Artykuł archiwalny

Ikona BIP Ikona Portal Pracownika Ikona poczty Facebook Twitter Instagram Youtube Linkedin RSS Ikona szukania PLEN

Budryk najgłębszą kopalnią w Polsce!

Najmłodsza kopalnia w Polsce - KWK Budryk, od niedawna jest również najgłębszą kopalnią w naszym kraju.

Właśnie zakończono drążenie głównego przekopu odstawczego z poziomu 1050 do 1290. Nowy przekop ma długość 1190 metrów, a jego koniec, to najgłębsze miejsce w Polsce. Koniec przekopu odstawczego, to zarazem początek kolejnego etapu jednej z największych  inwestycji w polskim górnictwie -  budowy poziomu 1290.  

- Teraz przed nami drążenie  960-metrowego przekopu C-1 w kierunku szybu VI - mówi Jan Płaczek, główny inżynier przygotowania produkcji, inwestycji i rozwoju kopalni Budryk. Co ciekawe, przekop C-1 jest budowany w obudowie zamkniętej.  Wkrótce mają też ruszyć roboty przy pogłębianiu szybu VI do głębokości 1290 metrów. Obecnie szyb VI sięga do poziomu 1050.
- Aktualnie trwają prace przy montażu urządzeń wyciągowych. Rozpoczęcie pogłębiania zaplanowano na marzec - informuje Jan Płaczek.  Połączenie przekopu C-1 na poziomie 1290 z szybem VI ma nastąpić pod koniec roku 2013.
Budowa poziomu 1290 w kopalni Budryk to nie tylko prace pod ziemią kopalni , ale również na powierzchni. W czasie, gdy na dole drążone są kolejne przekopy, na górze bardzo poważnie modernizowany jest zakład przeróbczy.

Do tej pory inżynierowie z Budryka i Biura Zarządu JSW mogą się pochwalić zmodernizowanym węzłem odwadniania, w tym węzłem klasyfikacji mułów w dwóch hydrocyklonach (urządzenia firmy KREBS), węzłem odwadniania koncentratu mułowego w dwóch wirówkach sedymentacyjnych (urządzenia firmy DECANTER). Zamontowano również w nowym budynku sześć pras filtracyjnych, które zostały  wyprodukowane przez włoską firmę Diemme. Wszystkie nowe urządzenia zamontowane  w zakładzie przeróbczym, to pierwsza liga światowa. Aktualnie, na zakładzie trwa próbny rozruch. 
Uruchomienie tej części  modernizowanego zakładu przeróbczego już w tym roku powinno przynieść efekty w postaci dwukrotnego zwiększenia produkcji, poszukiwanego na rynku, węgla wsadowego, a tym samym umożliwić uzyskanie sporej nadwyżki z tytułu sprzedaży węgla.

- Przed nami jeszcze wiele pracy. Musimy zbudować urządzenia do odbioru urobku z przedziału południowego szybu I tj. z poziomu 1050 - mówi Andrzej Gawliński główny inżynier przeróbki mechanicznej KWK Budryk.  - W fazie projektowej znajdują się kolejne prace modernizacyjne głównych węzłów wzbogacania, których realizacja umożliwi produkcję węgli najwyższej jakości, spełniających wszystkie wymagania odbiorców z sektora karbochemicznego i energetyki tak krajowych jak i zagranicznych - dodaje Andrzej Gawliński.

Wszystkie prace związane z uruchomieniem poziomu 1290 ( pod ziemią i na powierzchni)  mają się zakończyć w drugim kwartale 2014 roku. Cała inwestycja ma kosztować prawie miliard złotych.
Udostępnienie pokładów w piętrze 1050-1290 pozwoli kopalni dotrzeć do zasobów operatywnych oszacowanych na 159 milionów ton węgla. Z wielkości tej 121 milionów ton to wysokiej klasy węgiel koksowy typu 35. Inwestycja przedłuży żywotność kopalni do 2077 roku i pozwoli jej utrzymać wielkość dobowego wydobycia w wysokości 12,8 tys. ton.