Działania wspierające Strategię

W celu osiągnięcia określonych założeń zawartych w strategii istotnym elementem przyczyniającym się do wzrostu efektywności prowadzonych działań jest realizacja działań wspierających, obejmujących m.in.: obszary transportu i logistyki, rozwój infrastruktury i systemów IT czy wprowadzania rozwiązań ograniczających wpływ na środowisko naturalne. Działania wspierające realizowane są m.in. w postaci programów oraz poszczególnych strategii funkcjonalnych.

Metodyka Zarządzania Programami i Projektami Grupy Kapitałowej JSW

Nieodłączną częścią realizacji Strategii jest wdrażane od 2017 roku projektowe zarządzanie kluczowymi dla Grupy JSW inwestycjami, działaniami badawczo-rozwojowymi oraz organizacyjnymi. Przyjęta w 2018 roku i zaktualizowana w kolejnych latach Metodyka Zarządzania Programami i Projektami (dalej: MZPP, Metodyka) pozwala zarządzać strategicznymi projektami w sposób ustrukturyzowany i jednolity dla wszystkich spółek Grupy. Poprzez wdrożony system zarządzania projektowego otrzymywana jest cykliczna informacja w zakresie stopnia realizacji celów strategicznych określonych w Strategii.

Przekształcanie się GK JSW w organizację projektową związane jest z dynamicznym rozwojem procesu zarządzania projektami na poziomie całej organizacji, coraz większą liczbą realizowanych projektów, stopniem ich skomplikowania, interdyscyplinarnością powoduje stałe poszerzanie posiadanej wiedzy w obszarze zarządzania projektami, co bezpośrednio przekłada się na wzrost kompetencji całej Grupy.

Strategie funkcjonalne

Strategia środowiskowa

Strategia Środowiskowa Grupy JSW do roku 2030 z perspektywą do 2050 roku, przyjęta w lutym 2022 roku, jest dowodem na włączenie się Jastrzębskiej Spółki Węglowej do globalnej polityki klimatycznej. W ramach przyjętej Strategii planuje się redukcję emisji gazów cieplarnianych o 30% do 2030 roku względem 2018 roku oraz osiągnięcie neutralności klimatycznej do roku 2050. 

Grupa JSW od lat podejmuje działania w zakresie środowiska, w czterech głównych obszarach: ochrony powietrza, poszanowaniu wód i bioróżnorodności, gospodarce obiegami zamkniętymi i rekultywacji terenów, co wpisuje się w główne cele środowiskowe Agendy 2030 ONZ oraz tzw. Taksonomii i stanowi odpowiedź na wyzwania transformacji środowiskowej i energetyczno-klimatycznej Polski i UE.

Więcej nt. przyjętych założeń można przeczytać tutaj.

Strategia Finansowa

Działalność Grupy charakteryzuje wysoka podatność na koniunkturę gospodarczą, kapitałochłonność, a także długi okres zwrotu z inwestycji. W okresach koniunktury na rynku węgla, Grupa generuje wysokie dodatnie przepływy gotówkowe, z kolei w okresie dekoniunktury wykazuje zapotrzebowanie na środki pieniężne, dlatego tak istotnym wyzwaniem staje się odpowiedzialne zarządzanie strukturą kapitału. Należy przy tym dodać, iż ze względu na postrzeganie przez instytucje finansowe branży węglowej za branżę podwyższonego ryzyka, Grupa ma utrudniony dostęp do stabilnego krótko- i długoterminowego finansowania dłużnego, co w okresach dekoniunktury utrudnia zarządzanie płynnością finansową. Dodatkowo obecnie instytucje finansowe zgodnie z wdrożonymi politykami ESG, uzależniają udzielenie finansowania od pozytywnego ratingu ESG, co ze względu na branżę, w której Grupa działa będzie dodatkowym wyzwaniem. Coraz trudniejsze będzie pozyskanie finansowania na działalność niezrównoważoną, finansowanie będzie droższe,
a w perspektywie kilku lat trudno-dostępne.

W związku z wysoką cyklicznością wyników finansowych, Grupa dąży do utrzymywania zdywersyfikowanych źródeł finansowania, także w okresach notowania nadwyżek środków pieniężnych.

