Projekt zakłada budowę bloku energetycznego opalanego gazem koksowniczym, który będzie dysponował mocą elektryczną ok. 28 MWe oraz budowę wymiennika ciepłowniczego z mocą cieplną ok. 37 MWt.
Planowana inwestycja powstanie w Radlinie i składać się będzie z dwóch kotłów parowych, jednej turbiny parowej kondensacyjno-upustowej, generatora elektrycznego oraz infrastruktury towarzyszącej. Blok energetyczny będzie wytwarzał energię elektryczną w skojarzeniu z ciepłem użytkowym w procesie wysokosprawnej kogeneracji. Dzięki przebudowie linii produkcyjnych na bardziej efektywne energetycznie, energia ciepła odpadowego z instalacji przemysłowych w przedsiębiorstwie, jak i energia elektryczna zostaną wykorzystane na potrzeby Koksowni Radlin, a nadwyżki sprzedawane będą odbiorcom zewnętrznym. W ten sposób nastąpi poprawa efektywności energetycznej i produkcyjnej w przedsiębiorstwie, co tym samym wpłynie na wzrost konkurencyjności przedsiębiorstwa.
- Projekt JSW KOKS SA znakomicie wpisuje się w to, o czym była mowa w Polsce w ciągu ostatnich dwóch tygodni, czyli w problematykę podnoszenia efektywności energetycznej. O tym naprawdę dużo dyskutowaliśmy w Katowicach na szczycie klimatycznym COP24, w gronie międzynarodowym. Przedsięwzięcie pozwala na wykorzystanie zasobów gazowych, które do tej pory były faktycznie odpadem. Za jednym zamachem w kogeneracji uzyskamy ciepło i energię elektryczną. To podejście kogeneracyjne będziemy coraz mocniej promować i wspierać. Intensywnie negocjujemy w ramach Unii Europejskiej, aby w kolejnej perspektywie finansowej tego typu inicjatywy, czyli kogeneracja oparta na gazie, nadal mogły być uruchamiane – powiedział podczas uroczystości Jerzy Kwieciński, minister infrastruktury i rozwoju.
Dodatkowym efektem tej inwestycji będzie poprawa bezpieczeństwa energetycznego oraz wizerunku przedsiębiorstwa w kontekście ochrony środowiska.