Artykuł archiwalny

Ikona BIP Ikona Portal Pracownika Ikona poczty Facebook Twitter Instagram Youtube Linkedin RSS Ikona szukania PLEN

Kolejny produkt z rodziny VARMO HOME już w sprzedaży

Sierpień to jeszcze czas wakacji. Korzystamy z urlopów i kto może wyjeżdża tam, gdzie spokój, czyste powietrze i słońce. Jednak już wkrótce ciepło zacznie nam się kojarzyć z „ciepłem domowego ogniska” i sezonem grzewczym. Właśnie z myślą o cieple w domu i czystym powietrzu za oknem Polski Koks postanowił rozszerzyć ofertę produktową Zakładu Produkcji Kompozytowych Paliw Stałych o pelet węglowy VARMO Ø 20mm.


Kolejny produkt z rodziny VARMO HOME jest paliwem węglowym alternatywnym w stosunku do węgla orzecha. Przeznaczony jest do kotłów zasypowych, może być również stosowany w kuchniach węglowych oraz piecach konwencjonalnych. Pelet VARMO Ø 20mm dostępny jest w workach 15 kg.

W związku ze zbliżającym się okresem przygotowań do sezonu grzewczego Polski Koks otwiera kolejny punkt sprzedaży detalicznej. Nowy punkt powstaje bezpośrednio w zakładzie producenta, a jego atutem jest oferta sprzedaży z dostawą do klienta.

       W lipcowym wydaniu „Jastrzębskiego Węgla” pisaliśmy o możliwości skorzystania z porad serwisu technicznego VARMO.  Konsultant zwany „Doktorem VARMO” cieszy się sporym zainteresowaniem. Ilość i stosunkowo szeroka tematyka pytań zachęciła nas do podzielenia się komentarzami z szerszym gronem.

          Poruszane kwestie dotyczyły zanieczyszczenia powietrza, innowacyjności naszego produktu jak i jego walorów użytkowych począwszy od składowania, przez zachowanie w piecu do tzw.  pozostałości po spaleniu. Pozytywnie zaskoczyły nas pytania dotyczące walorów ekologicznych VARMO potwierdzające coraz większe zainteresowanie redukcją tzw. niskiej emisji. Ze szczególnym  zainteresowaniem odnotowaliśmy pytania dotyczące spalania naszego paliwa w różnych kotłach.

        W odpowiedzi na wiele pytań często przypominaliśmy, że posiadany piec, czy kocioł jest jedynie elementem systemu grzewczego. Ogromne znaczenie dla jakości i efektywności działania systemu, w tym oddziaływania na środowisko ma nasza wiedza dotycząca doboru paliwa.

          Wyeliminowanie starych, osiągających niewielkie sprawności kotłów i pieców i zastąpienie ich nowoczesnymi zautomatyzowanymi urządzeniami wymaga znacznych nakładów inwestycyjnych ze strony indywidualnych użytkowników.  Często pytano, czy w “starych piecach“ można palić ekologicznie?, Tak! Formowane paliwo jakim jest VARMO jest rozwiązaniem atrakcyjnym dla indywidualnych gospodarstw domowych, dającym natychmiastowe efekty. Produkowane na bazie węgla kamiennego, przetworzonego do ekologicznie przyjaznej postaci, pelety węglowe mogą być stosowane bezpośrednio w istniejących piecach kaflowych, piecach kuchennych, indywidualnych i zbiorowych systemach ogrzewania.

            Czy w sytuacji, gdy rozpatrywane lub wręcz wprowadzane są przepisy dążące do wyeliminowania węgla, produkcja paliwa na bazie flotokoncentratu nie jest przypadkiem drogą pod prąd?

Produkcja peletów węglowych w Suszcu to proces, który przekształca muły węglowe do postaci szlachetnego paliwa  i wpisuje się w kierunek proekologicznego działania, polegający na zastosowaniu paliwa alternatywnego. Pamiętajmy, że rozwiązania polegające na zastosowaniu niekonwencjonalnych źródeł energii, takich jak energia słoneczna, geotermiczna czy też wiatrowa ze swojej natury posiadają ograniczony charakter i wymagają wspomagania bądź uzupełnienia metodami konwencjonalnymi. Stąd pomysł na produkty VARMO, rodzinę paliw stałych o

  • ­obniżonej emisji substancji szkodliwych,
  • ­obniżonych kosztach zakupu, bądź kosztach zbliżonych do paliwa konwencjonalnego,, które można zweryfikować przy użyciu kalkulatora energooszczędności dostępnego  na stronie internetowej VARMO w zakładce PORADNIK,
  • ­możliwości stosowania w istniejących piecach, a więc nie wymagającego indywidualnych nakładów inwestycyjnych,
  • ­zawartości bio-odtwarzalnych komponentów, bądź innych składników wynikających z uwarunkowań lokalnych.

VARMO produkowane jest na bazie węgli wykorzystywanych do produkcji koksu. Kontaktowali się z nami sceptycy, którzy twierdzili , że taki węgiel nie nadaje się do spalania w kotłach małej mocy ze względu na zbyt duże właściwości spiekania.

Bez wchodzenia w nieprzydatne dla użytkownika szczegóły techniczne nasz serwis techniczny VARMO wyjaśniał, że w  procesie wytwarzania paliwa formowanego istotną rolę odgrywają:

  • ­właściwe ilościowe dobranie składników, tak aby proces spalania nie natrafił na blokadę w kluczowych reakcjach,
  • ­uzyskanie jednorodnej mieszanki przed procesem formowania,
  • właściwe prowadzenie procesu suszenia, zapewniającego wystarczającą wytrzymałość peletu, jego porowatość i niezbędną ilość wilgoci przyspieszającej przebieg reakcji utleniania tlenku węgla i węglowodorów.

Spełnienie tych wymogów jest możliwe poprzez właściwe opracowanie procesu technologicznego i prawidłowy przebieg procesu produkcji od dozowanie komponentów, poprzez mieszanie, formowanie, suszenie do odpowiedniego konfekcjonowanie. Paliwo VARMO Home produkowane jest w nowym i nowoczesnym zakładzie w ściśle kontrolowanym reżimie technologicznym dotyczącym ilości składników oraz wilgotności paliwa.

Podsumowując. Produkcja VARMO stwarza korzystne warunki jego całkowitego i zupełnego spalania.

Po spaleniu zostaje jedynie popiół czysto mineralny, bez zawartości węgla czy jego drobin.  Do pytań dotyczących popiołu powrócimy w kolejnym wydaniu miesięcznika.

Na zakończenie odpowiemy jeszcze na pytanie „dlaczego pelet nazywamy paliwem nowej generacji?“ Otóż VARMO jest pierwszym paliwem węglowym o zaletach, kwalifikujących je jako paliwo innowacyjne. Spala się w całości i prawie bezdymnie, co jest ważne dla środowiska naturalnego. Jeśli masz pytanie dotyczące paliwa Varmo możesz je zadać pisząc na adres [email protected]. Kolejne podsumowanie pytań i komentarzy przedstawimy w następnym wydaniu Jastrzębskiego Węgla.