- Wspieranie edukacji to jeden z priorytetów JSW i istotna płaszczyzna współpracy z samorządami, na terenie których spółka prowadzi działalność. Ten projekt pozwoli nam pozyskać doskonale wyszkolonych pracowników, którzy podczas praktyk poznają specyfikę pracy w naszych kopalniach. Uczniowie pawłowickiej szkoły, to przecież także dzieci naszych pracowników, a więc ta umowa wpisuje się w Śląską tradycję, w której profesja górnika przechodzi z ojca na syna - powiedział Artur Wojtków.
Zgodnie z zapisami umowy JSW zapewni naukę zawodu w formie zajęć praktycznych i praktyki zawodowej w sztolni i warsztacie szkoleniowym KWK Pniówek. W ramach posiadanych możliwości nauka zawodu będzie prowadzona też w wyrobiskach górniczych kopalni. Ta forma współpracy edukacyjnej liczy sobie już blisko 15 lat i to dzięki niej w 2006 roku w Zespole Szkół Ogólnokształcących im. Jana Pawła II utworzono klasę technikum o profilu technik górnictwa podziemnego, a następnie technik elektryk.
To nie jedyny rodzaj wsparcia JSW, na który w Pawłowicach mogą liczyć przyszli technicy górniczych profesji. Kilka miesięcy temu ze środków Fundacji JSW dla szkolnej pracowni zakupiono nowoczesny sprzęt dydaktyczny do nauki elektryki i elektroniki. Jastrzębska Spółka Węglowa w 2018 roku ustanowiła też dla uczniów klas o profilu górniczym specjalny fundusz stypendialny. Uczniowie otrzymują 250 złotych miesięcznie, a najlepszy z nich na zakończenie każdego roku otrzymuje specjalną nagrodę w wysokości 1500 złotych.
- Współpraca z Jastrzębską Spółką Węglową układa się doskonale. Jej edukacyjny wymiar pozwala nam zapewnić, nie tylko wysoki poziom praktycznej nauki zawodu, ale także tworzy dla naszych młodych mieszkańców doskonałe perspektywy zawodowe, przecież mamy na naszym terenie kopalnię Pniówek - powiedział po podpisaniu umowy Franciszek Dziendziel, Wójt Pawłowic.