- To najlepszy prezent, jaki mogliśmy otrzymać na Dzień Nauczyciela. Wcześniej nasza pracownia to były kilkunastoletnie, mocno już wyeksploatowane komputery, a do tego stare meble i pomieszczenie, które wymagało gruntownego remontu. Dziś to centralny serwer, terminale dla uczniów i nowoczesne meble – powiedziała Alina Konsek, dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego im. Mikołaja Reja w Gorzyczkach. - Nasza szkoła znajduje się na wiejskich terenach górniczych, dzięki tej pracowni dorównamy dużym miejskim szkołom, a nasi uczniowie zyskali równe szanse w dostępie do nowoczesnych technologii – dodała dyrektor Alina Konsek.
Najbardziej zadowoleni z nowoczesnej pracowni informatycznej są uczniowie.
- Teraz, kiedy mamy do dyspozycji takiej klasy sprzęt, lekcje informatyki staną się ulubionymi zajęciami. Będziemy mogli uczyć się na najnowszych programach, a to przełoży się na nasze postępy w nauce – powiedział Mikołaj Szydłowski, uczeń 7 klasy.
Nowoczesna pracownia służyć będzie także do nauki języków obcych. Multimedialne techniki edukacyjne należą do szczególnie skutecznych form tego typu edukacji.
Nazwa projektu „Komputerowy świat – starszy młodszy za pan brat”, doskonale opisuje też inne cele jakie przyświecały nauczycielom, dyrekcji oraz Fundacji JSW. W lokalnych społecznościach, takich jak Gorzyczki, szkoła często spełnia nie tylko funkcje edukacyjne. Nowoczesna pracownia stanie się platformą integracji pokoleń, miejscem spotkań rodziców z dziećmi, ale też dziadków z wnukami.
- Wspieranie edukacji to jeden z najważniejszych, statutowych celów Fundacji JSW. Dla nas to nie tylko inwestycja w najmłodsze pokolenie, ale też inwestycja w naszą wspólną przyszłość. Do tej pory wsparliśmy już powstanie 15 specjalistycznych pracowni szkolnych w placówkach z całego regionu. W Gorzyczkach otwieramy dziś pracownię, w której uczniowie będą zdobywać wiedzę z informatyki i języków obcych, a więc kompetencje, które zdecydują nie tylko o ich wykształceniu, ale też zapewne o całej zawodowej przyszłości – oświadczył Artur Dyczko, prezes Fundacji JSW.
O znaczeniu jakie dla lokalnej społeczności ma nowoczesna pracownia informatyczna świadczyć może udział w uroczystości przedstawicieli władz gminy, powiatu, a nawet parlamentu.
- Jestem pedagogiem z wieloletnim stażem, dlatego wiem jak ważne dla edukacji uczniów są nowoczesne narzędzia edukacyjne, szczególnie w nauczaniu informatyki. Takim wsparciem JSW daje doskonały przykład dla innych - powiedziała Teresa Glenc, Posłanka na Sejm RP.
Fundacja JSW została powołana do życia w 2018 roku przez Jastrzębską Spółkę Węglową. Fundacja wspiera lokalne społeczności w realizacji inicjatyw związanych z kulturą, edukacją, tradycją oraz zdrowiem i bezpieczeństwem.