Artykuł archiwalny

Ikona BIP Ikona Portal Pracownika Ikona poczty Facebook Twitter Instagram Youtube Linkedin RSS Ikona szukania PLEN

Niezrozumiałe protesty w LABOR-KOKS

Jak już informowaliśmy, w pierwszym kwartale 2011 roku należące do Jastrzębskiej Spółki Węglowej Centralne Laboratorium Pomiarowo-Badawcze zostanie połączone z LABOR-KOKS, spółką, której właścicielem jest obecnie Koksownia Przyjaźń - także należąca do JSW SA.

Tym samym JSW SA konsekwentnie realizuje zapisy Strategii w zakresie działalności laboratoryjnej, w której CLPB pełni wiodącą rolę w procesie konsolidacji działalności laboratoryjnej Grupy Kapitałowej JSW.

Przedstawiciele załogi LABOR-KOKS prowadzą od dłuższego czasu akcję protestacyjną.  Związkowcy nie protestują przeciwko samemu przejęciu. Wychodzą  na ulice, bo żądają zapewnienia dla pracowników LABOR-KOKS 10-letniego okresu płacy i zatrudnienia. Co ciekawe, z tak wygórowanych przywilejów nie korzystają oni u swego obecnego pracodawcy. Związkowcy żądają także, aby przyszły pracodawca zobowiązał się do wypłacania przez kolejne 10 lat nagród i premii w wysokości nie mniejszej niż w roku 2010. Warto wspomnieć, że  do tej pory nagrody i premie były wypłacane w Labor-Koks bez względu na osiągany przez tę spółkę wynik finansowy.

O porozumienie będzie ciężko. Na takie gwarancje nie chcą się zgodzić zarówno kierownictwo CLPB, jak i Rada Nadzorcza Spółki. - Dla nas zapisy zaproponowane przez stronę społeczną Labor-Koks są nie do przyjęcia - tłumaczy Marian Ślęzak, przewodniczący Rady Nadzorczej CLPB. - Po pierwsze wysokość premii i nagród wypłacanych pracownikom powinna zależeć zawsze od bieżącej sytuacji ekonomicznej Spółki. Nie jest więc możliwe, aby ustalić tę wysokość dzisiaj , w oderwaniu od stanu finansów spółki w przyszłości. Zresztą, zgodnie z kodeksem pracy, wszyscy pracownicy mają prawo do jednakowego wynagrodzenia za jednakową pracę. Przyjęcie przez Spółkę zobowiązania do wypłacania byłym pracownikom spółki Labor-Koks nagród i premii w wysokości odpowiadającej   wynagrodzeniom za rok 2010 r. mogłoby zostać poczytane jako wyraz dyskryminacji pozostałych pracowników Spółki - dodaje Marian Ślęzak.

CLPB z chwilą połączenia spółek przez okres jednego roku będzie stosować w stosunku do przejętych pracowników postanowienia Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy funkcjonującego w Labor-Koks z 2006 roku, przy czym roczna wysokość wynagrodzenia brutto danego pracownika nie będzie niższa niż wysokość wynagrodzenia brutto otrzymanego przez tego pracownika w Labor-Koks w 2010 r.

- Dziwi nas taka postawa pracowników Labor-Koks - mówi Jarosław Zagórowski, prezes JSW SA. - W sytuacji, kiedy niedaleko ich zakładu Arcelor Mittal zwolnił blisko 1200 osób, oni żądają czegoś, co jest po prostu nierealne. Jak można dzisiaj zagwarantować komukolwiek, że za 5 lat dostanie nagrodę w tej samej wysokości. My w JSW doskonale wiemy jak się zaciska pasa w czasie kryzysu. Kiedy dotknął nas kryzys nikt w spółce nie myślał o nagrodach i premiach. Najważniejsze dla nas było utrzymanie miejsc pracy. Pracowników Labor - Koks nikt nie zwalnia! - dodaje prezes JSW.

W ramach realizacji tej strategii w 2008 i 2009 roku CLPB przejęła usługi laboratoryjne w zakresie badań powietrza i pyłów kopalnianych wykonywanych dotychczas przez laboratoria kopalniane KWK "Borynia" i KWK "Pniówek". Laboratoria kopalniane na tych kopalniach przestały funkcjonować. 1 sierpnia 2010 roku nastąpiło przejęcie Laboratorium Pomiarowego Koksowni Przyjaźń. Na 2011 rok przewidziane jest również przejęcie ostatniego laboratorium kopalnianego KWK "Budryk". Ostatnim etapem integracji jest właśnie przyłączenie ZAB LABOR-KOKS do CLPB.

Strategia w zakresie działalności laboratoryjnej w grupie węglowo-koksowej zakłada prowadzenie działalności laboratoryjnej przez Grupę JSW zgodnie z modelem biznesowym polegającym na koncentrowaniu działalności laboratoryjnej w jednej spółce. Taki kształt działalności laboratoryjnej jest optymalny zarówno z punktu widzenia rentowności, jak i natury realizowanych usług, kluczowych dla działalności głównej Grupy. Pozwoli to zabezpieczyć potrzeby Grupy na specjalistyczne usługi laboratoryjne oraz jednocześnie gromadzić wiedzę rynkową.