Artykuł archiwalny

Ikona BIP Ikona Portal Pracownika Ikona poczty Facebook Twitter Instagram Youtube Linkedin RSS Ikona szukania PLEN

Działania Grupy JSW wśród najlepszych praktyk odpowiedzianego biznesu

Forum Odpowiedzialnego Biznesu w Polsce (FOB) ogłosiło raport „Odpowiedzialny Biznes w Polsce 2022. Dobre praktyki”. Podsumowując i analizując kluczowe dla odpowiedzialnego biznesu wydarzenia 2022 roku, eksperci organizacji wskazują w raporcie najciekawsze i godne naśladowania praktyki biznesowe minionego roku. Kolejny już raz zwrócili oni uwagę na działania realizowane przez Grupę JSW. W tegorocznej edycji raportu wskazano aż 10 dobrych praktyk Grupy JSW.

www.odpowiedzialnybiznes.pl/publikacje/raport-2022

Wśród dobrych praktyk Grupy JSW znalazły się:

  • sól Dębieńska: dzięki odzyskiwaniu soli w zakładzie udało się uniknąć odprowadzania do rzeki Bierawki silnie zasolonych wód, odpompowanych z rejonów górniczych, uzyskując jednocześnie wysokiej jakości sól warzoną. Proces warzenia soli, który bazuje na technologii opracowanej w Stanach Zjednoczonych i Szwecji, jest rozwiązaniem unikatowym w skali europejskiej. Rocznie Przedsiębiorstwo Gospodarki Wodnej i Rekultywacji przetwarza 1,6 mln metrów sześciennych solanek produkując około 70 tys. ton wysokogatunkowej soli spożywczej.
     
  • aplikacja Kopalnie JSW 360°: przybliża w nowatorski sposób pracę górniczą. Dzięki aplikacji dostępnej na stronie internetowej JSW - bez wychodzenia z domu - można obejrzeć najważniejsze obiekty i miejsca w JSW tworzące realistyczny obraz kopalni. Projekt jest skierowany jest do osób zawodowo związanych z górnictwem, studentów wyższych szkół technicznych o profilu górniczym, uczniów szkół zawodowych i techników. 
     
  • pasieka JSW jako lokalne centrum edukacji dla dzieci: zbudowana przy czynnym szybie kopalnianym jest przykładem rewitalizacji, rekultywacji oraz racjonalnego zagospodarowania terenów górniczych. Do tej pory w organizowanych tam warsztatach uczestniczyło już blisko tysiąc dzieci.
     
  • stypendia dla uzdolnionej młodzieży: JSW wdrożyła program stypendialny, który ma zachęcić młodych ludzi nie tylko do nauki w klasach o profilu górniczym, ale także w przyszłości do podjęcia pracy w zakładach JSW SA. Aktualnie JSW posiada 900 aktywnych umów stypendialnych w ośmiu szkołach na terenie Jastrzębia-Zdroju, Pawłowic, Ornontowic, Czerwionki-Leszczyn, Knurowa oraz Rybnika.
     
  • sterowanie radiowe w kolejkach: JSW wprowadziła sterowanie radiowe na stacjach materiałowych w KWK Borynia-Zofiówka Ruchu Borynia. Dzięki temu usprawniono proces załadunku i rozładunku, podnosząc jednocześnie bezpieczeństwo w miejscu pracy operatora. To pierwsze takie rozwiązanie w Polsce. 
     
  • studium kompetencji JSW: JSW uruchomiła cykl warsztatów dla pracowników dozoru i dozoru wyższego. Trenerami na warsztatach są pracownicy całej Grupy Kapitałowej JSW.  Studium Kompetencji na wniosek pracowników stanie się stałym elementem procesu szkoleniowego.
     
  • porozumienie dla cyberbezpieczeństwa: JSW SA, Politechnika Śląska i Instytut Techniki Górniczej KOMAG zawarły porozumienie dotyczące współpracy w zakresie cyberbezpieczeństwa. To jedno z najważniejszych współczesnych wyzwań przemysłu wydobywczego, które szczególnego znaczenia nabrało w obliczu wojny na Ukrainie. Cyfrowa transformacja przemysłu, pozwala  skutecznie optymalizować, zarządzać, ale także monitorować bezpieczeństwo procesów wydobywania i przeróbki węgla koksowego.
     
  • edukacyjny projekt Kopalnia Wiedzy JSW – warsztaty dla dzieci realizowane na Uniwersytecie Śląskim: w 2022 r. JSW podjęła współpracę z Uniwersytetem Śląskim w zakresie prowadzenia przez naukowców uczelni warsztatów naukowych dla uczniów, które są nagrodą  w licznych konkursach Kopalni Wiedzy JSW. Na www.nowakopalniawiedzy.pl oraz Fb Kopalnia Wiedzy JSW udostępniono materiały edukacyjne dot. m.in. wykorzystania wodoru, odpowiedzialnej konsumpcji, znaczenia węgla koksującego dla gospodarki, elektromobilności.  
     
  • innowacyjne projekty na rzecz kolei: należąca do Grupy JSW – Jastrzębska Spółka Kolejowa razem z Zespołem Szkół nr 6 w Jastrzębiu-Zdroju realizuje projekt, którego celem jest opracowanie aplikacji do analizy danych diagnostycznych systemów sterowania ruchem kolejowym oraz narzędzia do pomiarów prądów systemowych czujnika koła RSR180.
       
  • obudowa stworzona przez pracowników: Jastrzębskie Zakłady Remontowe, które należą do Grupy JSW dostarczyły do Ruchu Knurów kopalni „Knurów-Szczygłowice” kompleks 143 sekcji zmechanizowanej obudowy ścianowej. To pierwsze sekcje w całości zaprojektowane i wykonane przez pracowników JZR.  Dzięki współpracy zespołu projektowego i grupy doświadczonych górników Ruchu Knurów powstała nowoczesna konstrukcja zapewniająca bezpieczeństwo i komfort pracy.  

Publikowany corocznie przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu raport „Odpowiedzialny biznes w Polsce. Dobre praktyki” to największy w Polsce przegląd inicjatyw CSR i zrównoważonego rozwoju. W 21. edycji zaprezentowano 1705 działań podjętych przez 272 firmy.