych rzeczowych środków trwałych) oraz z materiałami użytymi do tych prac, jak również z atestami, badaniami i legalizacją maszyn / urządzeń (w zakresie niezbędnym do zapewnienia ciągłego i efektywnego funkcjonowania rzeczowych środków trwałych).

Wskaźnik udziału procentowego wydatków operacyjnych Spółki z tytułu produktów lub usług powiązanych z działalnością gospodarczą kwalifikującą się do systematyki Taksonomii UE (niezgodną z systematyką Taksonomii UE) został obliczony jako iloraz następujących wartości:

  • licznika wyrażonego jako wydatki operacyjne związane z działalnościami kwalifikującymi się do Taksonomii UE przedstawionymi w poniższej tabeli w sekcji A.2;
  • mianownika wyrażonego w sposób tożsamy jak dla opisanego powyżej wskaźnika wydatków operacyjnych związanych z działalnością gospodarczą zrównoważoną środowiskowo.

KLUCZOWE WSKAŹNIKI WYNIKÓW DOT. DZIAŁALNOŚCI ZWIĄZANYCH Z ENERGIĄ JĄDROWĄ I GAZOWYMI PALIWAMI KOPALNYMI

W poniższej tabeli Spółka ujawnia informacje dotyczące stopnia, w jakim działalność Spółki jest związana z energią jądrową i gazowymi paliwami kopalnymi.

Wiersz Działalność związana z energią jadrową  
1 Przedsiębiorstwo prowadzi badania, rozwój, demonstrację i rozmieszczenie innowacyjnych instalacji wytwarzania energii elektrycznej wytwarzających energię w ramach procesów jądrowych przy minimalnej ilości odpadów z cyklu paliwowego, finansuje tę działalność lub jest ma na nią ekspozycję. NIE
2 Przedsiębiorstwo prowadzi budowę i bezpieczną eksploatację nowych obiektów jądrowych w celu wytwarzania energii elektrycznej lub ciepła technologicznego, w tym na potrzeby systemu ciepłowniczego lub procesów przemysłowych, takich jak produkcja wodoru, a także ich modernizację pod kątem bezpieczeństwa, z wykorzystaniem najlepszych dostępnych technologii, finansuje tę działalność lub ma na nią ekspozycję. NIE
3 Przedsiębiorstwo prowadzi bezpieczną eksploatację istniejących obiektów jądrowych wytwarzających energię elektryczną lub ciepło technologiczne, w tym na potrzeby systemu ciepłowniczego lub procesów przemysłowych, takich jak produkcja wodoru z energii jądrowej, a także ich modernizację pod kątem bezpieczeństwa, finansuje tę działalność lub ma na nią ekspozycję. NIE
Wiersz Działalność związana z gazowymi paliwami kopalnymi
4 Przedsiębiorstwo prowadzi budowę lub eksploatację instalacji do wytwarzania energii elektrycznej z wykorzystaniem gazowych paliw kopalnych, finansuje tę działalność lub ma na nią ekspozycję NIE
5 Przedsiębiorstwo prowadzi budowę, modernizację i eksploatację instalacji do skojarzonego wytwarzania energii cieplnej/chłodniczej i energii elektrycznej z wykorzystaniem gazowych paliw kopalnych, finansuje tę działalność lub ma na nią ekspozycję. NIE
6 Przedsiębiorstwo prowadzi budowę, modernizację i eksploatację instalacji do wytwarzania ciepła wytwarzających energię cieplną/chłodniczą z wykorzystaniem gazowych paliw kopalnych, finansuje tę działalność lub ma na nią ekspozycję. NIE

Spółka nie ujawnia osobnych tabel wg wzorów 2 i 3 z załącznika XII do Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2021/2178, ponieważ działalność związana z energią jądrową oraz z gazowymi paliwami kopalnymi nie dotyczy Spółki. Oznacza to, że wartości prezentowane we wspomnianych tabelach wg wzorów 2 i 3 mogą przyjmować jedynie wartości równe zero – w tym kontekście prezentacja odrębnych tabel wpłynęłaby w ocenie Spółki negatywnie na przejrzystość niniejszego dokumentu.

