Artykuł archiwalny

Ikona BIP Ikona Portal Pracownika Ikona poczty Facebook Twitter Instagram Youtube Linkedin RSS Ikona szukania PLEN

Będzie taniej i efektywniej

JSW, JSW Innowacje, Główny Instytut Górnictwa oraz Joy Global (Poland) powołały 19 kwietnia w Katowicach konsorcjum, którego celem jest realizacja Samodzielnej Obudowy Kotwiowej (SOK) w kopalniach jastrzębskiej spółki. W ramach przedsięwzięcia w kopalni KWK Budryk zaplanowano pilotażowo-badawczą inwestycję praktycznie testującą efektywną technikę SOK.

fot. Tomasz Siemieniec

Powołane  konsorcjum to kolejny etap przybliżający wdrożenie w JSW wydajnej technologii górniczej stosowanej od lat w nowoczesnych kopalniach na świecie (USA, Australia). W ramach wspólnego przedsięwzięcia zostanie opracowana i przetestowana w warunkach występujących w kopalniach metanowych JSW technologia prowadzenia robót górniczych z wykorzystaniem samodzielnej obudowy kotwowej – „rockbolting” lub SOK. Zbadanych zostanie wiele aspektów technologicznych SOK m.in.  roboty przygotowawcze w zakresie drążenia chodników, urabianie mechaniczne, załadunek i transport urobku, spełniającego kryteria i wymagania stawiane poszczególnym typom wyrobisk. W ramach projektu zaplanowano praktyczne testy w kopalni Budryk mające na celu m.in. weryfikację możliwości osiągania postępów prac drążeniowych oraz ograniczenie kosztów przy zastosowaniu najbardziej restrykcyjnych procedur bezpieczeństwa. 

- Powołane dziś na Śląsku konsorcjum wpisuje się w realizowaną przez Zarząd strategię JSW na lata 2018- 2030, która zakłada m.in. optymalizację procesu produkcyjnego przez racjonalne obniżenie jej kosztów. W jastrzębskiej spółce wciąż koszty wielu robót górniczych, w tym robót przygotowawczych, są zbyt wysokie. Według szacunków zastosowanie efektywnej obudowy kotwiowej pozwala zmniejszyć nakłady na przygotowanie pola eksploatacji nawet o 30 procent - mówi  Daniel Ozon prezes JSW. - By móc się stale rozwijać musimy wykorzystywać światowe osiągnięcia techniki. Zaangażowanie w nowoczesne, przydatne górnictwu rozwiązania, jak np. technika kotwienia, to pragmatyczne działanie pozwalające zwiększyć produkcję, obniżyć jej koszty, a w efekcie poprawić wyniki finansowe całej Grupy Kapitałowej.

Praktyczne testy Samodzielnej Obudowy Kotwiowej umożliwią opracowanie dokumentacji dotyczącej możliwości bezpiecznego wykorzystania tej technologii w kopalniach JSW. Uroczyste podpisanie umowy o powołaniu konsorcjum odbyło się podczas jubileuszowej gali z okazji XXV rocznicy powstania JSW, która odbyła się w katowickim NOSPR.

Obudowa kotwiowa jest od lat z powodzeniem stosowana w światowym górnictwie węglowym. Stanowi podstawowy element bezpiecznego utrzymania wyrobisk korytarzowych. Wykorzystywana jest zarówno w wyrobiskach udostępniających wykonywanych w skałach płonnych, jak i w wyrobiskach przygotowawczych wykonywanych w węglu. Doświadczenia kopalń amerykańskich i australijskich wskazują, że bezpiecznie spełnia swoje zadania nawet w słabych skałach stropowych.