Główne cele strategii finansowania działalności Spółki:

  • zapewnienie stabilnej struktury finansowania, przez dążenie do osiągnięcia i utrzymania co najmniej 50% udziału kapitałów własnych w strukturze pasywów, a także pokrycia wartości aktywów trwałych kapitałami stałymi,
  • dążenie do dopasowania średniej zapadalności finansowania do okresu zwrotu z finansowanych aktywów,
  • podejmowanie działań dla zapewnienia poziomu finansowania, którego wielkość będzie pozwalać na podtrzymanie ciągłości procesów działalności operacyjnej
    oraz inwestycyjnej na zakładanym poziomie,
  • poszukiwanie najbardziej efektywnych w danym okresie form finansowania,
    przy zapewnieniu odpowiednich okresów zapadalności tego finansowania,
  • dążenie do pozyskania produktów finansujących zieloną transformację,
  • pozyskiwanie finansowania opartego o działania ESG, wspieranie ich (np. poprzez bezpośrednie finansowanie projektów), jak również motywowanie do realizacji celów (KPI),
  • dążenie do utrzymywania w Grupie bufora gotówkowego dla zapewnienia realizacji kluczowych zobowiązań,  w tym w szczególności zobowiązań z tytułu wynagrodzeń, bufor będzie wykorzystywany w okresach drastycznego spadku wpływów ze sprzedaży,
  • tworzenie funduszu stabilizacyjnego w okresach koniunktury na rynku węgla, tak aby zapewnić odpowiedni poziom płynności finansowej w okresie dekoniunktury na rynku węgla - generowania ujemnych przepływów pieniężnych, który pozwoli na utrzymanie płynności finansowej do momentu wdrożenia po stronie kosztowej działań dostosowujących do panujących na rynku warunków cenowych,
  • efektywne zarządzanie ryzykiem finansowym Grupy.

Struktura finansowania

  • Finansowanie kapitałem własnym
  • Dążenie do utrzymywania bufora gotówkowego
  • Tworzenie funduszu stabilizacyjnego
  • Finansowanie kapitałem obcym
  • Finansowanie średnio- i długoterminowe
  • Finansowanie krótkoterminowe

W perspektywie strategicznej Grupa bierze pod uwagę możliwość wdrożenia innych form zarządzania bieżącą płynnością w Grupie, w tym między innymi przez uruchomienie programu emisji obligacji wewnątrzkorporacyjnych oraz pożyczek wewnątrzgrupowych.

Strategia Innowacyjności

W ramach Strategii oraz Polityki B+R+I JSW S.A. testuje i wdraża innowacyjne rozwiązania w całym ciągu produktowym węgla i koksu. Dotyczy to zarówno podstawowych segmentów działalności Spółki, jak i obszarów wspierających działalność Grupy Kapitałowej, takich jak: redukcja emisji oraz gospodarcze wykorzystanie metanu, serwis i produkcja maszyn i urządzeń, badania i analizy, odsalanie wód, rekultywacja i działania.

JSW  w celu finansowania działalności innowacyjnej aktywnie poszukuje środków pomocowych z UE oraz innych źródeł zarówno krajowych jak i zagranicznych. Dotyczy to głównie nowo realizowanych zadań z zakresu ochrony środowiska, redukcji emisji metanu, efektywności energetycznej, rekultywacji terenów poprzemysłowych,  innowacyjnych technologii w przemyśle wydobywczym.

Więcej nt. prowadzonych działań można przeczytać tutaj.

Strategia IT/OT

Strategia IT/OT określa budowę architektury korporacyjnej, w skład której wchodzą trzy główne warstwy: biznesowa, aplikacji i danych oraz technologii.

Przyjęty model architektury uwzględnia postępującą konwergencję technologii informatycznych (IT) i operacyjnych (OT) występującą we wszystkich spółkach Grupy Kapitałowej JSW. Jednym z kluczowych wymagań stawianych modelowi jest wypracowanie równowagi pomiędzy zapewnieniem dostępności systemów informatycznych i odpowiedniego poziomu ich zabezpieczeń.

W związku z powyższym, aktualny jest podział na następujące cztery kluczowe obszary strategiczne: Bezpieczeństwo, Integracja i automatyzacja, Technologie rozwojowe oraz Organizacja i kompetencje.

Cele strategiczne i taktyczne Strategii IT/OT.