WSKAŹNIKI TAKSONOMII DLA GRUPY KAPITAŁOWEJ

Grupa ujawnia odsetek obrotu (przychodów), nakładów inwestycyjnych i wydatków operacyjnych kwalifikujących się do systematyki Taksonomii UE oraz zgodnych z systematyką Taksonomii UE.

PODSUMOWANIE KLUCZOWYCH WSKAŹNIKÓW WYNIKÓW

2022 

SUMA

mln PLN

KWALIFIKUJĄCY SIĘ I ZGODNY Z SYSTEMATYKĄ KWAFILIKUJĄCY SIĘ I NIEZGODNY Z SYSTEMATYKĄ NIEKWAFILIKUJĄCY SIĘ DO SYSTEMATYKI
% mln PLN % mln PLN % mln PLN
Obrót (Przychody)* 20 198,5 - - 1,30% 262,6 98,70% 19 935,9
CapEx* 2 641,0 0,70% 18,6 6,35% 167,7 92,95% 2 454,7
OpEx* 834,7 0,80% 6,7 7,15% 59,7 92,05% 768,3

* Całość obejmuje cel I łagodzenie zmian klimatu.

Pobierz XLS

KLUCZOWE WSKAŹNIKI WYNIKÓW DLA OBROTU (PRZYCHODÓW)

Działalność Grupy skupiona jest w obszarze przemysłu wydobywczego i w głównej mierze obejmuje wydobycie i sprzedaż węgla koksowego oraz produkcję i sprzedaż koksu. Węgiel koksowy i koks są surowcami kluczowymi do produkcji stali i – w konsekwencji – niezbędnymi dla procesów związanych z przejściem na gospodarkę niskoemisyjną. Niemniej jednak, katalog działalności wymienionych w załącznikach do Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2021/2139 nie obejmuje działalności związanej z wydobyciem węgla koksowego i z produkcją koksu. W związku z tym, Grupa ma obecnie bardzo ograniczoną możliwość kwalifikacji swojej podstawowej działalności gospodarczej do systematyki Taksonomii pomimo, że węgiel koksowy i koks są surowcami istotnymi dla rozwoju technologii zrównoważonych środowiskowo.

W konsekwencji, kluczowe wskaźniki wyników dla obrotu (przychodów) za 2022 rok obejmują głównie działalności dotyczące sprzedaży chemikaliów organicznych wyprodukowanych w Grupie, transportu towarów oraz infrastruktury kolejowej, jak również selektywnej zbiorki i transportu odpadów, kwalifikujące się obecnie do systematyki według Załącznika I do Rozporządzenia delegowanego 2021/2139.

Wykazane przychody związane z działalnością kwalifikującą się dotyczą w szczególności sprzedaży benzolu wyprodukowanego przez JSW KOKS, oczyszczania ścieków komunalnych i przemysłowych, transportu drogowego i kolejowego towarów, utrzymania i modernizacji infrastruktury kolejowej, jak również uzdatniania i dystrybucji wody pitnej.

Wskaźnik udziału procentowego przychodów Grupy z tytułu produktów lub usług powiązanych z działalnością gospodarczą kwalifikującą się do systematyki Taksonomii UE (niezgodną z systematyką Taksonomii UE) został obliczony jako iloraz następujących wartości:

  • licznika wyrażonego jako przychody związane z działalnościami kwalifikującymi się do Taksonomii UE przedstawionymi w poniższej tabeli w sekcji A.2;
  • mianownika wyrażonego w sposób tożsamy jak dla opisanego powyżej wskaźnika przychodów związanych z działalnością gospodarczą zrównoważoną środowiskowo.

KLUCZOWE WSKAŹNIKI WYNIKÓW DLA NAKŁADÓW INWESTYCYJNYCH

Wartości ujęte we wskaźniku CapEx dotyczą jedynie bezpośrednich nakładów na rzeczowe aktywa trwałe, wartości niematerialne, nieruchomości inwestycyjne oraz prawo do użytkowania składnika aktywów.

