Warunki określone w rozporządzeniu Ministerstwa Gospodarki z 10 czerwca 2010 roku w sprawie dotacji budżetowej przeznaczonej na dofinansowanie inwestycji początkowych spełniło sześć spośród realizowanych w tym roku w JSW zadań.
- Są to zadania o kluczowym znaczeniu dla przyszłości firmy, związane przede wszystkim z rozbudową bazy zasobowej. Występujemy o wsparcie inwestycji w czterech kopalniach, jednak o największą pulę ubiegamy się dla Zofiówki - podkreśla Artur Górniak, zastępca dyrektora biura ds. inwestycji i rozwoju kopalni, który wraz z wieloosobowym zespołem składającym się z przedstawicieli biura Zarządu i kopalni zajmował się przygotowaniem wniosków i obszernej dokumentacji stanowiącej ich załączniki.
Kopalnia Zofiówka przedstawiła trzy projekty kwalifikujące się do uzyskania wsparcia ze strony państwa. Jeden z nich dotyczy udostępnienia pokładów w złożu Bzie Dębina 2 Zachód, gdzie pierwsze wydobycie planowane jest w roku 2019, a drugi udostępnienia pokładów zalegających pomiędzy poziomem 900 i1080 w macierzystym złożu kopalni. Oba przedsięwzięcia przyczynią się do wydłużenia życia kopalni i utrzymania w niej obecnego poziomu zatrudnienia do czasu uzyskania pełnej zdolności wydobywczej w nowych złożach. Trzecie ze zgłoszonych przez Zofiówkę zadań dotyczyło modernizacji zakładu przeróbki węgla pod kątem zwiększenia jego możliwości produkcyjnych do 17 tys. ton na dobę netto.
Kopalnia Budryk stara się o dotację budżetową na prace związane z udostępnieniem pokładów węgla zalegających poniżej poziomu 1050 i dotarciem do zasobów najlepszej jakości węgla koksowego, co pozwoli przedłużyć żywotność kopalni powyżej 2050 roku.
Kolejną kopalnią, która wystąpiła o przyznanie wsparcia na inwestycje początkowe, jest Pniówek, który rozpoczął prace związane z udostępnieniem węgla w nowym złożu Pawłowice 1, dzięki czemu do 2049 roku utrzyma wydobycie węgla na poziomie 13,5 tys. ton na dobę.
Wniosek kopalni Krupiński dotyczy dofinansowania do inwestycji mającej na celu udostępnienie pokładu węgla planowanego do eksploatacji w latach 2013 - 2026.
W 2010 roku Jastrzębska Spółka Węglowa przeznacza ogółem na inwestycje 650 mln złotych.