Artykuł archiwalny

Ikona BIP Ikona Portal Pracownika Ikona poczty Facebook Twitter Instagram Youtube Linkedin RSS Ikona szukania PLEN

Bez węgla koksowego nie powstrzymamy zmian klimatycznych

Fundamentalną rolę, jaką pełni węgiel koksujący na drodze do zielonej transformacji prezentował Wojciech Kałuża, zastępca prezesa JSW ds. rozwoju, podczas ósmej edycji Kongresu 590, który odbył Warszawie.

zdjęcie: Jacek Stefaniak

Energetyczna transformacja i jej wyzwania były jednym z wiodących tematów kongresowych debat. Podczas jednej z nich, prelegenci  zastanawiali się nad kierunkami w których zmierza zielona transformacja i efektami jakie przyniesie. Proces ten rozpoczyna się w kopalniach Jastrzębskiej Spółki Węglowej, podkreślił uczestniczący w dyskusji Wojciech Kałuża, zastępca prezesa JSW.

- To na barkach górników JSW spoczywa ciężar energetycznej transformacji. Bez węgla koksowego nie można skutecznie walczyć ze zmianami klimatycznymi -  powiedział  Wojciech Kałuża. – Nowe i obecnie używane technologie, które kreują cały segment zielonej energetyki, wymagają urządzeń wykonanych ze stali, a tej nie wytopimy bez wydobywanego w kopalniach JSW węgla koksowego – dodał Wojciech Kałuża.

Jego zdaniem JSW już jest aktywnym uczestnikiem energetycznej transformacji. Kwestia ta związana jest nie tylko z profilem produkcji, który dotyczy surowca o strategicznym znaczeniu dla unijnej gospodarki.

- Nie tylko wydobywamy węgiel koksowy, ale dokładamy wszelkich starań by proces ten odbywał się z szacunkiem dla środowiska naturalnego. Wynika to wprost z zapisów Strategii Środowiskowej Grupy Kapitałowej JSW, która zakłada osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 roku – podkreślił wiceprezes JSW.

Do najważniejszych inicjatyw należą projekty mające na celu redukcję emisji bezpośrednich, głównie metanu poprzez maksymalizację jego gospodarczego wykorzystania, modernizację systemów klimatyzacji wyrobisk dołowych oraz poprawę efektywności energetycznej procesów produkcyjnych.

Kongres 590 to wydarzenie gospodarcze, odbywające się corocznie od 2016 roku pod honorowym patronatem prezydenta RP. W trakcie kilkudziesięciu paneli poruszane są najważniejsze tematy z obszarów gospodarki, bezpieczeństwa, nauki i kultury. Nazwa wydarzenia – Kongres 590 - nawiązuje do prefiksu kodu kreskowego, którym zazwyczaj oznaczane są towary wytwarzane w Polsce.