Wykazane nakłady inwestycyjne związane z działalnością zrównoważoną środowiskowo dotyczą rozbudowy układów kogeneracyjnych opartych na paliwie metanowym wychwyconym z kopalń (która to technologia jest ukierunkowana na znaczne ograniczenie emisji gazów cieplarnianych w gospodarce poprzez dążenie do maksymalnego wykorzystania paliwa metanowego wychwyconego z kopalń w celu ograniczenia zapotrzebowania Grupy na energię elektryczną / cieplną dostarczaną przez zewnętrznych producentów i wytarzaną głównie z paliw kopalnych), nowych aktywów z tytułu prawa do użytkowania zeroemisyjnych kolejek podwieszanych służących do transportu sprzętów wspierających procesy produkcyjne Grupy oraz montażu paneli fotowoltaicznych na jednym z budynków biurowych.

Wykazane nakłady inwestycyjne związane z działalnością kwalifikującą się dotyczą w szczególności budowy bloku energetycznego służącego do wysokosprawnej kogeneracji energii cieplnej i elektrycznej z gazowych paliw kopalnych (z gazu koksowniczego), budowy i modernizacji sieci dystrybucji ciepła lub chłodu w zakładach produkcyjnych, montażem pomp ciepła w jednej ze spółek, modernizacji systemów poboru, uzdatniania i dostarczania wody oraz systemów oczyszczania ścieków, rozbudowy / modernizacji infrastruktury kolejowej, zakupu pojazdów służących do transportu towarów, jak również prac mających na celu zwiększenie efektywności energetycznej budynków zarządzanych przez Grupę.

Grupa Kapitałowa JSW od lat podejmuje działania w zakresie ochrony środowiska i klimatu, w tym redukcji gazów cieplarnianych, a obecna strategia i zawarte w niej cele są kontynuacją i rozwinięciem dotychczas przyjętego kierunku. Grupa wdraża obecnie metodyki i procesy, które zapewnią możliwość bieżącej oceny nowych inwestycji wg kryteriów technicznych Taksonomii UE oraz wesprą Grupę w odzwierciedlaniu realizacji swoich środowiskowych celów strategicznych w poziomie kluczowych wskaźników wyników Taksonomii UE dla nakładów inwestycyjnych w kolejnych okresach sprawozdawczych.

Wskaźnik udziału procentowego nakładów inwestycyjnych Grupy z tytułu produktów lub usług powiązanych z działalnością gospodarczą zrównoważoną środowiskowo (zgodną z systematyką Taksonomii UE) został obliczony jako iloraz następujących wartości:

  • licznika wyrażonego jako nakłady inwestycyjne związane z działalnościami zrównoważonymi środowiskowo przedstawionymi w poniższej tabeli w sekcji A.1;
  • mianownika wyrażonego jako suma nakładów inwestycyjnych ujętych w Skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym Grupy Kapitałowej JSW S.A. za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2022 roku, odpowiednio:
  • rzeczowe aktywa trwałe – Nota 7.1
  • wartości niematerialne – Nota 7.3.
  • dotyczące prawa do użytkowania składnika aktywów – Nota 7.4
  • nieruchomości inwestycyjne – Nota 7.6

Wskaźnik udziału procentowego nakładów inwestycyjnych Grupy z tytułu produktów lub usług powiązanych z działalnością gospodarczą kwalifikującą się do systematyki Taksonomii UE (niezgodną z systematyką Taksonomii UE) został obliczony jako iloraz następujących wartości:

  • licznika wyrażonego jako nakłady inwestycyjne związane z działalnościami kwalifikującymi się do Taksonomii UE przedstawionymi w poniższej tabeli w sekcji A.2;
  • mianownika wyrażonego w sposób tożsamy jak dla opisanego powyżej wskaźnika nakładów inwestycyjnych związanych z działalnością gospodarczą zrównoważoną środowiskowo.

