Strategia B+R+I
Od 2018 roku w JSW obowiązuje Strategia B+R+I dla Grupy JSW w zakresie rozwoju obszaru innowacji, w której przedstawiono założenia w zakresie pożądanej synergii pomiędzy celami biznesowymi a innowacjami.
Strategia Grupy w zakresie rozwoju obszaru innowacji określa działania niezbędne do osiągnięcia najwyższej efektywności w obszarze innowacji.
Jest ona odpowiedzią na zmieniające się warunki rynkowe, technologiczne i regulacyjne w jakich musi działać nowoczesne przedsiębiorstwo z sektora wydobywczego. Strategia B+R+I identyfikuje trzy główne cele działalności B+R+I Grupy:
- rozwój kluczowej działalności,
- dywersyfikacja obszarów działalności,
- budowa wizerunku innowacyjnego przedsiębiorstwa.
Założenia strategii
Osiągnięcie wskazanych celów ma pozwolić na utrzymanie konkurencyjności, ograniczenie występujących ryzyk, a także na podniesienie wartości rynkowej spółek Grupy. Realizacja celów Strategii B+R+I opiera się na trzech filarach:
- koordynacji działań innowacyjnych,
- zapewnieniu odpowiedniego poziomu finansowania ze źródeł wewnętrznych i zewnętrznych,
- współpracy z krajowymi i międzynarodowymi ekosystemami innowacji.
Grupa Kapitałowa poprzez realizację Strategii B+R+I skupia się głównie na prowadzeniu projektów z zakresu :
Efektywności
Jakości
Bezpieczeństwa
Odpowiedzialności Społecznej i Środowiskowej
Ponadto, w ramach tzw. dywersyfikacji produktowej Grupy, Jednostka dominująca we współpracy ze spółkami zależnymi, w tym, JSW Nowe Projekty, CLP-B oraz partnerami zewnętrznymi (instytucje naukowo-badawcze), inicjuje i koordynuje prace badawczo – rozwojowe w celu poszukiwania rozwiązań wpisujących się w obecną transformację energetyczną UE.
Strategia Grupy Kapitałowej JSW w zakresie rozwoju obszaru innowacji (B+R+I) określa docelowy model rozwoju GK. Do podstawowych narzędzi należą:
- system oceny i priorytetyzacji projektów B+R+I określający zasady wyboru do realizacji projektów B+R+I spośród pozyskiwanych propozycji.
- Metodyka prowadzenie projektów B+R+I wprowadzająca mechanizmy kontrolujące sposób
i efektywność realizacji projektu oraz zasadność jego kontynuacji na poszczególnych etapach jego cyklu życia. - system finansowania działalności B+R+I wskazujący potencjalne źródła finansowania projektów B+R+I zależnie od ich charakterystyk.
Dodatkowo w celu zwiększenia kontroli i transparentności procesów B+R+I w 2022 roku funkcjonowały następujące ciała:
- Rada Naukowa, której głównym zadaniem jest rekomendowanie kluczowych obszarów badawczych dla GK JSW, poprzez Strategiczną Agendę Badawczą i wspieranie jej relacji w ekosystemie naukowym.
- Komitet Oceny Projektów Innowacyjnych (KOPI) oraz Komitet Oceny Strategicznych Projektów Innowacyjnych (KOSPI), które odgrywają kluczową rolę w ocenie projektów zarówno przy wstępnej selekcji, jak i na dalszych etapach ich cyklu życia. W skład tych ciał wchodzą przedstawiciele jednostek biznesowych, pionów korporacyjnych JSW S.A. oraz JSW Innowacje (obecnie JSW Nowe Projekty), a w razie potrzeby dodatkowi eksperci zewnętrzni.
Wszystkie projekty B+R+I prowadzone są transparentną ścieżką opartą na bramkach decyzyjnych po każdym etapie, od pozyskiwania i uruchomiania projektu, etapu badawczego, poprzez prace rozwojowe, przygotowanie wdrożenia i w końcu prace wdrożeniowe i komercjalizacyjne.
Ścieżka realizacja projektu prezentuje się następująco:
Jednym z priorytetowych zadań w zakresie rozwoju i innowacji była realizacja założeń corocznie aktualizowanej Agendy Badawczej, która definiowała potrzeby przedsiębiorstwa w zakresie badań
i rozwoju, odnosiła się do wizji i realizacji zamierzonych celów rozwojowych, jak również pozwalała na skuteczną ocenę oraz kategoryzację przedsięwzięć badawczo-rozwojowych.
W 2022 roku w Agendzie Badawczej wskazano następujące, główne obszary prac B+R z podziałem na:
- projekty górnicze, energomechaniczne i technologiczne,
- projekty związane z likwidacją zagrożeń naturalnych,
- ochrona środowiska, rewitalizacja i zagospodarowanie odpadów
- projekty koksownicze i karbochemiczne,
- dywersyfikacja działalności,
- poszukiwanie i tworzenie nowych inicjatyw projektowych.
Skuteczne prowadzenie polityki innowacyjnej wymaga intensywnej współpracy z ekosystemem, którego członkowie swoimi kompetencjami mogą wspierać działania podejmowane przez GK JSW. Współpraca ta realizowana była na różnych etapach prowadzonych z odpowiednimi partnerami projektów. Dotyczy to m.in. współpracy z uczelniami, instytutami badawczymi oraz przedsiębiorstwami z sektorów przemysłu ciężkiego.
Zakończone sukcesem projekty badawczo-rozwojowe będą przekształcane z ośrodka kosztów na źródło przychodów dla Grupy Kapitałowej poprzez działania mające na celu komercjalizację wytworzonego know-how.