Nowelizacja, która powstała pod patronatem Ministerstwa Energii, pozwoli na usunięcie barier i eliminację zagrożeń dla bezpieczeństwa pracy oraz uniknięcie strat, które wiążą się z aktualnie realizowanym procesem restrukturyzacyjnym obejmującym między innymi zbywanie zakładów górniczych bądź ich części do Spółki Restrukturyzacji Kopalń S.A.
Wprowadzona zmiana ułatwi również pozyskiwanie i zagospodarowanie metanu
z wygaszanych kopalń oraz zmianę dotychczasowej praktyki wynikającej z prowadzonego odmetanowania. Może pozwolić to zarazem, na zwiększenie przychodów z tytułu zbywania metanu, pozyskiwanego w trakcie procesów wygaszania kopalń.
- Byliśmy inicjatorem tych zmian. Dotychczas obowiązujące regulacje prawne nie pozwalały na prowadzenie tego rodzaju działalności, a zamykanie zakładów powodowało oprócz wygaszania koncesji na węgiel również niemożność pozyskiwania kopaliny towarzyszącej, a więc metanu – mówi Tomasz Gawlik, prezes JSW. - W naszych zakładach, które dysponują zaawansowanymi systemami pozyskiwania i gospodarczego wykorzystywania metanu do produkcji energii, wygaśnięcie koncesji wiązałoby się z likwidacją nowoczesnych instalacji, a metan wydzielałby się wprost do atmosfery. Z punktu widzenia prowadzonej przez JSW polityki w zakresie dbałości o środowisko naturalne oraz bezpieczeństwo – zarówno własnych zakładów, jak i firm sąsiadujących – możliwość dalszego pozyskiwania metanu jest niezwykle istotna – dodaje prezes JSW.