Podczas trzydniowego cyklu debat w katowickim MCK pojawiło się wielu ekspertów z Polski i ze świata, przedstawicieli biznesu, samorządowców i polityków. Jak co roku, w programie Kongresu nie zabrakło ważnych i najbardziej aktualnych tematów związanych z gospodarką. Było wiele okazji do dyskusji, również ważnych z punktu widzenia Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Tomasz Cudny wziął udział w debacie dotyczącej rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie redukcji emisji metanu.
– Dzięki ogromnemu zaangażowaniu europosłów, Ministerstwa Aktywów Państwowych oraz spółek węglowych udało się złagodzić zapisy proponowanego rozporządzenia metanowego. To nasz wspólny sukces, ponieważ projekt rozporządzenia z 2021 roku w sprawie ograniczeń emisji metanu był zbyt restrykcyjny i przy obecnych technologiach praktycznie niemożliwy do osiągnięcia – podkreślał Tomasz Cudny, prezes zarządu JSW.
Warto przypomnieć, że węgiel koksowy jest uznany przez Unię Europejską za surowiec strategiczny. Jednocześnie unijne rozporządzenie dotyczące metanu uderza w kopalnie, które go produkują.
– To jest dualizm decyzyjny, bo z jednej strony JSW jest jedynym w Europie producentem węgla koksowego, który jest wpisany na listę surowców strategicznych UE, a z drugiej strony próbuje się ograniczyć jego produkcję poprzez chęć wprowadzenia restrykcyjnych przepisów dotyczących ograniczenia emisji metanu. Wiele czasu poświęcamy na tłumaczenie, że węgiel nie jest pojęciem jednorodnym, że bez węgla koksowego nie ma stali, a bez niej nie ma rozwoju cywilizacji. Nasz węgiel jest potrzebny społeczeństwu, a osoby które chciały ograniczyć jego produkcję poprzez zapisy w projekcie rozporządzenia metanowego chyba o tym zapomniały. Dbajmy o swoje, bo jesteśmy praktycznie jedyną firmą w Europie, która produkuje ten surowiec – zaznaczał prezes Cudny.
Transformacja energetyczna potrzebuje stali, a więc węgla koksowego, to też jedna z konkluzji debaty o węglu, w której uczestniczył Sebastian Bartos, zastępca prezesa zarządu JSW ds. handlu. Zwracał uwagę, że obecna sytuacja sprzyja węglowi koksowemu.
– To jest czas na węgiel koksowy, jak nigdy dotąd. Będziemy mieli swoje miejsce na tym rynku, jako JSW chcemy być aktywnym uczestnikiem tej zielonej transformacji, bo z natury rzeczy jesteśmy i będziemy w jeszcze większej skali w przyszłości – mówił Sebastian Bartos, zwracając uwagę, że obecnie przeżywamy rewolucję gospodarczą.
– Perspektywy dla producenta węgla koksowego są, były i będą jeszcze szersze niż do tej pory. Nowe technologie potrzebują stali. Tak naprawdę eliminacja CO2 jest związana z zapewnieniem energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych, czyli te źródła muszą najpierw powstać. Rola JSW będzie znacząca i kluczowa w tym procesie – podkreślał wiceprezes Bartos.
Europejski Kongres Gospodarczy to jedno z największych spotkań świata biznesu, nauki i polityki w tej części Europy. W tegorocznej edycji odbyło się 170 sesji z udziałem ponad 1200 panelistów, 11 tysięcy uczestników stacjonarnych i 650 przedstawicieli mediów.