Wpływ wojny w Ukrainie Y 2024

Ikona BIP Ikona Portal Pracownika Ikona poczty Facebook Twitter Instagram Youtube Linkedin RSS Ikona szukania PLEN

WPŁYW KONFLIKTU ZBROJNEGO W UKRAINIE NA DZIAŁALNOŚĆ GRUPY

Wojna w Ukrainie i sankcje nałożone na Rosję wpłynęły na reorganizację globalnego rynku węgla koksowego. Przed wojną w Ukrainie udział Rosji w imporcie węgla koksowego do UE wynosił około 10% dla węgla koksowego i około 30% dla węgla PCI. Po wprowadzeniu sankcji węgiel rosyjski został przekierowany na rynek azjatycki, głównie do Indii i Chin. Brakujący wolumen na rynku europejskim został uzupełniony dostawami z Australii i USA. Sankcje nałożone na Rosję nie wpłynęły znacząco na obniżenie podaży węgla koksowego na rynkach globalnych, natomiast zmieniły kierunki handlu. Obecnie udział importu węgla koksowego z Rosji w chińskim imporcie ogółem wzrósł z około 7% w latach 2016-2020 do około 25% w roku 2024.

Z powodu działań wojennych znaczącej zmianie uległ potencjał koksowniczy w Ukrainie. Ukraiński portal GMK Center szacuje, że w latach 2014-2024 Ukraina straciła około 64% swoich zdolności produkcyjnych koksu, a produkcja zmniejszyła się o prawie 85%. Według danych GMK Center produkcja koksu w Ukrainie w 2024 roku wyniosła 2,7 mln ton, w porównaniu do 9,5 mln ton w 2021 roku i 17,6 mln ton w 2013 roku. Import koksu do Ukrainy w 2024 roku wyniósł 0,7 mln ton. Skutkiem powyższego jest konieczność przejścia z produkcji opartej na własnych surowcach do produkcji stali opartej na surowcach importowanych.

Trudno szacować długookresowy wpływ wojny w Ukrainie na europejski i globalny rynek. W skali globalnej wojna na terytorium Ukrainy przekłada się na mniej stabilną sytuację gospodarczą, wzrost inflacji oraz wzrost stóp procentowych. Sankcje nałożone na Rosję po agresji na Ukrainę, skutkujące zakazem eksportu węgla do Europy, wpłynęły na reorganizację rynku i okresowy wzrost cen w 2022 roku, jednak obecnie wpływ cenotwórczy tych sankcji na notowania cen węgla koksowego znacząco osłabł. Grupa na bieżąco monitoruje sytuację gospodarczą, w celu oceny jej potencjalnego negatywnego wpływu na Grupę i podjęcia działań mitygujących ten wpływ.
Wojna w Ukrainie oprócz zagrożeń stwarza również szanse rynkowe dla działalności Grupy. Utrata samowystarczalności surowcowej przez Ukrainę otwiera nowe rynki dla Grupy, systematycznie realizowane są dostawy koksu, zrealizowano również próbne dostawy węgla koksowego. Ukraina będzie potrzebować znacznej ilości węgla koksowego i stali, m.in. na odbudowę infrastruktury mieszkaniowej i społecznej zniszczonej w wyniku rosyjskiej inwazji.

Źródło: SPRAWOZDANIE ZARZĄDU Z DZIAŁALNOŚCI JASTRZĘBSKIEJ SPÓŁKI WĘGLOWEJ S.A. ORAZ GRUPY KAPITAŁOWEJ JASTRZĘBSKIEJ SPÓŁKI WĘGLOWEJ S.A. ZA ROK OBROTOWY ZAKOŃCZONY 31 GRUDNIA 2024 ROKU