Zarządzenie innowacjami

W ramach dotychczasowego modelu funkcjonowania Grupy Kapitałowej JSW, spółką dedykowaną wspieraniu działalności podstawowej, stanowiącą zaplecze badawczo-rozwojowe dla całej Grupy Kapitałowej JSW była spółka JSW Innowacje S.A. W dniu 17 sierpnia 2022 roku spółka JSW Innowacje dokonała zmiany profilu działalności, redefinicji modelu biznesowego oraz zmiany nazwy na JSW Nowe Projekty. Jej działalność została ograniczona do projektów związanych z gospodarką obiegu zamkniętego, projektów dot. OZE oraz gospodarki wodorowej. Działalność innowacyjna JSW S.A. została ograniczona do projektów związanych z podstawową działalnością Spółki i przeniesiona do Biura Rozwoju, Innowacji i Informatyzacji.

OSIĄGNIĘTE REZULTATY W 2022 ROKU

2022 2021
Łączna wartość nakładów na działalność B+R, w tym:
GRUPA 17,8 39,5
JSW 10,7 13,0
Liczba zgłoszeń znaków towarowych i wzorów przemysłowych  3 2
Liczba prowadzonych projektów w Grupie:
OGÓŁEM 15 38
NOWE 6 11
w tym INICJATYWY 9 -
Udział procentowy nakładów na działania B+R względem
wartości przychodów ze sprzedaży Grupy
0,05% 0,20%

Uzyskane wskaźniki są pochodną procesu restrukturyzacji obszaru badawczo – rozwojowego, po zakończeniu którego spółka przewiduje poprawę ww. wskaźników w obszarze B+R+I. Proces restrukturyzacji zainicjował szereg inicjatyw w obszarach ujętych w Strategii Środowiskowej, które zostały zaprezentowane w niniejszej informacji. 

Prowadzenie zarówno prac badawczych, jak i innowacyjnych w 2022 roku dotyczyło nowoczesnych rozwiązań w obszarach górniczym, koksowym oraz ochrony środowiska. Weryfikacja projektów B+R+I w środowisku rzeczywistym GK JSW oraz pozyskana wiedza umożliwiają ukierunkowanie rozwoju Grupy JSW i dają możliwość dalszego optymalizowania procesów produkcyjnych.

Strategia GK JSW w zakresie rozwoju obszaru innowacji (B+R+I) jest odpowiedzią na zmieniające się warunki rynkowe, technologiczne i regulacyjne, w jakich musi działać nowoczesne przedsiębiorstwo z sektora wydobywczego.

W ramach Strategii oraz Polityki B+R+I w 2022 roku prowadzone były działania w kierunku testowania i wdrażania innowacyjnych rozwiązań w całym ciągu produktowym węgla i koksu. Dotyczy to zarówno podstawowych segmentów działalności Spółki, jak i obszarów wspierających działalność Grupy Kapitałowej, takich jak:

  • serwis i produkcja maszyn i urządzeń (JZR),
  • badania i analizy (CLP-B),
  • odsalanie wód,
  • rekultywacja i działania prośrodowiskowe (PGWiR).

Grupa JSW jest ukierunkowana na jak najefektywniejsze wykorzystywanie pozyskiwanych, ale wyczerpywalnych i nieodnawialnych zasobów mineralnych oraz wykorzystaniu surowca co przyczynia się do większej efektywności i elastyczności zużycia surowca oraz ograniczenia ilości emitowanych zanieczyszczeń. Prowadzenie nowych oraz kontynuacja już prowadzonych prac badawczych
i innowacyjnych w 2022 roku  umożliwiło poszerzanie rozpoznania nowoczesnych rozwiązań
w obszarach górniczym, koksowniczym oraz ochrony środowiska.

Efekty działalności B+R+I w 2022 roku będą odgrywały istotną rolę w modernizowaniu górnictwa i koksownictwa, zwiększeniu bezpieczeństwa pracy oraz poszerzeniu działań w zakresie ochrony środowiska.

STRATEGICZNE OBSZARY BADAWCZE W 2022 ROKU

  • eksploatacja złóż,
  • nowoczesne modele zarządzania,
  • heterogeniczne systemy telekomunikacyjne w wyrobiskach,
  • teleinformatyka, wentylacja i klimatyzacja kopalń,
  • BHP, ochrona środowiska,
  • rewitalizacja terenów pogórniczych,
  • wykorzystanie węglopochodnych i technologii przełomowych.

Zgodnie z planem finansowym przyjętym w Strategii Grupy, GK JSW corocznie przeznacza środki na cele obszaru B+R+I, które są alokowane do projektów ocenionych jako najbardziej priorytetowe dla realizacji Strategii B+R+I. Dla maksymalizacji efektu i zwiększania skali działań w obszarze innowacji kluczowe jest pozyskiwanie finansowania zewnętrznego w ramach dedykowanych programów uruchamianych przez instytucje takie jak Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, Narodowe Centrum Nauki, RFCS i inne.