Artykuł archiwalny

Ikona BIP Ikona Portal Pracownika Ikona poczty Facebook Twitter Instagram Youtube Linkedin RSS Ikona szukania PLEN

Nowe zagrożenia w kopalniach

Rozpoczęła się dwudniowa XXVII Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Techniczna - Górnicze Zagrożenia Naturalne. Oprócz tych dobrze znanych pojawiło się zupełnie nowe – epidemiologiczne. I to właśnie Covid-19 jest tematem pierwszego dnia spotkania zorganizowanego w formie wirtualnej.

fot. Dawid Lach

Podczas dwudniowej konferencji zaprezentowanych zostanie 39 referatów, przygotowanych przez 83 autorów: między innymi z Wielkiej Brytanii i Hiszpanii. Gospodarzem 27. edycji została Jastrzębska Spółka Węglowa. Wydarzenie zorganizowano wspólnie z Głównym Instytutem Górnictwa, JSW Szkolenie i Górnictwo, Stowarzyszeniem Inżynierów i Techników Górnictwa oraz Komisją Górniczą PAN Oddział w Katowicach.

- To bardzo ważne wydarzenie, ponieważ od lat w obszarze bezpieczeństwa załóg górniczych i prowadzenia ruchu zakładów Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Techniczna wytyczała pewne trendy, a także wskazywała główne obszary do dyskusji w oparciu o które przygotowywane i przyjmowane były odpowiednie przepisy - wyjaśnia Artur Dyczko, zastępca prezesa zarządu JSW ds. technicznych i operacyjnych.

W Międzynarodowej Konferencji Naukowo-Technicznej uczestniczą pracownicy kopalń, naukowcy, eksperci, przedstawiciele Urzędów Górniczych, Spółek Węglowych oraz firm związanych z górnictwem i bezpieczeństwem pracy w górnictwie. Pierwszy dzień spotkania poświęcono wpływowi pandemii koronawirusa na działalność polskich kopalń.

- Referaty przedstawiają działania kopalń zmierzające do tego, aby zwalczyć koronawirusa, zapewnić bezpieczne warunki pracy i zatrzymać rozprzestrzenianie się Covid-19 w kopalniach. Uczestnicy wszystkich spółek górniczych dzielą się swoimi doświadczeniami, prezentują dokonania i propozycje procedur na przyszłość dla zapewnienia ciągłości produkcji – powiedział prof. Stanisław Prusek, dyrektor Głównego Instytutu Górnictwa.

­Warto wspomnieć, że historia Międzynarodowej Konferencji Naukowo-Technicznej sięga 1994 roku. W tym roku ze względu na panującą pandemię, po raz pierwszy została zorganizowana online.

- Przypominam sobie marzec tego roku, kiedy wchodziliśmy w okres covidowy. Przeżyliśmy trudne czasy, kiedy górnicy chorowali w dużej liczbie, ale jakoś to się udało zwalczyć, między innymi dzięki skoordynowanym działaniom wszystkich przedsiębiorców. Rolą urzędu górniczego jest kreowanie polityki bezpieczeństwa pracy, aby w jakimkolwiek schemacie organizacyjnym, czy reżimie prowadzenia wydobycia - to wydobycie było bezpieczne. To jest naszą wielką ambicją i wyzwaniem – mówił dr inż. Adam Mirek, prezes Wyższego Urzędu Górniczego, który Konferencję objął swoim patronatem.

Drugi dzień konferencji obejmie tematy związane między innymi z zagrożeniami sejsmicznymi i tąpaniami, zagrożeniami aerologicznymi oraz radiologicznymi. Zachęcamy do oglądania tego wydarzenia przez Internet. Udział jest bezpłatny.

Link do konferencji: www.jsw.pl/media/wydarzenia/artykul/zapraszamy-do-udzialu-w-konferencji-gornicze-zagrozenia-naturalne