SEP to jedna z największych w Polsce konferencji poświęconych górnictwu. Tegoroczne obrady odbywają się pod patronatem Ministerstwa Aktywów Państwowych. Konferencję rozpoczął Piotr Pyzik, wiceminister aktywów państwowych.
– Nowe oblicze energetyki musi zapewnić suwerenność energetyczną. Suwerenność energetyczna jest obliczem wolnej Polski. Myślę, że wszyscy zdajemy sobie z tego sprawę – powiedział Piotr Pyzik.
W sesji plenarnej rozpoczynającej konferencję wzięło udział wielu wybitnych specjalistów z dziedziny energetyki oraz przedstawicieli największych spółek górniczych. Jednym z nich był Edward Paździorko, zastępca prezesa zarządu JSW ds. technicznych i operacyjnych, który przedstawił założenia strategii środowiskowej JSW związanej z wykorzystaniem metanu.
– Metan jest ważnym elementem strategii środowiskowej i energetycznej w Jastrzębskiej Spółce Węglowej. Zamierzamy podnieść efektywność odmetanowania do 50 procent i efektywność gospodarczego wykorzystania ujętego metanu do 95 procent. Realizowany przez JSW program Redukcji Emisji Metanu ma przynieść efekty w postaci lepszej struktury wykorzystania metanu przez własne źródła kogeneracyjne i poprawy efektywności energetycznej – powiedział Edward Paździorko, zastępca prezesa zarządu JSW ds. technicznych i operacyjnych, podkreślając strategiczne znaczenie węgla koksowego. – Z jednej strony to surowiec wpisany na listę surowców krytycznych Unii Europejskiej, który jest niezbędnym surowcem do wytopu stali, a z drugiej strony przygotowywane jest rozporządzenie dotyczące rygorów emisyjnych, których polskie górnictwo nie będzie w stanie zrealizować – zwrócił uwagę wiceprezes JSW.
W tegorocznej edycji SEP bierze udział ponad 600 uczestników. Wygłoszonych zostanie ponad 160 referatów w 18 sesjach tematycznych. Poruszonych będzie wiele tematów, między innymi: cyberbezpieczeństwo, nowe techniki i technologie w podziemnej eksploatacji złóż, środowiskowe problemy funkcjonowania i likwidacji kopalń, transformacja cyfrowa w przemyśle, dobre praktyki w zapewnieniu stateczności wyrobisk korytarzowych, a także metan z kopalń węgla w Polsce – stan obecny i spodziewane konsekwencje wprowadzenia proponowanej regulacji unijnej w tym zakresie. Swoje referaty podczas obrad prezentuje liczna reprezentacja pracowników Jastrzębskiej Spółki Węglowej.