Dialog ze społecznością lokalną

W obszarze relacji ze społecznościami lokalnymi spółki Grupy zobowiązują się do:

  • otwartego dialogu z przedstawicielami lokalnej społeczności i jednostkami samorządu terytorialnego,
  • udziału swoich przedstawicieli w posiedzeniach zespołów porozumiewawczych pod nadzorem Okręgowego Urzędu Górniczego w zakresie problematyki szkód górniczych,
  • udostępnienia mechanizmu zgłaszania, ewidencjonowania i reprezentowania skarg,
  • ukierunkowania działalności prospołecznej i charytatywnej na społeczności lokalne,
  • wspierania ochrony dziedzictwa i tradycji lokalnej społeczności,
  • prowadzenia eksploatacji górniczej i działalności w sposób minimalizujący negatywne oddziaływanie na powierzchnię terenu,
  • rekompensowania powstałych strat poprzez systematyczną naprawę szkód wyrządzonych ruchem zakładu górniczego,
  • unikania konieczności przesiedleń mieszkańców, a w przypadku ewentualnych wykupów nieruchomości, do przeprowadzania takich działań proponując godziwe odszkodowanie (rekompensatę) za pozostawiony majątek,
  • wspieranie inwestycji społecznych w edukację na poziomie lokalnym, mające na celu włączenie mieszkańców i zapewnienie współudziału w społeczno-ekonomicznym rozwoju Grupy,
  • powstrzymania się od ekspansji zagranicznej w sytuacji, w której kultura prawna kraju inwestycji stwarzałaby istotne ryzyko łamania praw człowieka, w tym praw zapisanych w Deklaracji Narodów Zjednoczonych o Prawach Ludności Rdzennej.

Prowadzony w 2022 roku dialog JSW z samorządami gmin, na terenie których Grupa prowadzi działalność, przebiegał podobnie jak w latach poprzednich. Kontakty z władzami gmin, na terenie których prowadzona jest produkcja węgla utrzymują bezpośrednio Dyrekcje poszczególnych kopalń w zakresie rozwiązywania bieżących problemów. W 2022 roku władze kopalń przeprowadziły ponad 2 tys. spotkań ze społecznością lokalną i samorządami, podczas których omawiane były najbardziej istotne sprawy dotyczące m.in. szkód górniczych, aktualnie prowadzonych i planowanych prac eksploatacyjnych wraz z ich oddziaływaniem na powierzchnię terenów, omówienie złożonych wniosków. W przypadku, jeżeli przedmiotem relacji z samorządami są sprawy o szerszym i bardziej długofalowym wymiarze, dialog z gminami koordynuje Zespół Zarządzania Mieniem Biura Zarządu JSW.

W dialog z lokalną społecznością i samorządami włączona jest również Fundacja JSW, której podstawowym celem działania jest wsparcie dla społeczności lokalnych na obszarze działania Grupy. Fundacja wspiera instytucje i organizacje oraz  samorządy. JSW wspiera również lokalną społeczność przekazując darowizny m.in. w postaci środków trwałych.

W 2022 roku Grupa JSW prowadziła działalność promocyjną oraz prospołeczną w regionie nie tylko kompensując ewentualne uciążliwości, jakie wiążą się z prowadzeniem działalności wydobywczej, ale umacniając przyjazne nastawienie społeczności do Grupy. Działalność charytatywna w JSW prowadzona jest na podstawie obowiązującego Regulaminu działalności JSW S.A. w obszarze promocji, reklamy, reprezentacji, sponsoringu, CSR oraz charytatywnym (darowizny).

Działalność charytatywna w roku 2022 była głównie skierowana na rzecz wspierania służby zdrowia oraz kulturę. Łączna wartość przekazanych darowizn za rok 2022 wyniosła 8,5 mln PLN:

  • 59% środków przekazanych na darowizny stanowiły darowizny na rzecz Fundacji JSW,
  • 17% wartości zostało przekazane na rzecz służby zdrowia,
  • 12% wartości darowizn zostało przekazanych na kulturę,
  • 6% wartości darowizn zostało przekazanych w ramach darowizn rzeczowych na pomoc dla Ukrainy,
  • 4% wartości darowizn przeznaczono na sport,
  • 2% wartości darowizn przeznaczono na społeczności lokalne i pracowników.

