Artykuł archiwalny

Ikona BIP Ikona Portal Pracownika Ikona poczty Facebook Twitter Instagram Youtube Linkedin RSS Ikona szukania PLEN

Od wyburzenia do budowy

W Suszcu – na terenach po byłej kopalni „Krupiński” trwają intensywne prace związane z przygotowaniem terenu pod budowę nowoczesnych hal produkcyjnych. Jastrzębskie Zakłady Remontowe – spółka z Grupy Kapitałowej JSW – w ten sposób realizuje program JZR Rozwój. Teren budowy odwiedził właśnie Adam Gawęda, sekretarz stanu w Ministerstwie Energii, Pełnomocnik Rządu ds. Restrukturyzacji Górnictwa.

fot. Mateusz Paszek

Inwestycja JZR to utworzenie na terenie byłej kopalni nowoczesnego zaplecza produkcyjno-remontowego. Chodzi głównie o budowę nowych obiektów przemysłowych wraz  z nowoczesnym zapleczem technologicznym umożliwiającym wytwarzanie urządzeń górniczych. Budowa hal produkcyjnych ruszy w lipcu przyszłego roku. - W tych halach będą produkowane najnowocześniejsze urządzenia górnicze, transportowe i sekcje obudowy zmechanizowanej do nowo budowanej kopalni „Bzie Dębina”. To pokazuje również, że nasz program dla górnictwa obejmuje nowe gałęzie rozwijającego się przemysłu – powiedział Adam Gawęda, sekretarz stanu w Ministerstwie Energii. A wójt gminy Suszec, Marian Pawlas dodaje: - To będzie zakład oparty o najnowszą myśl technologiczną, w pełni innowacyjny. Dzięki niemu Suszec będzie się rozwijał. Liczymy na to, że powstanie tu mała Dolina Krzemowa, bo innowacje to przyszłość.

Koszt budowy nowych hal sięgnie 100 mln zł. Pieniądze na inwestycję pochodzą przede wszystkim z Jastrzębskiej Spółki Węglowej, która podniosła kapitał zakładowy JZR o  60 mln zł. - Udało nam się przekonać zarząd JSW, abyśmy z firmy remontowej przekształcili się w producenta sprzętu. Jeszcze dwa lata temu na tym terenie zatrudnialiśmy 52 osoby, za dwa lata chcemy tu mieć ponad 280 pracowników – wyjaśniał Rafał Rychter, prezes zarządu JZR. Zatrudnienie to kluczowa kwestia dla mieszkańców  - Bardzo cieszymy się, że powstaną tu nowe miejsca pracy w nowoczesnej firmie, bo to jest najważniejsze dla naszej społeczności lokalnej – powiedziała radna Marcela Kanafek-Lewandowska.

Dziś cztery hale produkcyjne Zakładów mają 5100 m2 powierzchni, wkrótce zostaną rozbudowane do 13 tys. m2. Generalnym wykonawcą inwestycji jest Budimex SA w formule „Projektuj i buduj”. - Ten teren zyskuje nowe życie. Produkowany tu sprzęt umożliwi wydobywanie w kopalni „Bzie Dębina” tego cennego dla Unii Europejskiej surowca, jakim jest węgiel koksujący – powiedziała Izabela Kloc, posłanka do Parlamentu Europejskiego.

Inwestycja Jastrzębskich Zakładów Remontowych to jednak dopiero początek zmian zagospodarowania terenów po byłej kopalni „Krupiński” w Suszcu. W tym celu w miniony piątek podpisano porozumienie pomiędzy gminą, a Katowicką Specjalną Strefą Ekonomiczną, JSW Innowacje i Spółką Restrukturyzacji Kopalń. Rewitalizacja terenów pogórniczych, nowe impulsy gospodarcze oraz pozyskiwanie nowych inwestorów to zadania skutecznie realizowane w ramach założeń Programu dla Śląska przyjętych przez nasz Rząd. Ta inwestycja jest kolejnym tego przykładem - dodał Adam Gawęda, wiceminister energii.