Artykuł archiwalny

Ikona BIP Ikona Portal Pracownika Ikona poczty Facebook Twitter Instagram Youtube Linkedin RSS Ikona szukania PLEN

Deregulacja dotycząca kwalifikacji w zakresie górnictwa i ratownictwa górniczego

1 kwietnia 2016 r. wejdzie w życie ustawa z dnia 5 sierpnia 2015 r. o zmianie ustaw regulujących warunki dostępu do wykonywania niektórych zawodów (Dz. U. z 2015 r. poz. 1505) tzw. ustawa deregulacyjna.

Ustawa deregulacyjna wprowadza m.in. nowe brzmienie upoważnienia do wydania rozporządzenia w sprawie kwalifikacji w zakresie górnictwa i ratownictwa górniczego (art. 17 pkt 9). Jednocześnie ustawa nie zawiera przepisu o utrzymaniu w mocy dotychczasowego rozporządzenia. Wg informacji uzyskanych w Wyższym Urzędzie Górniczym skierowany przez Prezesa WUG do Ministra Energii projekt rozporządzenia w sprawie kwalifikacji w zakresie górnictwa i ratownictwa górniczego znajduje się obecnie w Ministerstwie Środowiska na etapie po uzgodnieniach wewnątrzresortowych. Prace nad tym projektem mogą się przedłużyć do końca kwietnia lub nawet maja br. Powoduje to brak wymaganych przez ustawę - Prawo geologiczne i górnicze (PGG) szczegółowych rozwiązań dotyczących kwalifikacji, a co za tym idzie, brak możliwości prowadzenia po 31 marca br. postępowań w sprawie stwierdzania kwalifikacji w zakresie górnictwa i ratownictwa górniczego.

W tej sytuacji Wyższy Urząd Górniczy zaproponował Dyrektorom Okręgowych Urzędów Górniczych - w miarę możliwości - niezwłoczne zakończenie rozpoczętych przez te organy postępowań. W razie niemożności ich zakończenia do dnia 31 marca br. zaproponowano sporządzenie pism informujących strony (osoby, które wystąpiły o stwierdzenie kwalifikacji), o przedłużeniu się postępowania z powodu prac legislacyjnych nad rozporządzeniem do 30 czerwca br. Wtedy to (najprawdopodobniej) będzie już obowiązywać nowy akt wykonawczy. Jednocześnie wnioski, które wpłyną po 1 kwietnia br., będą musiały „poczekać” na rozpatrzenie do czasu wejścia w życie nowego rozporządzenia. Także w tym przypadku zaproponowano pisemne poinformowanie strony o przedłużeniu postępowania do 30 czerwca br.

Przypominamy zainteresowanym, że jedna z ważniejszych zmian wprowadzonych ustawą deregulacyjną polega na zniesieniu pojęcia „niższy i średni dozór ruchu” i wprowadzeniu pojęcia „dozór ruchu”.

  • Z art. 58 ust. 1 pkt. 2 i 12 zmienionej ustawy PGG wynika, że wykonywanie czynności w wyższym dozorze ruchu oraz w dozorze ruchu w specjalnościach: górniczej, geofizycznej, górnicze wyciągi szybowe, mechanicznej – maszyn i urządzeń dołowych, elektrycznej – maszyn i urządzeń dołowych, elektrycznej – teletechniki i automatyki, mierniczej oraz geologicznej w podziemnych zakładach wydobywających węgiel kamienny, a także w dozorze ruchu w specjalnościach: budowalnej oraz ochrona środowiska w podziemnych zakładach górniczych – wymaga stwierdzenia posiadania kwalifikacji do wykonywania tych czynności , w drodze świadectwa wydanego przez dyrektora okręgowego urzędu górniczego.

  • Z art. 33 ust. 4 ustawy deregulacyjnej wynika, że osoby, które przed dniem wejścia w życie przedmiotowej ustawy uzyskały stwierdzenie posiadania kwalifikacji do wykonywania czynności  osób średniego lub niższego dozoru ruchu w zakładach górniczych mogą wykonywać czynności osób dozoru ruchu inne niż czynności wyższego dozoru ruchu, w rodzaju zakładu górniczego oraz w specjalności technicznej, określonych w decyzji albo świadectwie, stwierdzających posiadanie kwalifikacji.

  • W świetle art. 53 ust. 5 zmienionej ustawy PGG osobami wykonującymi czynności specjalistyczne w ruchu zakładu górniczego w podziemnych zakładach górniczych już nie będą: instruktor strzałowy, operator: samojezdnych maszyn przodkowych, maszyn do obrywki, maszyn do stawiania obudowy podporowej, maszyn do stawiania obudowy kotwowej, pojazdów pozaprzodkowych i samojezdnych maszyn pomocniczych oraz spawacz. Z kolei z art. 58 ust. 7 pkt. 3 ww. ustawy wynika, że powierzenie wykonywania czynności specjalistycznych w ruchu zakładu górniczego następuje po sprawdzeniu przez pracodawcę spełnienia wymagań, o których mowa w art. 56.