Artykuł archiwalny

Ikona BIP Ikona Portal Pracownika Ikona poczty Facebook Twitter Instagram Youtube Linkedin RSS Ikona szukania PLEN

Górnictwo w obliczu współczesnych wyzwań

W Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach trwa 15. International Mining Forum 2019, którego gospodarzem po raz drugi została Jastrzębska Spółka Węglowa. Podczas Forum spotykają się przedstawiciele branży górniczej, instytutów naukowych i uczelni, dyplomaci, przedsiębiorcy, partnerzy biznesowi. Do Katowic przyjechali z kraju i zagranicy, by dyskutować o przyszłości górnictwa.

fot. Mateusz Paszek

Bezpieczeństwo i efektywność wydobycia w oparciu o przemysł 4.0 to główne hasła tegorocznego Forum. Jego efektami mają być nowe pomysły, które będą miały wpływ na przyszłość i rozwój górnictwa.­ - Powinniśmy dyskutować o czwartej rewolucji przemysłowej, ponieważ wnosi nową jakość do polskiego górnictwa. Dyskutujmy o wszystkim, co może poprawiać efektywność i bezpieczeństwo w kopalniach­ – przekonywał prof. Józef Dubiński, prezes Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Górnictwa, witając uczestników Forum: - IMF 2019 różni się misją i formułą od klasycznych konferencji. Liczymy na szeroką debatę, ponieważ to pozytywna konfrontacja górnictwa polskiego i światowego.

IMF 2019 to doskonała okazja, aby przyjrzeć się efektom poprzedniego Forum sprzed dwóch lat i wyznaczyć nowe cele. - Miałem wtedy okazję nawiązać wiele ciekawych kontaktów. Polska, jest dla Australii ważnym partnerem, bo mamy wiele wspólnego, to między innymi górnictwo, na którego rozwoju zależy nam wszystkim. Z dumą chcę powiedzieć, że Australia jest liderem nowoczesnych rozwiązań stosowanych na całym świecie, którymi interesuje się wiele krajów. Australijskie górnictwo jest bezpieczne, innowacyjne, stale się rozwija i na pewno nie zaginie. Ważne, aby powołać międzynarodową koalicję partnerów, takich jak JSW, które traktują górnictwo bardzo poważnie  – mówił dziś Paul Wojciechowski, ambasador Australii. W tym roku paneliści próbują odpowiedzieć na pytania dotyczące rozwoju polskiego górnictwa i jego zbieżności z tym, co w tej branży dzieje się na świecie. W Polsce liderem na tym polu jest Jastrzębska Spółka Węglowa, która wyciągnęła wnioski z poprzedniego Forum sprzed dwóch lat. Dziś JSW aktywnie wpisuje się w proinnowacyjność w górnictwie. - Czwarta rewolucja przemysłowa toczy się na naszych oczach z wielką dynamiką, jakiej nie było nigdy wcześniej. Dlatego jeszcze odważniej pracujemy nad innowacyjnymi, nowoczesnymi technologiami, które pozwolą nam stworzyć inteligentną kopalnię. Razem możemy udowodnić, że polskie górnictwo ma szanse tworzyć nowatorskie rozwiązania i efektywne technologie. Wspólnie mamy szanse zbudować nowoczesny i przyjazny środowisku sektor branży wydobywczej na miarę XXI wieku – mówił Daniel Ozon, prezes zarządu Jastrzębskiej Spółki Węglowej, który wymienił także innowacyjne projekty prowadzone w kopalniach i zakładach Spółki.

W konferencji uczestniczą przedstawiciele dyplomacji Australii, Wielkiej Brytanii i Niemiec, eksperci Głównego Instytutu Górnictwa, Wyższego Urzędu Górniczego, Akademii Górniczo-Hutniczej, a także przedstawiciele spółek górniczych i politycy. Wszystkich połączyła dyskusja o restrukturyzacji i rozwoju górnictwa. - Przyszłość górnictwa, to przede wszystkim informatyzacja, digitalizacja, innowacyjne rozwiązania i poszerzanie bazy zasobowej, a także zwiększenie efektywności i wydajności. Jest rynek na węgiel, co pokazuje rosnący import, jest też konieczność budowy nowych kopalń – mówił Jonasz Drabek z departamentu górnictwa w Ministerstwie Energii. Wtórował mu prof. Stanisław Prusek, naczelny dyrektor Głównego Instytutu Górnictwa: - Wszystkie kopalnie wdrażają przemysł 4.0, różny jest stopień zaawansowania, ale jesteśmy na to skazani, nie ma innego wyjścia.

International Mining Forum odbywa się na terenach pokopalnianych, w Międzynarodowym Centrum Kongresowym, które jest chlubą Katowic. IMF 2019 potrwa do jutra. Podczas pierwszego dnia Forum debata była skoncentrowana na tematach dotyczących wdrażania i wykorzystania nowoczesnych rozwiązań technicznych i informatycznych w kopalniach oraz podjęcia szerokich działań informujących na temat gospodarki surowcami mineralnymi i procesów ich pozyskiwania. Paneliści wielokrotnie zwracali uwagę na ogromne znaczenie węgla koksowego, który znajduje się na liście surowców krytycznych Unii Europejskiej i jest istotnym surowcem z punktu widzenia polskiej, europejskiej i światowej gospodarki. – Musimy starać się być pewni, aby węgiel koksowy znalazł się na tej liście także w kolejnych latach. Wcześniej lista powiększyła się z 14 do 27 pozycji, i nie wyobrażam sobie, aby węgiel koksowy miał z niej wypaść – wyjaśniał Maurits Bruggink ze Stowarzyszenia Surowców Krytycznych Unii Europejskiej.

Na piątek zaplanowano kilkanaście sesji tematycznych, które odbędą się między innymi w Katowicach, Jastrzębiu-Zdroju i Krakowie. Szczegóły na stronie: www.imf2019.pl/sesje-tematyczne

***

Grupa JSW jest największym producentem wysokiej jakości węgla koksowego hard i znaczącym producentem koksu w Unii Europejskiej. Węgiel wydobywany przez Grupę JSW, w tym głównie węgiel koksowy, jest wykorzystywany w Europie Środkowej przez lokalne huty należące do międzynarodowych producentów stali i regionalne przedsiębiorstwa użyteczności publicznej. Produkowany przez Grupę JSW wysokiej jakości koks jest również sprzedawany na rynku globalnym. JSW jest gospodarzem International Mining Forum 2019.