W 2022 roku wydatki na działalność promocyjną JSW uwzględniające wydatki związane z reklamą, promocją oraz public relations wyniosły 3,0 mln PLN (w 2021 rok: 0,8 mln PLN).

JSW przeznacza również środki na działalność statutową lokalnych stowarzyszeń, wspomaga działalność kulturalną, oświatę, a także wspiera pracowników znajdujących się w trudnych sytuacjach życiowych. JSW aktywnie współpracuje z uczelniami wyższymi, szkołami i przedszkolami.

Nasze praktyki i inicjatywy

Zgodnie z zasadami przyjętymi w strategii zrównoważonego rozwoju, działania społeczne, zwłaszcza charytatywne koncentrują się na terenach, na których funkcjonują zakłady Grupy JSW, czyli na terenach, na które Grupa JSW może oddziaływać.

10 dobrych praktyk Grupy JSW znalazło się w raporcie „Odpowiedzialny Biznes w Polsce 2022. Dobre praktyki.” – ogłoszonego przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu (FOB), w którym eksperci wskazują najciekawsze i godne naśladowania praktyki biznesowe minionego roku.

Jastrzębska Spółka Węglowa jest jednym z największych producentów jadalnej soli warzonej w Polsce. „Sól Dębieńska” zyskała uznanie zarówno polskich smakoszy, jak również konsumentów w Belgii, Czechach, Słowacji i Austrii.  Dzięki odzyskiwaniu soli w zakładzie udało się uniknąć odprowadzania do rzeki Bierawki silnie zasolonych wód, odpompowanych z rejonów górniczych, uzyskując jednocześnie wysokiej jakości sól warzoną. Proces warzenia soli, który bazuje na technologii opracowanej w Stanach Zjednoczonych i Szwecji, jest rozwiązaniem unikatowym w skali europejskiej.   

Rocznie Przedsiębiorstwo Gospodarki Wodnej i Rekultywacji przetwarza 1,6 mln metrów sześciennych solanek produkując około 67 tys. ton wysokogatunkowej soli spożywczej.

Aplikacja Kopalnie JSW 360 ° przybliża w nowatorski sposób pracę górniczą. Filmy, zdjęcia, teksty zostały opracowane i zrealizowane przez pracowników Grupy Kapitałowej JSW, a w szczególności JSW S.A., JSW Szkolenie i Górnictwo Sp. z o.o. oraz JSW IT Systems Sp. z o.o.  Dzięki aplikacji dostępnej na stronie internetowej JSW - bez wychodzenia z domu - można obejrzeć najważniejsze obiekty i miejsca w JSW tworzące realistyczny obraz kopalni. Multimedialny spacer pozwala przejść codzienny „szlak” górnika od bramy kopalni, poprzez zjazd na dół, aż po ścianę wydobywczą. Pozwala także przyjrzeć się bliżej co dzieje się z węglem na dole a potem na powierzchni kopalni. Projekt jest skierowany jest do osób zawodowo związanych z górnictwem,  studentów  wyższych szkół technicznych o profilu górniczym, uczniów szkół zawodowych i techników. 

https://www.jsw.pl/biuro-prasowe/kopalnie-jsw-360

Na terenie, gdzie kiedyś setki metrów pod ziemią wydobywano węgiel, dzisiaj znajduje się  lokalne centrum edukacji. Projekt „Ratujmy pszczoły – mogą żyć wśród nas” ma dwa wymiary: edukacyjny oraz praktyczny. Ten pierwszy przyjął formę ścieżki edukacyjnej; w oryginalnym środowisku życia pszczół uczestnicy – głównie dzieci i młodzież, ale także ich rodzice – nabywają wiedzę o zwyczajach i codziennym funkcjonowaniu pszczelich rodzin, o produktach ich działalności i  zagrożeniach środowiskowych. Wymiar praktyczny projektu zaś to po prostu  pasieka. Stoi ona przy czynnym szybie kopalnianym i jest przykładem rewitalizacji, rekultywacji oraz racjonalnego zagospodarowania terenów górniczych. Do tej pory w warsztatach, które prowadzi pszczelarz – uczestniczyło już blisko 1000 dzieci.

