Zarząd JSW KOKS zdecydował o przyspieszeniu procesu wyłączania baterii koksowniczej z ruchu, które było planowane na 4 września. Proces przenoszenia pracowników został zapoczątkowany już w ubiegłym roku. Mogli przejść do Koksowni Radlin, Jadwiga lub Przyjaźń, jak również zadeklarować chęć pozostania w dotychczasowym miejscu pracy, w którym będą prowadzone prace związane z sortowaniem koksu oraz prace porządkowe. Ponadto, każdy mógł zgłosić chęć podjęcia pracy w jednej z kopalni JSW, przy czym zatrudnianie w kopalni odbywa się wyłącznie za pośrednictwem Spółki JSW Szkolenie i Górnictwo. Pracownicy są zatrudniani w SIG na okres maksimum 1 roku na obowiązujących w tej spółce niej zasadach, a później przechodzą stopniowo do kopalni JSW. Wtedy zmieniają się zasady ich wynagradzania.
Przejście z koksowni Dębieńsko do kopalni odbywa się na zasadzie dobrowolności, tak więc nie otrzymują wypowiedzenia. Pierwsze rozmowy w sprawie zatrudnienia w JSW Szkolenie i Górnictwo odbyły się w minionym tygodniu.
Historia koksowni Dębieńsko sięga 1908 roku, kiedy ówczesny właściciel pobliskiej kopalni węgla postanowił wybudować obok zakład produkcji koksu. Zakład posiadający dwie baterie koksownicze ruszył w 1913 roku. W ostatnim czasie koksownia zatrudniała około 180 osób, a jej zdolności produkcyjne sięgały 300 tys. ton koksu rocznie.
Dębieńsko było jedną z czterech koksowni należących do JSW KOKS należącej do grupy kapitałowej JSW. Największą z nich jest koksownia Przyjaźń w Dąbrowie Górniczej. Poza tym JSW KOKS ma też zakłady: Jadwiga i Radlin.