KLUCZOWE WSKAŹNIKI WYNIKÓW DLA WYDATKÓW OPERACYJNYCH

Wykazane wydatki operacyjne[3] związane z działalnością zrównoważoną środowiskowo dotyczą konserwacji / napraw układów kogeneracyjnych opartych na paliwie metanowym wychwyconym z kopalń (która to technologia jest ukierunkowana na znaczne ograniczenie emisji gazów cieplarnianych w gospodarce), konserwacji / napraw zeroemisyjnych kolejek podwieszanych służących do transportu sprzętów wspierających procesy produkcyjne spółki oraz konserwacji / napraw sieci dystrybucji ciepła w jednym z zakładów produkcyjnych, w którym dystrybuowane jest ciepło wyprodukowane w ponad połowie z ciepła odpadowego.

Wykazane wydatki operacyjne związane z działalnością kwalifikującą się dotyczą w szczególności prac związanych z utrzymaniem i naprawą układów kogeneracji ciepła i energii elektrycznej z gazowych paliw kopalnych (z gazu koksowniczego), prac dot. konserwacji i napraw systemów dystrybucji ciepła i chłodu w zakładach produkcyjnych,  remontów budynków zarządzanych przez Grupę (w tym prac związanych z montażem lub naprawą sprzętów zwiększających efektywność energetyczną budynku), prac związanych z naprawą i utrzymaniem infrastruktury kolejowej i taboru kolejowego oraz prac związanych z konserwacją i utrzymaniem systemów poboru, uzdatniania i dostarczania wody pitnej oraz systemów oczyszczania ścieków.

Wskaźnik udziału procentowego wydatków operacyjnych Grupy z tytułu produktów lub usług powiązanych z działalnością gospodarczą zrównoważoną środowiskowo (zgodną z systematyką Taksonomii UE) został obliczony jako iloraz następujących wartości:

  • licznika wyrażonego jako wydatki operacyjne związane z działalnościami zrównoważonymi środowiskowo przedstawionymi w poniższej tabeli w sekcji A.1;
  • mianownika wyrażonego jako suma nieskapitalizowanych wydatków operacyjnych Grupy związanych z remontami, konserwacją, serwisami i naprawami (budynków, maszyn i innych rzeczowych środków trwałych) oraz z materiałami użytymi do tych prac, jak również z atestami, badaniami i legalizacją maszyn / urządzeń (w zakresie niezbędnym do zapewnienia ciągłego i efektywnego funkcjonowania rzeczowych środków trwałych).

Wskaźnik udziału procentowego wydatków operacyjnych Grupy z tytułu produktów lub usług powiązanych z działalnością gospodarczą kwalifikującą się do systematyki Taksonomii UE (niezgodną z systematyką Taksonomii UE) został obliczony jako iloraz następujących wartości:

  • licznika wyrażonego jako wydatki operacyjne związane z działalnościami kwalifikującymi się do Taksonomii UE przedstawionymi w poniższej tabeli w sekcji A.2;
  • mianownika wyrażonego w sposób tożsamy jak dla opisanego powyżej wskaźnika wydatków operacyjnych związanych z działalnością gospodarczą zrównoważoną środowiskowo.

[3] Grupa zidentyfikowała pozycje kosztowe kwalifikujące się do wydatków operacyjnych według definicji z załącznika I do Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2021/2178. Podejście Grupy do identyfikacji pozycji kosztowych kwalifikujących się do kluczowych wskaźników wyników dla wydatków operacyjnych jest tożsame z podejściem opisanym dla jednostki dominującej na stronie 160.

KLUCZOWE WSKAŹNIKI WYNIKÓW DOT. DZIAŁALNOŚCI ZWIĄZANYCH Z ENERGIĄ JĄDROWĄ I GAZOWYMI PALIWAMI KOPALNYMI

W poniższej tabeli Grupa ujawnia informacje dotyczące stopnia, w jakim działalność Grupy jest związana z energią jądrową i gazowymi paliwami kopalnymi.