JSW wprowadziła sterowanie radiowe na stacjach materiałowych w KWK Borynia-Zofiówka Ruchu Borynia. Dzięki temu usprawniono proces załadunku i rozładunku, podnosząc jednocześnie bezpieczeństwo w miejscu pracy operatora. To pierwsze takie rozwiązanie w Polsce. W Ruchu Borynia zestawy transportowe wyposażone w sterowanie radiowe są na poziomach 950 m oraz 838 m, czyli w newralgicznych punktach kopalni. Opracowanie sterowania w dzisiejszym kształcie zajęło rok. Teraz za pomocą pilota możliwe są nie tylko przejazdy ciągnikiem, lecz także kierowanie zespołem środków transportowych, czyli tzw. belek, na których podwieszane są wozy, kontenery czy bezpośrednio materiały.  Sterowanie radiowe pozwala niezależnie sterować jedną lub drugą wciągarką albo - w zależności od potrzeb - sterować dwoma wciągarkami jednocześnie. 

Jastrzębska Spółka Węglowa uruchomiła cykl warsztatów dla pracowników dozoru i dozoru wyższego pod nazwą Studium Kompetencji JSW. Trenerami na warsztatach są pracownicy całej Grupy Kapitałowej JSW.  Na podstawie przeprowadzonej ankiety określono zakres tematyczny pierwszych warsztatów, które obejmowały:  zamawianie materiałów, procedury przetargowe, compliance, ekonomikę górniczą, racjonalizację oraz umiejętności interpersonalne. Dodatkowo uruchomiono także warsztaty dotyczące: specyfikacji warunków zamówienia, kontroli przeprowadzanych przez OUG oraz odpowiedzialność prawną osób dozoru. Studium Kompetencji na wniosek pracowników stanie się stałym elementem procesu szkoleniowego.

JSW SA, Politechnika Śląska i Instytut Techniki Górniczej KOMAG zawarły porozumienie dotyczące współpracy w zakresie cyberbezpieczeństwa. To jedno z najważniejszych współczesnych wyzwań przemysłu wydobywczego, które szczególnego znaczenia nabrało w obliczu wojny na Ukrainie. Cyfrowa transformacja przemysłu, pozwala  skutecznie optymalizować, zarządzać, ale także monitorować bezpieczeństwo procesów wydobywania i przeróbki węgla koksowego. Spółka w łańcuchu wartości od węgla koksowego do stali jest siłą napędową transformacji energetycznej kraju. Współpraca JSW S.A. z Politechniką Śląską i ITG Komag dotyczyć będzie kształcenia studentów politechniki, a także realizacji i wspierania innowacyjnych projektów oraz programów badawczych z zakresu cyberbezpieczeństwa systemów przemysłowych. 

Realizowany od 2018 roku projekt edukacyjny Kopalnia Wiedzy JSW, propagujący nauki ścisłe, zyskał nowych partnerów. W 2022 r. JSW podjęła współpracę z Uniwersytetem Śląskim w zakresie prowadzenia przez naukowców uczelni warsztatów naukowych dla uczniów, które są nagrodą  w licznych konkursach Kopalni Wiedzy JSW. Na www.nowakopalniawiedzy.pl oraz Fb Kopalnia Wiedzy JSW udostępniono materiały edukacyjne dot. m.in. wykorzystania wodoru, odpowiedzialnej konsumpcji, znaczenia węgla koksującego dla gospodarki, elektromobilności. W tworzenie serwisu zaangażowali się pracownicy spółki JSW oraz współpracujące z nią kluby sportowe. Dzięki partnerom była możliwość publikowania wartościowych materiałów wideo promujące też sport, naukę języków obcych oraz zdrowy tryb życia.

