Wsparcie sportu
Bardzo ważnym aspektem współpracy ze społecznościami lokalnymi jest mecenat sportowy. W 2022 roku Grupa prowadziła działalność promocyjną oraz prospołeczną w regionie, nie tylko kompensując ewentualne uciążliwości, jakie wiążą się z prowadzeniem działalności wydobywczej, ale umacniając przyjazne nastawienie społeczności do Grupy poprzez promowanie sportu oraz zdrowego i aktywnego stylu życia. Łącząc te dwa podejścia, podjęto decyzję o sponsorowaniu głównie takich dziedzin sportu jak: siatkówka (KS Jastrzębski Węgiel), hokej (JKH GKS Jastrzębie), piłka nożna (GKS Jastrzębie oraz GKS 74 Pniówek) czy piłka ręczna (Miejskie Towarzystwo Sportowe „Żory").
Wartość umów sponsoringowych realizowanych w JSW SA (sport zawodowy)
- 2021 r. : 13,8 mln zł
- 2022 r. : 20,2 mln zł
Największy beneficjent budżetu sponsoringowego, KS Jastrzębski Węgiel
w październiku 2022 r. rozpoczął 27 sezon z rzędu w rozgrywkach siatkówki męskiej
w najwyższej klasie rozgrywek w kraju. W ostatnich latach Klub osiągnął znaczące sukcesy sportowe i tak w sezonie 2020/2021 zdobył Mistrzostwo Polski, sezon 2021/2022 Klub zakończył rozgrywki ze zdobyciem Wicemistrzostwa Polski i ponadto dotarł do półfinału Ligi Mistrzów Europy oraz Finału Pucharu Polski i po raz pierwszy w historii zdobył Superpuchar Polski. Sukcesy te są szczególnie istotne z uwagi na poziom PlusLigi, który jest jednym z najwyższych na świecie.
Sponsorowanie klubu, jakim jest KS Jastrzębski Węgiel to konkretna korzyść wizerunkowa. Według raportu przygotowywanego na podstawie badań przeprowadzonych przez firmę Sponsoring Insight Research&Consulting na zlecenie Polskiej Ligi Siatkówki dla klubów występujących w rozgrywkach Plus Ligi, łączna wartość ekwiwalentu reklamowego dla marek Jastrzębska Spółka Węglowa, JSW oraz Jastrzębski Węgiel w sezonie 2021/2022 wyniosła 58 764 591 zł. Łączna oglądalność wszystkich 48 meczów transmitowanych z udziałem Jastrzębskiego Węgla w sezonie 2021/2022 w telewizji Polsat to ponad 8 mln widzów. Mecze Jastrzębskiego Węgla w rozgrywkach Letniej Grand Prix, Plus Lidze, CEV Lidze Mistrzów, Pucharu Polski oraz Superpucharu Polski transmitowane były na kanałach sportowych telewizji Polsat (Polsat Sport, Polsat Sport Extra).
KS Jastrzębski Węgiel to także doskonały przykład łączenia sportu profesjonalnego ze szkoleniem dzieci i młodzieży. Klub Sportowy Jastrzębski Węgiel S.A. oraz prowadzona przez Klub Akademia Talentów Jastrzębskiego Węgla kładą znaczący nacisk ma edukację, propagowanie zdrowego stylu życia oraz szkolenie sportowe dzieci i młodzieży na poziomie lokalnym oraz ogólnopolskim. Szkolenie dzieci i młodzieży jest podstawą do budowania sportu zawodowego na szczeblu zarówno klubowym jak i Reprezentacji Kraju. Akademia Talentów Jastrzębskiego Węgla jest trampoliną do PlusLigi. Pierwszym adeptem Akademii Talentów, który przebił się do pierwszego zespołu Jastrzębskiego Węgla był Jakub Popiwczak. W najwyższej klasie rozgrywkowej zadebiutował on w wieku 16 lat, a dziś jest podstawowym libero seniorskiej drużyny i reprezentantem kraju. Jego drogą poszli kolejno: Konrad Formela, Radosław Gil, Marcin Ernastowicz, Karol Gdowski, Jakub Turski oraz Patryk Czyrniański. W pierwszym zespole Jastrzębskiego Węgla zadebiutował także: Wojciech Szwed. Wychowankami są również Bartosz Kwolek, Patryk Niemiec, Bartosz Makoś, Bartłomiej Zawalski, którzy reprezentują inne zespoły PlusLigi.
Akademia Talentów Jastrzębskiego Węgla stała się jednym z najlepszych ośrodków szkolących młodzież w kraju. W ostatnim sezonie (2021/2022) zawodnicy Akademii Talentów Jastrzębskiego Węgla zdobyli: Brązowy medal Mistrzostw Polski Młodzików, Wicemistrzostwo Polski Juniorów Młodszych, Mistrzostwo Polski Juniorów, Mistrzostwo Śląska Młodzików, Wicemistrzostwo Śląska Młodzików, Mistrzostwo Śląska Juniorów Młodszych, Mistrzostwo Śląska Juniorów oraz Brązowy medal Mistrzostw Śląska Juniorów.
JKH GKS Jastrzębie to klub jednoznacznie pozytywnie kojarzony nie tylko
w środowisku hokejowym, czego dowodem jest fakt powierzenia trenerowi tego klubu misji prowadzenia reprezentacji Polski. W sezonie 2021/2022 drużyna zdobyła brązowy medal Polskiej Hokej Ligi oraz Superpuchar Polski pokonując tym samym najlepsze drużyny w kraju. Był to jeden z najlepszych sezonów w historii jastrzębskiego hokeja. JKH GKS Jastrzębie awansował po raz pierwszy do Hokejowej Ligi Mistrzów 2021/2022 i reprezentował JSW SA jako partnera strategicznego w rozgrywkach międzynarodowych, zdobywając w fazie grupowej aż siedem punktów (najwięcej z dotychczas zdobywanych punktów przez polskie drużyny hokejowe).
JKH GKS Jastrzębie posiada także bogate zaplecze szkoleniowe dla dzieci i młodzieży.
W tym celu powstała Akademia Jastrzębskiego Klubu Hokejowego. W skład Akademii wchodzą drużyny dzieci i młodzieży: Nabór, Mikrus, Żak Młodszy, Żak Starszy, Młodzik i Junior. Dzieje szkolenia hokejowego sięgają lat 50-tych. Przez lata jastrzębski hokej słynął
z pracy z młodzieżą, czego efektem są kolejne zastępy wychowanków zasilające nie tylko kadrę pierwszego zespołu, ale też reprezentację Polski. Młodzież skupiona wokół JKH GKS Jastrzębie w ostatnich kilkunastu latach zdobywa medale Mistrzostw Polski we wszystkich kategoriach wiekowych oraz uczestniczy we wszystkich prestiżowych turniejach.
Od września 2021 r., za sprawą porozumienia JKH GKS Jastrzębie z Dyrekcją Zespołu Szkół Mistrzostwa Sportowego w Jastrzębiu-Zdroju, powstał SMS dla młodych hokeistów. W roku szkolnym 2022/2023 pojawiła się kolejna I klasa liceum ogólnokształcącego, a ponadto klub doprowadził do powstania IV klasy szkoły podstawowej o profilu hokej na lodzie.