02_brak_tytulu I T aktywnie zwiększa wa r t ość, e f ektywność i bezpiec z eństwo GK JSW popr z ez integ r ację i au t omatyzację p r ocesów o r az innowacyjne r o związania I T/ O T Integ r acja i uruchomienie p r ocesu o r az nar z ędzi zarządzania zinteg r owanym bezpiec z eństwem GK JSW Integ r acja systemów I T/ O T i au t omatyzacja p r ocesów biznesow y ch w GK JSW P odniesienie dojrzałości p r ocesów zarządzania I T/ O T Digitalizacja kluc z ow y ch p r ocesów w obsza r ach st r ategii biznesowej Budowa platformy zarządzania p r ocesem r o zwoju I T/ O T R o zbudowa i integ r acja nar z ędzi wymiany dan y ch o r az budowa r o związań analit y czno - r apo r t ow y ch T r ansformacja struktu r y o r ganizacyjnej i modelu fun k cjonalnego I T/ O T R o zbudowa wspólnej inf r astruktu r y i a r chitektu r y I T/ O T w pełnym cyklu węgiel - koks Z więks z enie wykorzystania nowoc z esn y ch me t od i technologii I T/ O T P odniesienie sp r awności i kompetencji o r ganizacji I T/ O T 1 2 3 4 A B C D

Strategia Jakości

Strategia Jakości Produktu dla GK JSW na lata 2020-2030 – określa kontekst biznesowy oraz kluczowe działania w zakresie jakości produktu, cele nadrzędne i strategiczne oraz kluczowe wyzwania i oczekiwania interesariuszy.

Polityka zarządzania jakością badania złoża i produktu w Grupie Kapitałowej JSW określa odpowiedzialności oraz ramowe zasady dotyczące procesu zarządzania jakością badania złoża i produktu w całym cyklu produkcyjnym węgla i koksu w GK JSW oraz realizuje wytyczne Strategii biznesowej GK JSW na lata 2018 – 2030.

Nadrzędnym celem Strategii Jakości jest zwiększenie efektywności zarządzania jakością złoża i produktu w GK JSW, poprzez: stabilizację parametrów koksotwórczych węgla i koksu w kolejnych dostawach, osiągnięcie zamierzonego poziomu parametrów jakości produktu handlowego GK JSW, optymalizację kosztów mieszanki wsadowej, standaryzację, automatyzację i integrację procesów opróbowania i analizy parametrów jakości węgla online.

Strategia Transportowa

Obszary działalności transportowej w Grupie Kapitałowej JSW:

  • Zarządzanie infrastrukturą kolejową;
  • Obsługę stacji i bocznic kolejowych (usługi manewrowe i przewozowe);
  • Transport i spedycję.

Zarządzanie całą infrastrukturą kolejową GK JSW będzie realizowane przez spółkę JSK Sp. z o.o. Obsługa stacji i bocznic kolejowych w GK JSW będzie realizowana przez spółkę JSW Logistics Sp. z o.o. Działalność transportowa i spedycyjna ukierunkowana jest na obsługę procesu sprzedaży produktów GK JSW i obejmuje między innymi zakup usług transportu oraz obsługi portowej i spedycję. Działalność ta będzie realizowana przez Biuro Spedycji JSW S.A.

Strategia gospodarowania odpadami wydobywczymi

Cele niniejszej strategii funkcjonalnej  jest wytyczenie kierunków i określenie sposobu postępowania z odpadami wytwarzanymi w Zakładach Górniczych. Strategia stanowi spójną i kompleksową koncepcję polityki JSW w zakresie odpadów wydobywczych i umożliwia prowadzenie działań mających na celu zabezpieczenie środowiska przed negatywnym oddziaływaniem nagromadzonych odpadów wydobywczych oraz przywrócenie jego walorów przyrodniczych i krajobrazowych poprzez optymalne gospodarowanie przestrzenią i zasobami środowiska naturalnego ze szczególnym uwzględnieniem rekultywacji i rewitalizacji terenów oraz gruntów przekształconych działalnością górniczą. Strategia ta wyraźnie wskazuje na potrzebę kontynuowania dotychczasowych sposobów zagospodarowania skały płonnej w tym przede wszystkim zabezpieczenie pojemności dyspozycyjnych obiektów, czy produkcję i sprzedaż kruszyw skalnych górniczych, ale także mówi o potrzebie poszukiwania nowych kierunków i rozwiązań dla zagospodarowania skały płonnej.