BCUG w Rybniku

Ikona BIP Ikona Portal Pracownika Ikona poczty Facebook Twitter Instagram Youtube Linkedin RSS Ikona szukania PLEN

Tytuł projektu: Branżowe Centrum Umiejętności Górniczych w Rybniku

Akronim projektu: BCUG w Rybniku

Źródło finansowania: Krajowy Plan Odbudowy

 

Cele projektu: 

Głównym celem projektu jest wsparcie przygotowania kadr na potrzeby nowoczesnej gospodarki w branży górniczej i przeróbki poprzez utworzenie i wsparcie działalności Branżowego Centrum Umiejętności z dziedziny górnictwa i  przeróbki poprzez stworzenie nowoczesnych pracowni przedmiotowych oraz laboratorium wirtualnej rzeczywistości.

Pozostałymi celami projektu jest przeznaczenie budżetu projektu na remont i wyposażenie sal warsztatowych oraz sztolni. Ponadto, zostaną również opracowane aplikacje szkoleniowe, wykorzystujące technologię wirtualnej rzeczywistości oraz cyfrowe modele 3D urządzeń górniczych. Nowoczesne pracownie, wyposażone w sprzęt wykorzystywany na autentycznych stanowiskach pracy, jak i nowe technologie IT, będą wspomagać i usprawniać różnorodne działania podejmowane w obszarze związanym z przygotowaniem kadr na potrzeby nowoczesnego górnictwa. Zastosowane w projekcie pomoce dydaktyczne w postaci wyposażenia pracowni w nowoczesny sprzęt, to przełomowa i skuteczna technologia, zaprojektowana tak, aby pomóc w zwiększeniu zaangażowania i lepszego przyswajania wiedzy przez uczących się w każdym wieku. 

 

Grupa docelowa projektu:

Projekt jest skierowany zarówno do uczniów, nauczycieli, jak i osób dorosłych. Docelowo w BCU kształcić się będą mogły wszystkie osoby zainteresowane uzyskaniem lub podniesieniem kwalifikacji w branży górniczej, w tym również pracowników JSW SA. Oferta będzie skierowana i skorelowana z potrzebami przedsiębiorstw branży górniczej zarówno dla czynnych pracowników, jak i osób wchodzących na rynek pracy. Oferta szkoleń i kursów możliwa do wykonania w zaplanowanym BCU pokrywa również potrzeby osób młodych w wieku szkolnym i studentów. W ramach działania BCU odbiorcami mogą być również nauczyciele oraz pracownicy ośrodków szkoleniowych, których celem jest podniesienie kompetencji i poznanie nowych technologii stosowanych w przemyśle branży górniczej.

 

Partnerzy projektu:

1. Miasto Rybnik – Lider Partnerstwa

2. Zespół Szkół Technicznych w Rybniku

3. Główny Instytut Górnictwa – Państwowy Instytut Badawczy – Partner dodatkowy

4. Jastrzębska Spółka Węglowa SA – Partner wiodący

5. Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Górnictwa – Partner branżowy

 

Wartość projektu: 11 000 000,00 zł netto

Wartość dofinansowania dla JSW SA: 1 525 700,00 zł netto

 

Efekty/produkty/usługi/korzyści:

Bezpośrednimi produktami w ramach BCU jest utworzenie 9 pracowni:

  • pracownia systemów górniczych (system metanometryczny, system DGT, centralne sterowanie),

  • pracownia mechaniczna,

  • pracownia sterowników PLC,

  • pracownia hydrauliki siłowej,

  • pracownia napędu elektrycznego,

  • pracownia robotyki,

  • pracownia rysunku technicznego,

  • pracownia elektropneumatyki,

  • pracownia VR.

Efektami projektu związanymi z wprowadzeniem do programów nauki elementów VR, jest bezpieczeństwo zajęć (brak narażenia na szkodliwe i niebezpieczne warunki pracy) oraz zwiększenie zaangażowania uczniów w proces szkolenia. Dzięki środowisku VR wykorzystywać będzie można zaawansowane silniki graficzne, odzwierciedlając w bardzo realistyczny sposób podziemne wyrobiska górnicze. Natomiast, poprzez zastosowanie modeli 3D możliwe będzie uzyskanie fotorealistycznych kopii faktycznie wykorzystywanych w górnictwie urządzeń. Zostaną one zoptymalizowane pod kątem wyświetlania w goglach VR. Modele będą przygotowywane w oparciu dokumentację techniczno-ruchową, instrukcje obsługi oraz zdjęcia i filmy referencyjne. Ponadto realizacja projektu umożliwi pozyskanie wykwalifikowanych pracowników dla zakładów JSW SA.