Należąca do Grupy JSW – Jastrzębska Spółka Kolejowa razem z Zespołem Szkół nr 6 w Jastrzębiu-Zdroju realizuje projekt, którego celem jest opracowanie aplikacji do analizy danych diagnostycznych systemów sterowania ruchem kolejowym oraz narzędzia do pomiarów prądów systemowych czujnika koła RSR180. Realizacja tej inicjatywy umożliwi łączenie elementów edukacji w zakresie bezpieczeństwa w transporcie kolejowym z rozwijaniem potencjału twórczego uczniów. Ponadto podjęta współpraca umożliwia rozwój i doskonalenie kompetencji uczniów szkoły ponadgimnazjalnej oraz zdobywanie doświadczenia zawodowego przez młodzież.  

Opracowane w ramach projektu narzędzie informatyczne będzie propagowane na krajowych i międzynarodowych targach wynalazczości i konkursach.

Jastrzębskie Zakłady Remontowe, które należą do Grupy JSW dostarczyły do Ruchu Knurów kopalni „Knurów-Szczygłowice” kompleks 143 sekcji zmechanizowanej obudowy ścianowej. To pierwsze sekcje w całości zaprojektowane i wykonane przez pracowników JZR.  Dzięki współpracy zespołu projektowego i grupy doświadczonych górników Ruchu Knurów powstała nowoczesna konstrukcja zapewniająca bezpieczeństwo i komfort pracy. Nad projektem pracował zespół złożony z 9 osób, konstruktorów i technologów. Każda nowa obudowa przygotowywana przez Zakłady jest projektowana na podstawie dokładnie sprecyzowanych wymagań i potrzeb kopalni oraz warunków górniczo-geologicznych ściany, w której ma pracować. Średnio w ciągu doby JSW będzie wydobywać z tej ściany około 3,5 tys. ton urobku.   

Od lat JSW szczególną wagę przywiązuje do wspierania dzieci i młodzieży. Stara się wspomagać ciekawe, innowacyjne i skuteczne rozwiązania w obszarze edukacji, zdrowia, ekologii, kultury i sportu.  Program JSW Dzieciom adresowany jest do dzieci potrzebujących. JSW jest patronem trzech domów dziecka – w Jastrzębiu-Zdroju, Pszczynie oraz w Cieszynie. To ponad 120 dzieci w wieku od 2 do 18 lat. Warsztaty artystyczne, wyjazdy edukacyjne, akcje wolontariackie pracowników JSW, sprzęt dla uzdolnionej młodzieży, to tylko kilka z aktywności, jakie JSW organizuje dla podopiecznych tych placówek. Dzięki wsparciu JSW dzieci z domów dziecka   uczestniczą m.in. w szeregu wyjazdów w różne zakątki Polski, w naukowych piknikach, warsztatach poświęconych komunikacji, spotkaniach z pracownikami Grupy JSW.  Dzięki tego rodzaju wydarzeniom dzieci, często po raz pierwszy mają okazję podróżować po kraju i poznawać atrakcje turystyczne.

Działalność Fundacji JSW

Powołana pod koniec 2018 roku Fundacja JSW została utworzona celem prowadzenia oraz wspierania działalności publicznej i społecznie użytecznej na terenie gmin górniczych, na których JSW prowadzi działalność poprzez współpracę z samorządami i wspieranie lokalnych inicjatyw. Zarząd JSW zdecydował o stworzeniu tej organizacji, aby wzmocnić wizerunek Grupy Kapitałowej jako firmy odpowiedzialnej społecznie i zaangażowanej dobroczynnie. Fundatorem i założycielem jest JSW. Fundacja JSW koncentruje swoje działania na terenie 16 gmin, na których JSW prowadzi działalność, wspierając inicjatywy w czterech obszarach: kultury i tradycji, wypoczynku i rekreacji, nauki i edukacji oraz zdrowia i bezpieczeństwa.

W 2022 roku Fundacja JSW roku prowadziła działalność statutową korzystając ze środków przekazanych przez Fundatora w 2022 roku oraz w latach ubiegłych, przeznaczając środki finansowe w kwocie 7,1 mln PLN, z czego na wsparcie bliskich ofiar wypadków z kwietnia 2022 roku w kopalniach KWK Pniówek oraz KWK Borynia-Zofiówka Ruch Zofiówka przeznaczyła kwotę 0,6 mln PLN oraz kwotę 6,5 mln PLN na realizację 251 przedsięwzięć wnioskowanych przez lokalne instytucje i/lub organizacje w czterech obszarach.                 


