System zarządzania środowiskowego jest częścią Zintegrowanego Systemu Zarządzania szczególnie dotyczącym zapobiegania zanieczyszczeniom i minimalizowania negatywnego oddziaływania na otoczenie.
Zidentyfikowano różnorakie aspekty środowiskowe związane z prowadzoną przez Spółkę działalnością i oferowanymi wyrobami. Identyfikację i stałą aktualizację informacji odnoszących się do aspektów środowiskowych zapewnia stosowanie odpowiednich procedur. Dla każdego znaczącego aspektu środowiskowego sporządzany jest harmonogram, który obejmuje zakres i częstotliwość pomiarów i/lub sposoby monitorowania.
Uwzględniając wymagania prawne i inne związane z działalnością Jastrzębskiej Spółki Węglowej S.A., znaczące aspekty środowiskowe, technologiczne oraz oczekiwania stron zainteresowanych określony został program zarządzania środowiskowego, który zawiera cele i zadania w odniesieniu do aspektów środowiskowych, terminy realizacji, osoby odpowiedzialne, planowane nakłady i przewidywane efekty ich realizacji. Cele środowiskowe ustanawia się uwzględniając politykę środowiskową w ramach polityki systemu zarządzania, znaczące aspekty środowiskowe, wymagania prawne, które mają zastosowanie do aspektów środowiskowych związanych z działalnością zakładów.
Znaczące aspekty środowiskowe dla JSW S.A.:
- Zagospodarowanie własne i sprzedaż metanu.
- Sprzedaż odpadów wydobywczych i kruszyw.
- Wykorzystanie odpadów i produktów ubocznych do wytwarzania mieszaniny doszczelniającej stosowanej w profilaktyce p.poż.
- Wykorzystanie wód opadowych, roztopowych i wód z obmurza szybu jako wody przemysłowej oraz wykorzystanie wód dołowych.
- Rekultywacja obiektów gospodarki odpadami wydobywczymi.
- Szacowanie śladu węglowego organizacji i produktów węgiel i koks.
- Gospodarka odpadami niebezpiecznymi.
- Emisja gazów cieplarnianych.
- Zubożenie zasobów naturalnych.
- Szkody górnicze.
- Odprowadzanie wód dołowych.
- Gospodarka odpadami wydobywczymi.
- Sytuacje awaryjne związane z zagrożeniami naturalnymi i innymi.
- Emisja pyłów i gazów innych niż cieplarniane.
- Zużycie mediów (woda pitna, przemysłowa, energia elektryczna, cieplna, chłodnicza, sprężone powietrze).
- Pobór wód powierzchniowych i podziemnych z ujęć własnych.
- Gospodarka substancjami chemicznymi i ich mieszaninami.
- Gospodarka odpadami innymi niż niebezpieczne.
- Emisja hałasu.
- Azbest.