List Prezesa
Szanowni Państwo,
Z przyjemnością przekazuję na Państwa ręce piąty raport zintegrowany Grupy Kapitałowej JSW, który prezentuje podejmowane przez nas działania w 2022 roku. Raport zawiera najistotniejsze informacje o efektach zarządzania naszym przedsiębiorstwem w obszarach, które budzą wśród naszych interesariuszy największe zainteresowanie, jak również podsumowuje osiągnięte wyniki.
Rola Grupy Kapitałowej JSW, zwłaszcza w dobie transformacji w kierunku gospodarki neutralnej klimatycznie jest niepowtarzalna - nie tylko dla polskiej, ale i europejskiej gospodarki. Węgiel koksowy został uznany za jeden z 30 surowców krytycznych dla Unii Europejskiej, tj. surowców o strategicznym znaczeniu dla przemysłu i dużym ryzyku dostaw. Stanowi to dla nas dowód potwierdzający znaczenie Grupy JSW w gospodarce unijnej.
Z uwagi na skalę i zakres negatywnego oddziaływania naszej działalności, skupiamy się szczególnie na podejmowaniu działań mających na celu ograniczenie niekorzystnego wpływu na klimat i środowisko naturalne. Wyrazem naszego odpowiedzialnego podejścia jest przyjęcie Strategii Środowiskowej Grupy JSW, w której stawiamy sobie ambitne cele związane m.in. z obniżeniem śladu węglowego (zakres 1 i 2) o 30% do 2030 roku w porównaniu z rokiem 2018 oraz osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 roku. W ten sposób wykazujemy się odpowiedzialnym podejściem do prowadzonej działalności i dbamy o przyszłość naszej planety.
W 2022 roku podjęliśmy szereg działań, za które niejednokrotnie zostaliśmy docenieni. Przystąpiliśmy po raz pierwszy do raportowania kwestii klimatu w międzynarodowym ratingu CDP i otrzymaliśmy wysoką ocenę „C”, wyprzedzając tym samym wszystkie firmy z branży wydobywczej w Polsce. Jastrzębska Spółka Węglowa S.A. znalazła się również w czołówce spółek najbardziej świadomych klimatycznie w IV edycji Badania Świadomości Klimatycznej Spółek, w którym przyznano JSW czwarte miejsce wśród 152 spółek giełdowych. Opracowaliśmy programy Redukcji Emisji Metanu, których budżet wyniesie 23 mln euro. Pierwszy z projektów – program Redukcji Emisji Metanu – otrzymał rekordową dotację w wysokości 11 mln euro. To największy unijny grant, jaki trafił do polskiego górnictwa. Dzięki temu w należącej do JSW kopalni Pniówek powstanie pierwsza w świecie dedykowana instalacja służąca redukcji emisji metanu do atmosfery z opuszczonych rejonów pracującej kopalni.
Nie zapominamy również o naszym najbliższym otoczeniu, realizując politykę dobrego sąsiada. Na bieżąco reagujemy i odpowiadamy na potrzeby naszych interesariuszy. Podejmujemy szereg inicjatyw na rzecz społeczności lokalnych, które są doceniane przez organizacje eksperckie, zajmujące się propagowaniem i inicjowaniem dobrych praktyk w zakresie zrównoważonego rozwoju i społecznej odpowiedzialności biznesu. Z kolei Fundacja JSW wspiera najbardziej potrzebujących w naszym regionie. W 2022 roku Fundacja wsparła 251 przedsięwzięć, przeznaczając kwotę 6,5 mln PLN.
Naszą nieustającą ambicją jest dążenie do bycia możliwie najbardziej zrównoważonym przedsiębiorstwem, co znajduje odzwierciedlenie w wielu podejmowanych przez nas działaniach i inicjatywach, które zostały przedstawione w niniejszym raporcie.
W 2023 roku Jastrzębska Spółka Węglowa obchodzi jubileusz 30-lecia istnienia firmy. Osiągnięty sukces doskonale udowadnia, jak trafne były decyzje podjęte 30 lat temu, powołujące do życia JSW S.A. Trzy dekady historii naszej Spółki ilustrują tempo i kierunki rozwoju światowej i europejskiej gospodarki, opierającej się na stali.
Z poważaniem,
Tomasz Cudny
Prezes Zarządu JSW S.A.