Ślad węglowy GK JSW

Ikona BIP Ikona Portal Pracownika Ikona poczty Facebook Twitter Instagram Youtube Linkedin RSS Ikona szukania PLEN

Grupa JSW od 2017 roku prowadzi zintegrowane szacowanie śladu węglowego organizacji i dwóch głównych produktów węgla i koksu w oparciu o standard GHG Protocol za pomocą wdrożonego narzędzia informatycznego wspomagającego prowadzenie obliczeń.

W obliczeniach uwzględnione zostały emisje następujących gazów cieplarnianych: dwutlenku węgla, metanu oraz wodorofluorowęglowodorów.

Obliczenia zostały wykonane w zgodności z GHG Protocol Corporate Accounting and Reporting Standard REVISED EDITION, w oparciu o wskaźniki intensywności emisyjnej specyficzne dla dostawców energii (market based) oraz współczynniki tworzenia efektu cieplarnianego GWP opublikowane w Piątym Raporcie IPCC z 2014 r. (AR5, The Fifth Assessment Report of the IPCC).

Zakres raportowanych emisji (operational boundaries) obejmuje zakres 1 (scope 1, emisje bezpośrednie) oraz zakres 2 (scope 2, emisje pośrednie wynikające z wytwarzania energii kupowanej przez jednostki Grupy JSW). Emisje zakresu 2 dla wszystkich znaczących rodzajów energii zostały określone w oparciu o wskaźniki specyficzne dla dostawców energii (market based).

 

Do zakresu 1 zaliczono emisję bezpośrednią emitowaną przez źródła zlokalizowane we wszystkich spółkach Grupy Kapitałowej JSW obejmującą emisje:

  • ze spalania paliw w źródłach stacjonarnych
  • z procesów technologicznych, w tym:
    • emisja z koksowania
    • emisja związana z wentylacją
    • emisja z wytwarzania chłodu
    • emisja z innych procesów (np. spawania).
  • ze spalania paliw w silnikach spalinowych.

Emisje pośrednie z zakresu 2 obejmują emisje związane z wytwarzaniem:

  • energii elektrycznej,
  • energii cieplnej,
  • chłodu,
  • sprężonego powietrza,

zakupionych i zużywanych przez spółki Grupy Kapitałowej.

Granice raportowanych emisji (organizational boundaries) obejmują jednostkę dominującą i wszystkie jednostki Grupy Kapitałowej JSW wg kontroli operacyjnej i finansowej - 100% emisji z wszystkich spółek wchodzących w  skład Grupy Kapitałowej.

W 2023 roku nie odnotowano emisji biogenicznych.

Zarząd JSW zdecydował o publikacji śladu węglowego organizacji. Ślad węglowy produktów węgiel i koks obliczany w zakresach 1, 2 i 3 upstream zostanie udostępniony wyłącznie na wyraźne życzenie kontrahentów Grupy w zakresie tych produktów.

Po raz pierwszy obliczenia śladu węglowego dla roku bazowego 2017 i roku odniesienia dla wyznaczonego celu redukcji – 2018 oraz roku sprawozdawczego 2023 zostały poddane weryfikacji przez niezależnego weryfikatora Bureau Veritas z Warszawy.

Emisja gazów cieplarnianych – ślad węglowy organizacji (Grupa JSW)

Rok bazowy 2017 rekalkulowany według nowych wskaźników emisji dla kupowanej energii (market based). Granice organizacji – podejście kontroli operacyjnej – 100% emisji z wszystkich spółek Grupy JSW. Granice operacyjne  - emisje bezpośrednie i pośrednie w zakresach 1 i 2. Ze względu na to, że zarówno węgiel i jak i koks stanowią produkty pośrednie w dalszych procesach zakres 3 w śladzie węglowym organizacji został pominięty. Zgodnie z metodyką rekomendowaną przez Protokół GHG, niepewność śladu węglowego organizacji określono na poziomie 8%. Do oceny poziomu intensywności emisji jest wykorzystywany wskaźnik emisji gazów cieplarnianych na jednostkę produktu (sumę produkcji węgla i koksu) oraz na jednostkę przychodu na poziomie Grupy Kapitałowej.

Łącznie emisje w ramach zakresu 1+2 Grupy JSW w 2023 roku zmniejszyły się 1,08% w odniesieniu do roku bazowego 2017, przy czym emisje w zakresie 1 zmniejszyły się o 0,24%, a emisje w zakresie 2 zmniejszyły się o 7,07%.

W porównaniu do roku 2022 nastąpił wzrost śladu węglowego o 5,84%, w tym wzrost emisji bezpośrednich: CO2 o 7,21%, wynikający ze wzrostu produkcji koksu oraz wzrost emisji metanu o 7,1%.