Artykuł archiwalny

Ikona BIP Ikona Portal Pracownika Ikona poczty Facebook Twitter Instagram Youtube Linkedin RSS Ikona szukania PLEN

JSW: rusza produkcja koksu w zmodernizowanej baterii w Koksowni Przyjaźń

Dziś rozpoczyna się produkcja koksu w zmodernizowanej baterii koksowniczej nr 1 w Koksowni Przyjaźń.

Dziś rozpoczyna się produkcja koksu w zmodernizowanej baterii koksowniczej nr 1 w Koksowni Przyjaźń, należącej do Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Tym samym do użytku oddany zostaje jedna z najnowocześniejszych baterii nie tylko w Polsce, ale i Europie. Wartość inwestycji wyniosła 270 mln zł.

Dziś rozpoczął się drugi etap rozruchu baterii, tj. proces produkcyjny, którego celem jest stopniowe zwiększanie produkcji do września tego roku, tak aby nominalne roczne zdolności produkcyjne baterii wyniosły ponad 700 tys. ton i pozwoliły na osiągnięcie od roku 2018 zdolności produkcyjnych Koksowni na poziomie 3,3 mln ton rocznie.

Pierwszym etapem uruchomienia baterii był rozruch technologiczny, który rozpoczął się 4 stycznia 2011 r. Jego głównym celem było rozgrzanie baterii do temperatur umożliwiających koksowanie węgla, a więc przetwarzanie go w koks, który jako produktu finalny wykorzystywany jest w produkcji stali. 

- Dziś oddajemy w Koksowni Przyjaźń jeden z najnowocześniejszych obiektów w europejskim sektorze koksowniczym. Wykorzystywanie najnowszych technologii w tradycyjnym sektorze jakim jest wydobycie węgla i produkcja koksu, to dziś już norma. Dzięki temu jednak nasza pozycja konkurencyjna znacząco się poprawia i możemy zwiększać efektywność i elastyczność działania.  To ma wymierne korzyści w postaci niższych kosztów i lepszych jakościowo produktów. Niezwykle istotny jest oczywiście aspekt ochrony środowiska. Nowa bateria spełnia bowiem najwyższe standardy w tym zakresie -  mówi Jarosław Zagórowski, Prezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

Uruchamiana bateria spełnia najwyższe standardy zarówno pod względem efektywności, jak i ekologiczne. Zastosowane na baterii nr 1 nowoczesne instalacje i urządzenia spełniają wymogi najlepszych dostępnych technik (best available techniques) oraz rygorystyczne normy dotyczące emisji zanieczyszczeń i ochrony środowiska obowiązujące w Unii Europejskiej. Całość procesu przeróbki węgla na koks jest zautomatyzowana i sterowana poprzez systemy informatyczne.

Wartość inwestycji związanych z modernizacją baterii oraz obiektów powiązanych tzn. maszyn piecowych, instalacji odpylania czy sterowania i automatyki wyniosła 270 mln zł. Całość została sfinansowana ze środków własnych.

- Doświadczenie, które zdobyliśmy podczas modernizacji baterii nr 1 ma ogromne znaczenie. To z pewnością zaprocentuje i pozwoli na szybsze i efektywniejsze przeprowadzenie podobnych procesów kiedy zapadną ewentualne decyzje dotyczące modernizacji kolejnych baterii - mówi Edward Szlęk, Prezes Zarządu Koksowni Przyjaźń.

Proces modernizacji trwał niecałe 2 lata. Jego rozpoczęcie nastąpiło w maju 2008 r. Nad modernizacją pracowała Służba Inwestycji Koksowni Przyjaźń, zatrudniając szereg firm zewnętrznych. Najszerszy zakres robót wykonywała spółka PIECEXPORT-PIECBUD S.A. w Dąbrowie Górniczej.

Od strony technologicznej proces nadzoruje Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla z Zabrza, a od strony ekologicznej, Instytut Podstaw Inżynierii Środowiska Polskiej Akademii Nauk. Modernizację zaprojektowało Biuro Projektów Koksoprojekt z Zabrza.

W Koksowni Przyjaźń funkcjonowały dotychczas 4 baterie koksownicze: 1 nowa bateria nr 5, zbudowana w latach 2006 - 2007 i 3 zbudowane w latach 80. ubiegłego wieku. Łączna zdolność produkcyjna tych baterii wynosiła 2,6 mln ton koksu rocznie.

Dodatkowe informacje o JSW
JSW to lider pod względem produkcji węgla koksowego w Unii Europejskiej. W ubiegłym roku spółka wyprodukowała 9,1 mln ton tego surowca (w tym 7,7 mln ton wysokiej jakości węgla typu 35) oraz 4,2 mln ton węgla do celów energetycznych. Całkowity obszar wydobywczy spółki obejmuje 170 km2. Produkcja węgla odbywa się w pięciu kopalniach: Borynia-Zofiówka, Budryk, Jas-Mos, Krupiński i Pniówek, których łączne rezerwy (zasoby operatywne) wynoszą 552 mln ton (objęte obecnymi koncesjami) i 129 mln ton na głębszych poziomach*. W skład Grupy kapitałowej wchodzą także inne spółki, w tym producenci koksu i dystrybutor węgla i koksu. Łączna produkcja koksu w Grupie wyniosła w 2010 r. 2,6 mln ton. Jest to wysokiej jakości koks metalurgiczny wykorzystywany do produkcji stali. 

Podstawowy produkt spółki tj. tzw. węgiel koksowy typu 35 (hard) odznacza się wysokimi parametrami jakościowymi takimi jak: niska zawartość popiołu i siarki oraz wysokie parametry koksotwórcze i znajduje zastosowanie przede wszystkim w produkcji najwyższej jakości koksu metalurgicznego.

*Zasoby operatywne" wg Polskiej Normy szacowania zasobów uznaje się za odpowiadające w przybliżeniu rezerwom udokumentowanym i prawdopodobnym według klasyfikacji JORC.

Dodatkowe informacje o Koksowni Przyjaźń
Koksownia Przyjaźń to największa niezintegrowana, tj. działająca poza przedsiębiorstwem hutniczym, koksownia w Unii Europejskiej. W skład Koksowni wchodzi 5 baterii, w tym 1 nowo-wybudowana (uruchomiona w 2007 r.) oraz 1 całkowicie zmodernizowana (opisywana powyżej bateria nr 1). Po oddaniu baterii nr 1 moce produkcyjne Koksowni wzrosną od roku 2018 r. do 3,3 mln ton rocznie z obecnego poziomu 2,6 mln ton.

Ponadto Koksownia wyposażona jest w dwie instalacje suchego chłodzenia koksu, jedną instalację mokrego gaszenia koksu, zmodernizowaną instalację oczyszczania gazu koksowniczego, zmodernizowaną oczyszczalnię ścieków oraz elektrociepłownię o mocy 39 MW. Spółka koncentruje się na produkcji koksu metalurgicznego wykorzystywanego do produkcji stali.