W debacie wzięli udział przedstawiciele banków, co pozwoliło na wszechstronną dyskusję o potrzebach i oczekiwaniach wobec rynku finansowego ze strony inwestorów oraz przedsiębiorców. Jastrzębska Spółka Węglowa była gospodarzem jednej z debat, podczas której Robert Ostrowski, wiceprezes JSW zwrócił uwagę, że bez finansowania węgla koksowego trudno mówić o transformacji energetycznej.
– Od pewnego czasu prowadzimy akcję edukacyjną i nie jest ona łatwa. Trudno przebić się z informacją, że spółka węglowa posiada surowiec krytyczny, produkuje i dostarcza ten surowiec do celów gospodarczych, ale też transformacyjnych. Wyrwanie tego ogniwa z łańcucha dostaw, ograniczy możliwości osiągnięcia celów klimatycznych – podkreślił Robert Ostrowski, zastępca prezesa zarządu JSW ds. ekonomicznych.
Jastrzębska Spółka Węglowa jest stabilnym dostawcą węgla koksowego i koksu na potrzeby branży metalurgicznej, istotnej z punktu widzenia transformacji energetycznej. Farmy fotowoltaiczne, samochody elektryczne, magazyny energii potrzebują elementów stalowych.
– Mocno finansujemy polski przemysł i chcemy takim bankiem pozostać. Natomiast musimy patrzeć na to, co dzieje się na świecie, a przede wszystkim na rynkach finansowych - mówił Jerzy Kwieciński z Banku Pekao SA. – Lista surowców strategicznych UE ma kluczowe znaczenie, bo pokazuje, co w najbliższych latach będzie ważne dla przemysłu i gospodarki UE. Natomiast pojawia się pytanie czy ta lista jest znana i dobrze rozumiana. Jestem sceptyczny, wciąż mamy wiele instytucji, które słysząc węgiel – odwracają się. Podejście takich banków jak nasz jest inne – dodał Jerzy Kwieciński.
Kongres Bankowości Korporacyjnej i Inwestycyjnej jest ważnym wydarzeniem nie tylko dla przedsiębiorców, ale też dla całego rynku inwestycyjnego. Udział przedstawicieli JSW w tego typu przedsięwzięciach przyczynia się do jeszcze szerszego zrozumienia działalności Spółki oraz korzyści, jakie niesie dla polskiej i europejskiej gospodarki.
– Rozsądne podejście do finansowania pełnego łańcucha dostaw surowców krytycznych, węgla koksowego, branży stalowej, pozwoli ograniczyć emisję gazów cieplarnianych. Bez świadomego podejścia finansowego - transformacja się nie odbędzie. Wsparcie węgla koksowego, koksu i branży stalowej jest kluczowe do osiągnięcia celów klimatycznych, a docelowo neutralności klimatycznej – podsumował Robert Ostrowski.