W swoim wystąpieniu prezes Ozon przedstawił sytuację Grupy Kapitałowej JSW na rynku europejskim. - Mamy 6 mld t zasobów bilansowych, 1 mld t zasobów operatywnych. Wkrótce będziemy jedynym producentem węgla koksowego w UE, gdyż Czesi kończą wydobycie. Jak sobie radzić ze spadającymi cenami, szczególnie gdy zbliżają się do kosztów produkcji, i tak już zaniżonych. To zmusza nas do działań innowacyjnych. W ciągu jednego roku odnotowaliśmy wzrost wydajności z 630 na 710 t na pracownika, a koszty produkcji jednej tony węgla obniżyliśmy z 300 do 250 zł. Niebagatelny był wkład pracowników, którzy zgodzili się na zmniejszenie wynagrodzeń. Trzeba się jednak wciąż doskonalić. Liczymy na skorzystanie z doświadczeń naszych kolegów z Australii, których gościmy na IMF. Kilka tygodni temu uruchomiliśmy nasze nowe centrum Big Data, które nazwaliśmy Centrum Zaawansowanej Analityki Danych. Ma to nam pomóc zdobyć maksymalną ilość danych, przetworzyć i wyciągnąć wnioski – powiedział Daniel Ozon.
JSW chce wykorzystywać innowacyjne rozwiązania, które mają mieć wpływ na dobrej jakości węgiel i koks. Już teraz w JSW działa Centrum Zaawansowanej Analityki Danych (CZAD). Nowoczesne centrum monitoruje w sposób automatyczny kilkadziesiąt najważniejszych maszyn i urządzeń wykorzystywanych w procesach wydobywania, transportu i przeróbki węgla w kopalniach JSW. Poszukując nowoczesnych rozwiązań dla górnictwa prezes Ozon podczas Forum podpisał kilka ważnych listów intencyjnych. Z PAiH oraz JSW Innowacje spółka podpisał list intencyjny dotyczący kreowania dogodnych warunków do rozwoju działalności związanej z górnictwem przy udziale partnerów zagranicznych. Z kolei list intencyjny podpisany z JSW Innowacje, Advicom oraz Famur dotyczący współpracy w celu wdrożenia metod proaktywnego utrzymania ruchu (predictive maintenance), w zakresie maszyn dostarczanych przez Famur na potrzeby JSW.
Umowa podpisana przez JSW, JSW Innowacje, JZR i Caterpillar, dotyczący testowania w kopalniach JSW nowoczesnej technologii napędowej stworzonej przez CGME z przeznaczeniem dla systemów wydobywczych i transportu taśmociągami, wytworzenia i dostawy JSW różnego innowacyjnego sprzętu mechanicznego, elektrycznego i hydraulicznego, celem podniesienia efektywności i bezpieczeństwa w kopalniach JSW.
Ponadto listy intencyjne podpisano z Akademią Górniczo-Hutniczą w sprawie zatrudnienia najlepszych absolwentów oraz firmą ABB, która zajmie się modelowaniem złóż, innowacyjnymi rozwiązaniami informatycznymi oraz zarządzaniem zużyciem i produkcją energii elektrycznej.
Jutro (30 czerwca) odbędą się sesje tematyczne we wszystkich Ruchach i kopalniach JSW oraz w siedzibie spółki.
Zobacz więcej zdjęć w galerii na stronie: www.imf2017.pl