Wiersz Działalność związana z energią jadrową  
1 Przedsiębiorstwo prowadzi badania, rozwój, demonstrację i rozmieszczenie innowacyjnych instalacji wytwarzania energii elektrycznej wytwarzających energię w ramach procesów jądrowych przy minimalnej ilości odpadów z cyklu paliwowego, finansuje tę działalność lub jest ma na nią ekspozycję. NIE
2 Przedsiębiorstwo prowadzi budowę i bezpieczną eksploatację nowych obiektów jądrowych w celu wytwarzania energii elektrycznej lub ciepła technologicznego, w tym na potrzeby systemu ciepłowniczego lub procesów przemysłowych, takich jak produkcja wodoru, a także ich modernizację pod kątem bezpieczeństwa, z wykorzystaniem najlepszych dostępnych technologii, finansuje tę działalność lub ma na nią ekspozycję. NIE
3 Przedsiębiorstwo prowadzi bezpieczną eksploatację istniejących obiektów jądrowych wytwarzających energię elektryczną lub ciepło technologiczne, w tym na potrzeby systemu ciepłowniczego lub procesów przemysłowych, takich jak produkcja wodoru z energii jądrowej, a także ich modernizację pod kątem bezpieczeństwa, finansuje tę działalność lub ma na nią ekspozycję. NIE
Wiersz Działalność związana z gazowymi paliwami kopalnymi
4 Przedsiębiorstwo prowadzi budowę lub eksploatację instalacji do wytwarzania energii elektrycznej z wykorzystaniem gazowych paliw kopalnych, finansuje tę działalność lub ma na nią ekspozycję. NIE
5 Przedsiębiorstwo prowadzi budowę, modernizację i eksploatację instalacji do skojarzonego wytwarzania energii cieplnej/chłodniczej i energii elektrycznej z wykorzystaniem gazowych paliw kopalnych, finansuje tę działalność lub ma na nią ekspozycję. TAK
6 Przedsiębiorstwo prowadzi budowę, modernizację i eksploatację instalacji do wytwarzania ciepła wytwarzających energię cieplną/chłodniczą z wykorzystaniem gazowych paliw kopalnych, finansuje tę działalność lub ma na nią ekspozycję TAK

Grupa nie ujawnia osobnych tabel wg wzorów 2 i 3 z załącznika XII do Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2021/2178, ponieważ:

  • działalność związana z energią jądrową nie dotyczy Grupy – oznacza to, że wartości dot. energii jądrowej prezentowane we wspomnianych tabelach wg wzorów 2 i 3 mogą przyjmować jedynie wartości równe zero – w tym kontekście prezentacja odrębnych tabel wpłynęłaby w ocenie Grupy negatywnie na przejrzystość niniejszego dokumentu;
  • wartości wynikające z działalności Grupy związanej z gazowymi paliwami kopalnymi zostały ujawnione (dla działalności „4.30 Wysokosprawna kogeneracja energii cieplnej/chłodniczej i energii elektrycznej z gazowych paliw kopalnych” oraz „4.31 Produkcja energii cieplnej/chłodniczej z gazowych paliw kopalnych w efektywnym systemie ciepłowniczym i chłodniczym”) w tabeli „Udział procentowy nakładów inwestycyjnych Grupy z tytułu produktów lub usług powiązanych z działalnością gospodarczą zgodną z systematyką Taksonomii UE oraz działalnością gospodarczą kwalifikującą się do systematyki Taksonomii UE” oraz w tabeli „Udział procentowy wydatków operacyjnych Grupy z tytułu produktów lub usług powiązanych z działalnością gospodarczą zgodną z systematyką Taksonomii UE oraz działalnością gospodarczą kwalifikującą się do systematyki Taksonomii UE”; ujawnienia we wskazanych tabelach w pełni adresują zakres ujawnień wymaganych przez wzory 2 i 3 z załącznika XII do Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2021/2178 – w tym kontekście prezentacja odrębnych tabel zawierających po raz drugi te same informacje wpłynęłaby w ocenie Grupy negatywnie na przejrzystość niniejszego dokumentu.