W 2022 roku JSW  podjęła szereg działań na rzecz uchodźców z Ukrainy przeznaczając na ten cel blisko 0,6 mln PLN. Wśród działań pomocowych były m.in.:

  • darowizna w wysokości 0,4 mln PLN na rzecz PCK z przeznaczeniem na Ukrainę,
  • zorganizowanie całodniowej wycieczki z pełnym wyżywieniem oraz atrakcjami do Zakopanego dla 69 dzieci wraz z opiekunami z Domu Dziecka w Odessie,
  • zbiórka darów wśród pracowników Grupy JSW (przeprowadzana w marcu i kwietniu 2022 roku)
  • organizacja transportu rodzin z Ukrainy,
  • doposażenie miejsc, w których przebywają uchodźcy z Ukrainy w Jastrzębiu-Zdroju w postaci 300 koców i 100 materacy,
  • przygotowanie 50 miejsc noclegowych dla uchodźców w gminie Mszana,
  • przygotowanie pakietów żywnościowych dla uchodźców przebywających na Dworcu Centralnym w Warszawie,
  • darowizna finansowa w wysokości 15 000,00 PLN na wyposażenie zbiorowego zakwaterowania uchodźców w gminie Godów,
  • darowizna finansowa w wysokości 60 000,00 PLN na zakup wyposażenia karetki dla szpitala w Iwano-Frankowsku,
  • przekazanie w darowiźnie autobusu elektrycznego na rzecz Caritas Polska, który jest wykorzystywany do transportu dla rodzin uchodźczych z terenów przygranicznych do ośrodków Caritas.

Wsparcie edukacji

Od 2018 roku w JSW funkcjonuje specjalny program stypendialny dla uczniów uczących się w trybie dziennym w szkołach kształcących w zawodach górniczych, które objęte są postanowieniami zawartych przez JSW porozumień w sprawie współpracy w zakresie organizowania praktycznej nauki zawodu w formie zajęć praktycznych i praktyk zawodowych dla uczniów oraz gwarancji zatrudnienia w JSW dla absolwentów. Niezależnie od praktyk spółki Grupy współpracują również z lokalnymi urzędami pracy.

Wiele spółek Grupy współpracuje zarówno ze szkołami średnimi, jak i uczelniami wyższymi głównie w zakresie praktyk, a także ewentualnych gwarancji zatrudnienia. Taką współpracę podejmuje m.in. JSW, CLP-B, JSK, czy JSU. W JSW IT Systems obowiązuje Regulamin Odbywania Praktyki Absolwenckiej, w ramach którego funkcjonuje Program Praktyk. Przykładem w zakresie współpracy naukowo-badawczej z różnego typu instytucjami może być spółka CLP-B, która prowadzi stałą współpracę z Wydziałem Nauk Przyrodniczych Instytutu Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

STYPENDIA DLA UZDOLNIONEJ MŁODZIEŻY

JSW wdrożyła program stypendialny, który ma zachęcić młodych ludzi nie tylko do nauki w klasach o profilu górniczym, ale także w przyszłości do podjęcia pracy w zakładach JSW SA. Program stypendialny JSW SA polega na tym, że przez 10 miesięcy w roku kalendarzowym, stypendyści otrzymują miesięczne stypendium w takiej samej, ustalonej wysokości. Ponadto, na koniec każdego roku szkolnego trzy osoby z najwyższą średnią, z każdej szkoły, która objęta jest Programem Stypendialnym JSW SA, otrzymują nagrody pieniężne za wyniki w nauce. Aktualnie Jastrzębska Spółka Węglowa SA posiada około 900 aktywnych umów stypendialnych w ośmiu szkołach na terenie Jastrzębia-Zdroju, Pawłowic, Ornontowic, Czerwionki-Leszczyn, Knurowa oraz Rybnika.